Brushes
Tools consisting of bristles, hair, or wire set into a handle that are used to clean, scrub, or apply a liquid or powder to a surface; products are available in several sizes, and may be used for specific applications.
Some laboratory brushes are used for manual cleaning of laboratory glassware and plasticware. These typically have a handle with terminal, central or lateral bristles to effectively clean specific types of labware and vessels. Most laboratory brushes are autoclavable or washable for repeated use. They are sold individually or as sets with different dimensions to allow for effective cleaning of a wide range of vessel sizes. Brushes may be tapered or tipped with a cotton wad or fine bristle tuft for effective cleaning of tube bases.
Other brushes may be used to clean weighing pans of balances or for other specific tasks.
What are Laboratory Brushes Made of?
Brush handles can be made of wood, of durable plastics such as polypropylene, or of metals such as brass or stainless-steel wire. The bristles can be made from a range of materials depending on the brush type:
• Nylon bristles are tough, hard wearing, and resistant to aggressive chemicals
• Natural bristles (for example goat hair) are suitable for more delicate cleaning
• White silk bristles are suitable for general use
What Types of Laboratory Brushes are Available?
• General-purpose cleaning brushes
• Test tube brushes
• Beaker or bottle brushes
• Burette or pipette brushes
• Flask brushes, with a bent handle for easy access to awkward corners
• Measuring cylinder brushes
• Chromatography brushes for injector and detector ports
• Centrifuge brushes
• Sieve brushes
• Square tank brushes
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (38)
- (8)
- (2)
- (23)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (82)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (25)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (2)
- (62)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (79)
- (1)
- (3)
- (1)
- (22)
- (6)
- (2)
- (64)
- (17)
- (8)
- (6)
- (8)
- (5)
- (2)
- (20)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (28)
- (293)
- (1)
- (77)
- (31)
- (3)
- (7)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (2)
- (10)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (69)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (360)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (62)
- (385)
- (1)
- (2)
- (1)
- (28)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (136)
- (12)
- (2)
- (4)
- (15)
- (70)
- (8)
- (15)
- (132)
- (9)
- (2)
Filtered Search Results
Vikan™ 1 in. Tube Brush with 5 ft. Flex Handle
Vikan™ 1 in. Tube Brush with 5 ft. Flex Handle allows the tube brush to fit in curved pipes easily so the stiff bristles can scrape out tough messes.
Vikan™ Medium UST Bench Brush
Vikan™ Medium UST Bench Brush is suitable for sweeping work surfaces and cleaning up small floor messes.
| Product Type | Bench Brush |
|---|---|
| Size | Medium |
| Color-coded | Yes |
| Bristle Material | Polyester |
| Length (English) | 13 in. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Certifications/Compliance | FDA Compliant |
| Sterility | Non-sterile |
| Handle Material | Polypropylene |
Vikan™ Medium High-Low Brush
Vikan™ Medium High-Low Brush has bristles strong enough to be used on equipment and in the areas where the wall meets the floor.
| Description | Thread type Euro Hygienic |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Brush |
| Size | Large |
| Color-coded | Yes |
| Bristle Material | Polyester |
| Length (English) | 10.4 in. |
| Bristle Type | Medium Stiffness |
| Quantity | 1 Ea. |
| Certifications/Compliance | FDA Compliant |
| Sterility | Non-sterile |
| Handle Material | Polypropylene |
Vikan™ Extra-Stiff 11 in. Waterfed Deck Scrub
Vikan™ Extra-Stiff 11 in. Waterfed Deck Scrub is an extremely stiff, short-bristled scrubbing broom that is ideal for cleaning in narrow spaces.
| Description | Thread type Euro Hygienic |
|---|---|
| Product Type | Scrub Brush |
| Size | Large |
| Color-coded | Yes |
| Bristle Material | Polyester |
| Length (English) | 10.75 in. |
| Bristle Type | Extra Stiff |
| Quantity | 1 Ea. |
| Certifications/Compliance | FDA Compliant |
| Sterility | Non-sterile |
| Handle Material | Polypropylene |
Vikan™ Soft UST Bench Brush
Vikan™ Soft UST Bench Brush is ideal for application that include flour and other fine ingredients.
| Product Type | Bench Brush |
|---|---|
| Size | Medium |
| Color-coded | Yes |
| Bristle Material | Polyester |
| Length (English) | 13 in. |
| Bristle Type | Soft |
| Quantity | 1 Ea. |
| Certifications/Compliance | FDA Compliant |
| Sterility | Non-sterile |
| Handle Material | Polypropylene |
Eisco™ Nylon Flask Brush
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Nylon Flask Brush is comprised of durable nylon bristles and a stainless steel wire handle.
