Native Proteins and Derivatives
Native proteins that have not been altered by heat, chemicals, or enzymatic reaction, and associated derivatives.
Form
- (85)
- (79)
- (12)
- (1)
- (6)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (53)
- (8)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (16)
- (6)
- (32)
- (5)
Species
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (82)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Conjugate
- (1)
- (82)
Recombinant
- (34)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
945
results
Gibco™ Fibronectin Human Protein, Plasma
Fibronectin Human Protein, Plasma
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Laminin Mouse Protein, Natural
Laminin Mouse Protein, Natural
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ MBP Bovine Protein, Natural
MBP Bovine Protein, Natural
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Form | Lyophilized |
| Product Type | Actin, from Rabbit Muscle |
| Formulation | Lyophilized powder |
| Storage Requirements | -30° to -10°C |
| For Use With (Application) | Cell Transport,Cell Transport |
| Source | Rabbit muscle |
| Recombinant | Native |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| pH Range | 6.8 |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 260 kDa |
| Common Name | VWF |
| Gene Symbol | VWF |
| Storage Requirements | -80°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 0.25 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human VWF |
| Accession Number | P04275 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | 6820430P06Rik; AI551257; B130011O06Rik; C630030D09; Coagulation Factor VIII; coagulation factor VIII VWF; EMBL:CAB37852.1}; F8VWF; factor viii related antigen; von Willebrand antigen 2; von Willebrand antigen II; von Willebrand Disease (vWD); von Willebrand factor; Von Willebrand factor homolog; VWD; vwf; vwf {ECO:0000312 |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 7450 |
| Formulation | 25mM sodium citrate with 100mM glycine, 100mM NaCl and no preservative; pH 6.8 |
Invitrogen™ Phospholipase C Protein, Phosphatidylinositol-Specific (from Bacillus cereus)
Suitable for enzymology and cell biology applications
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 340 kDa |
| Formulation | 0.01 M sodium citrate, 0.01 M sodium phosphate with no preservative; pH 7.3 |
| Concentration | 4.3 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Fibrinogen |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 160 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 7.0 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor XI |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 83 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 5.2 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human lys-Plasminogen |
Gibco™ Mouse NGF 2.5S Native Protein
Native Protein
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Purity or Quality Grade | >95% by SDS-PAGE |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| pH Range | 5 |
| Form | Liquid |
| Common Name | NGF |
| Gene Symbol | NGF |
| Activity | ED50 = 50 ng/mL; determined by the dose-dependent neurite outgrowth of PC12 cells. |
| Storage Requirements | -20°C |
| Concentration | 100 μg/mL |
| For Use With (Application) | Bioactivity |
| Name | Mouse NGF 2.5S |
| Accession Number | P01139 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion - Membrane filtration |
| Gene Alias | B nerve growth factor; beta ngf; beta-nerve growth factor; BetaNGF; beta-NGF; bNGF; b-NGF; HSAN5; MGC161426; MGC161428; Nerve growth factor; nerve growth factor (beta polypeptide); nerve growth factor, beta; nerve growth factor, beta polypeptide; nerve growth factor, beta subunit; NGF; NGF b; NGF β; Ngfb; NGFbeta; NGFβ; β nerve growth factor; β NGF; βNGF |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 18049 |
| Formulation | Protein with no preservative; pH 5 |
Gibco™ Mouse EGF Native Protein
Native Protein
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Purity or Quality Grade | >95% by SDS-PAGE |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Lyophilized |
| