Environmental Sampling Vials and Closures
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (33)
- (1)
- (2)
- (5)
- (11)
- (63)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (32)
- (38)
- (65)
- (5)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (59)
- (81)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (94)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (13)
- (1)
- (34)
- (5)
- (2)
- (3)
- (4)
- (9)
- (5)
- (33)
- (16)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Pre-Preserved Environmental Sample Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save the time, tedium and chemical contact associated with diluting and aliquoting chemical preservatives by using our chemically-preserved sample containers.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 40 mL |
| Volume (English) | 1 oz. |
| Closure Size | 24-414 |
| No. per Case | 72 |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Material | Glass (Type 1) |
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
| Product Type | Environmental Sample Container |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Level | Certified |
| Certifications/Compliance | Certified to meet the EPA Performance Based Specifications for volatile organic compounds |
| Closure Type | Septa Cap |
| Height (English) | 3.75 in. |
Puritan™ ESK™ Sampling Kits with Pre-filled Neutralizing Buffer
For environmental surface sampling with Pre-filled Neutralizing Buffer
| Includes | Prefilled neutralizing buffer |
|---|---|
| Height (Metric) | 103 cm |
| Description | Sampling Kit |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, ISO 13485:2003 |
| For Use With (Application) | Environmental surface sampling with pre-filled neutralizing buffer |
| Sterility | Sterile |
| Height (English) | 4 in. |
Puritan™ ESK™ Sampling Kits with Pre-filled Letheen Broth
For environmental surface sampling with Letheen Broth
| Includes | Prefilled letheen broth |
|---|---|
| Height (Metric) | 103 cm |
| Description | Sampling Kit |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, ISO 13485:2003 |
| For Use With (Application) | Environmental surface sampling with letheen broth and detection of microorganisms |
| Sterility | Sterile |
| Height (English) | 4 in. |
Puritan™ ESK™ Sampling Kits with Pre-filled Buffered Peptone Water
For environmental surface sampling with buffered peptone water
| Includes | 4mL or 10mL Butterfield's solution, 0.1% peptone and 2% Tween 80 |
|---|---|
| Height (Metric) | 103 cm |
| Description | Sampling Kit |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, ISO 13485:2003 |
| For Use With (Application) | Environmental surface sampling with buffered peptone water and detection of microorganisms |
| Sterility | Sterile |
| Height (English) | 4 in. |
Puritan™ ESK™ Environmental Sampling Kits with Pre-filled Butterfield's Solution
For environmental surface sampling with Butterfield's Solution
| Includes | 4mL or 10mL Butterfield's solution, 0.1% peptone and 2% Tween 80 |
|---|---|
| Height (Metric) | 103 cm |
| Description | Sampling Kit |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | 29 CFR 1910.1200, 1/155/EEC, 93/112/EC |
| For Use With (Application) | Environmental surface sampling with Butterfield's solution, quality control, detection of microorganisms |
| Sterility | Sterile |
| Height (English) | 4 in. |
Thermo Scientific™ I-Chem™ and EP™ VOA Clear Glass Vials with 0.125 in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fill vials without air entrapment effortlessly with these VOA vials, optimized with the perfect shoulder angle and offered in a wide range of sizes and styles.
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Product Type | Vial |
| Closure Size | 24-414 |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Premium Pack Clear Glass Vials with 0.060in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect your most critical samples from collection to analysis. These vials feature protective packaging, and a thinner septum that is optimized for automation.
Fisherbrand™ Economical Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for use in water sampling.
| Septum | TFE/Silicone |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA 40CFR136, 40CFR141 |
| Closure Type | Screw Cap with Septum |
| For Use With (Application) | For use in water sampling |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Precleaned with Certification Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Packaged in partitioned trays
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Includes | 0.125 in. PTFE/silicone septa, open-top polypropylene screw caps |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 3.74 in. |
Fisherbrand™ Precleaned Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Packaged in partitioned trays
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Includes | 0.125 in. PTFE/silicone septa, open-top polypropylene screw caps |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 3.74 in. |
Fisherbrand™ EnviroWare™ Assembled Borosilicate Glass EPA Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For the collection and storage of water samples
| Product Type | Vial |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Classification | A |
| Septum | PTFE/Silicone Rubber |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA 40CFR136, 40CFR141 |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For the collection and storage of water samples |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ I-Chem™ Economy Processed VOA Glass Vials with Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Keep costs low while eliminating the need to wash vials in-house with these economy processed VOA glass vials, processed the same way as our certified VOA vial, but come without certification documentation.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 40 mL |
| Volume (English) | 1 oz. |
| Closure Size | 24-414 |
| No. per Case | 144 |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Quantity | 144 Cs. |
| Volume (English) Brim | 1.5 oz. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Brim | 44 mL |
| Product Type | Vial |
| For Use With (Equipment) | Volatile Organic Analysis |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Level | Processed |
| Certifications/Compliance | Certified and Processed vials meet or exceed EPA performance based standards for volatile organic analysis; manufactured under an ISO certified quality management system. |
| Height (English) | 3.75 in. |
Thermo Scientific™ Capitol Vial EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Patented flip top with permanent hinge lid
| Volume (English) | 3.99 oz. |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 118 mL |
| Material | Resin |
| Closure Type | Flip Top |
| For Use With (Application) | Used to Test for Coliform |
Thermo Scientific™ I-Chem™ Clear VOA Glass Vials with Closed-Top Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these clear glass vials with closed-top caps for EPA volatile organic analysis (VOA) when a pierceable septa closure is not needed.
| Material (Liner) | PTFE-faced Silicone |
|---|---|
| Replacement Closure | B267-2414UBB |
| Product Type | Vial |
| Closure Size | 24-414 |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| No. per Case | 72 |
| Quantity | 72 Cs. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Type | Closed Cap with Silicone Liner |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | I-Chem |
DWK Life Sciences KIMBLE™ EPA Water Analysis Vial, Without Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These clear and amber screw thread EPA vials for the collection and storage of water samples comply with the guidelines for establishing test procedures for the analysis of pollutants.
| Material | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Certifications/Compliance | EPA 601, 602, 603, 604 |
| Closure Type | Screw Cap |