United Scientific™ Test Tube Brush with Nylon Bristles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This Test Tube Brush has a straight brush top. For effective cleaning of test tubes in laboratories, these test tube brushes with nylon bristles are mounted in twisted heavy gauge galvanized wire.
| For Use With (Equipment) | Test Tubes |
|---|---|
| Tip Type | Radial Tip |
| Product Type | Test Tube Brush |
| Color-coded | No |
| Bristle Material | Nylon |
| Bristle Type | Radial, Tufted End |
| Scent | Unscented |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Anti-Static Static-Away™ Handle Brushes
Science Education
A science education product.
A science education product.
Anti-Static Static-Away™ Handle Brushes designed with the softest hairs available to prevent scratching.
| Length (English) Handle | 5 in. |
|---|---|
| Tip Type | Straight |
| Color-coded | No |
| Bristle Material | Synthetic Fibers |
| Bristle Type | Soft |
| Length (Metric) Handle | 12.7 cm |
| For Use With (Application) | Ideal for dusting balances, cuvets, microscope slides, optics and instrument/computer screens, designed with the softest hairs available to prevent scratching |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Anti-static Brush |
| Weight (English) | 0.5 oz. |
| Handle Type | Loop |
| Scent | Unscented |
| Handle Material | Conductive Composite |
| Weight (Metric) | 14.17 g |
Eisco™ Test Tube Brush
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Test Tube Brush with tapered bristles, stainless steel handle, and cotton ball tip for easy cleaning of test tubes.
| Length (Metric) | 23 cm |
|---|---|
| Tip Type | Cotton Tip |
| Color-coded | Yes |
| Color | Brown |
| Bristle Material | Natural Bristles |
| Length (English) | 9 in. |
| Bristle Type | Tapered |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Clean labware |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Cleaning Brush |
| Handle Type | Twisted Wire |
| Scent | Unscented |
| Handle Material | Stainless Steel Wire |
Eisco™ Nylon Burette Brush
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
The nylon bristles on this nylon burette brush are easy to clean and long lasting. The stainless steel handle is durable and great for classroom use.
| Tip Type | Fan Tip |
|---|---|
| Product Type | Buret Brush |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Bristle Material | Nylon |
| Handle Type | Twisted Wire |
| Scent | Unscented |
| Sterility | Non-sterile |
Eisco™ Nylon Test Tube Brush
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
With fan-shaped end.
| Tip Type | Fan Tip |
|---|---|
| Scent | Unscented |
| Sterility | Non-sterile |
Eisco™ Test Tube Brush
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Test Tube Brush with fan-shaped end.
| Tip Type | Fan Tip |
|---|---|
| Color-coded | Yes |
| Color | Tan |
| Bristle Material | Fiber |
| Handle Type | Twisted Wire |
| Scent | Unscented |
| Sterility | Non-sterile |
| Handle Material | Stainless Steel Wire |
Eisco™ Beaker Brushes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
With 15.75 in. (40cm) wooden handle.
| Length (Metric) | 32.2 cm |
|---|---|
| Tip Type | Conical |
| Product Type | Beaker Brush |
| Length (English) | 12.7 in. |
| Bristle Type | Medium Stiffness |
| Handle Type | Ergonomic |
| Scent | Unscented |
| Sterility | Non-sterile |
| Handle Material | Wood |
United Scientific™ Cylinder/Bottle Brush
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Cylinder/Bottle Brush designed for cleaning cylinders, bottles, and large test tubes.
Eisco™ Semi Micro Test Tube Brush
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Semi Micro Test Tube Brush for thoroughly washing 6 to 10 mm test tubes.