Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (158)
- (173)
- (49)
- (182)
- (2)
- (2)
- (72)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (7)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (81)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (332)
- (10)
- (9)
- (11)
- (4)
- (13)
- (2)
- (16)
- (25)
- (15)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (129)
- (2)
- (5)
- (7)
- (3)
- (300)
- (1)
- (7)
- (7)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (27)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (157)
- (16)
- (23)
- (353)
- (6)
- (2)
- (22)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (196)
- (302)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Screw Vial Convenience Kit, solid-top cap, 4ml clear glass vial
Store your samples in these vials to eliminate leaching of ions while maintaining a consistent pH for the life of your sample. Storage vials range from 2mL to 40mL.
Thermo Scientific™ 11mm MS Certified Snap Top Convenience Kit
Use certified clean, low particle, low background vials for you high sensitivity LC/MS and GC/MS applications. They are fully lot-tested for 15 critical parameters.
Thermo Scientific™ Sample Storage Assembled Screw Vial Kits
Store your samples with confidence and convenience with these assembled screw vial kits.
| Description | Screw Vial Assembled Kit, Solid-top Cap |
|---|---|
| Volume (Metric) | 20 mL |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Shell Vial Kit, 1mL amber glass, SepCap
Shell vials are an economical choice for many routine HPLC applications. Available in many sizes, they are sold as kits with caps to assure proper fit and function.
Thermo Scientific™ 9mm Assembled Amber Autosampler Vial Kits
Save time and reduce the risk of contamination using this convenience kit. It includes 100 amber vials pre-assembled with 100 screw thread caps and septa.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Description | Assembled AVCS Kit |
| Closure Size | 9 mm |
| Color | Amber |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Closure Material | Polypropylene |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | Assembled Screw Vial AVCS Convenience Kit |
| Marking Spot | Yes |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Blue |
| Closure Type | Screw Cap, Open Top, 6 mm hole |
| Product Line | Surestop |
Thermo Scientific™ 10mm Assembled Clear Autosampler Vial Kits
Save time and reduce the risk of contamination using this convenience kit. It includes 100 clear vials pre-assembled with 100 screw thread caps and septa.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Pre-slit | No |
| Septa Size (Metric) | 10-425 mm |
| Closure Size | 10-425 |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Diameter (Metric) Hole | 8.5 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap, Open Top |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ 10mm Non-Assembled Screw Thread Autosampler Amber Glass Vial Kits, with ID, lt. blue cap, red PTFE/white silicone/red PTFE septum, 2mL
Save time and reduce the risk of contamination using this convenience kit. Each kit includes 100 amber vials and 100 screw thread caps with pre-assembled septa.
Thermo Scientific™ National Target™ Unassembled Vial, Cap and Septum Convenience Kits
Keep vials, caps and septa within easy reach and dust free with Thermo Scientific™ National Target Unassembled Convenience Kits.
| Volume (Metric) | 2 mL |
|---|---|
| Closure Color | Light Blue |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE Disk Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
Thermo Scientific™ Screw Vial Convenience Kit, 12mL solid top PTFE cap
Store your samples in these vials to eliminate leaching of ions while maintaining a consistent pH for the life of your sample. Storage vials range from 2mL to 40mL.
Thermo Scientific™ Screw Vial Convenience Kit, solid-top cap, 8ml clear glass vial
Store your samples in these vials to eliminate leaching of ions while maintaining a consistent pH for the life of your sample. Storage vials range from 2mL to 40mL.
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ Unassembled 12 x 32mm Glass Vial Kits
Excellent alternative to ordering separate components
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Closure Material | Aluminum |
| Height (English) | 1.25 in. |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 8-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Material | Silica Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
Thermo Scientific™ Screw Vial Convenience Kit, solid-top cap, 40mL clear glass vial
Store your samples in these vials to eliminate leaching of ions while maintaining a consistent pH for the life of your sample. Storage vials range from 2mL to 40mL.
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9mm Vial , Cap and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.