Anti-Static, ESD Gloves
- (35)
- (25)
- (10)
- (6)
- (10)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (19)
- (4)
- (4)
- (6)
- (29)
- (6)
Filtered Search Results
TechNiGlove International TN2000W-E Series Class 100/ISO 5 White Nitrile ESD Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
TechNiGlove 12 in. ambidextrous Class 100 nitrile gloves feature microtextured fingertips for a secure grip on all surfaces. Proprietary ESD formulation allows this glove a greater capacity to dissipate a static charge.
| Tensile Strength | 12.5 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Applications | Industrial |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Gender | Unisex |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Hem Color | White |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | TN2000 Series |
| FDA 510 (k) | No |
| Product Type | ESD Gloves |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Latex Free | Yes |
| ASTM F739 | No |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | Class 100, ISO 9001:2000, ISO 14001:2004 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO9001:2000 and ISO 14001:2004 |
SHOWA™ AP800 ESD Nitrile-Coated Gloves
Electrostatic dissipative 13-gauge micro fiber polyester, embossed microporous foam nitrile coating glove
| Thickness (Metric) | 0.7 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
SHOWA™ AC800 ESD Nitrile-Coated Cut Resistant Gloves
Electrostatic dissipative 18-gauge HPPE, cut resistant embossed microporous foam nitrile coating glove
| Thickness (Metric) | 0.8 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | HPPE |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
QRP™ Qualatherm 50G Extreme High Temperature ESD-Safe Gloves
Electostatic dissipative gloves protect from dry contact temperatures ranging from -210°F to 1400°F, and packaged for ISO 5 (Class 100) cleanrooms.
SHOWA™ AX200 ESD Uncoated Gloves
Electrostatic dissipative 18-gauge nylon, uncoated seamless knit glove
| Thickness (Metric) | 0.8 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Light Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nylon |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
SHOWA™ AC200 ESD Uncoated Cut Resistant Gloves
Electrostatic dissipative 18-gauge HPPE, uncoated cut resistant glove
| Thickness (Metric) | 0.8 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | HPPE |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
QRP™ 55G Qualatherm™ 1400 ESD Gloves - 18 in.
Gloves are ESD Safe according to ANSI/ESD S20.20-2014, and provide protection from dry contact temperatures ranging from 210°F to 1400°F.
PIP™ CleanTeam™ Seamless Knit Nylon/Carbon Fiber ESD Gloves
Electrostatic Dissipative (ESD) fiber yarns blended with low lint nylon reduce static build-up on the glove's surface for improved performance in electronics assembly.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Applications | Laboratory |
| Yarn Gauge | 15 |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Gray |
| Material | Nylon,Carbon Fiber |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Aerospace, Circuit Board Manufacturing, Electronics Assembly, and Munitions |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Specific |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | 40-6410 |
| Product Type | ESD Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
PIP™ CleanTeam™ Seamless Knit Nylon/Carbon Fiber ESD Gloves
Electrostatic Dissipative (ESD) fiber yarns blended with low lint nylon reduce static build-up on the glove's surface for improved performance in electronics assembly.
PIP™ CleanTeam™ Seamless Knit Nylon/Copper Fiber ESD Gloves with Polyurethane Palm Grip
Electrostatic Dissipative (ESD) fiber yarns blended with low lint nylon reduce static build-up on the glove's surface for improved performance in electronics assembly. Polyurethane coating on the palm provides a secure grip in dry or slightly oily conditions.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Applications | Laboratory |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Natural |
| Palm Type | Coated |
| Material | Nylon,Copper Fiber |
| Coated Area | Palm, Fingertips |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Aerospace, Circuit Board Manufacturing, Electronics Assembly, and Munitions |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Specific |
| Thickness (Metric) | 0.33 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | 40-6415 |
| Product Type | ESD Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Glove Cuff Style | Knit |
PIP™ CleanTeam™ Seamless Knit Nylon/Copper Fiber ESD Gloves with Polyurethane Finger Grip
Electrostatic Dissipative (ESD) fiber yarns blended with low lint nylon reduce static build-up on the glove's surface for improved performance in electronics assembly. Polyurethane coating on the fingertips provides a secure grip in dry or slightly oily conditions.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Applications | Laboratory |
| Yarn Gauge | 15 |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Natural |
| Material | Nylon,Copper Fiber |
| Coated Area | Fingertips |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Aerospace, Circuit Board Manufacturing, Electronics Assembly, and Munitions |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Specific |
| Thickness (Metric) | 0.33 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | 40-6416 |
| Product Type | ESD Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Glove Cuff Style | Knit |
PIP™ CleanTeam™ Seamless Knit Nylon/Carbon Fiber ESD Gloves with PVC Dot Grip
Electrostatic Dissipative (ESD) fiber yarns blended with low lint nylon reduce static build-up on the glove's surface for improved performance in electronics assembly. PVC dots enhance grip capabilities, and provide additional cut/abrasion resistance.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Applications | Laboratory |
| Yarn Gauge | 15 |
| Coating Material | PVC Dots |
| Color | Gray |
| Palm Type | Coated |
| Material | Nylon,Carbon Fiber |
| Coated Area | Palm |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Aerospace, Circuit Board Manufacturing, Electronics Manufacturing, and Munitions |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Specific |
| Thickness (Metric) | 0.33 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | 40-6411 |
| Product Type | ESD Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Grip Pattern |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |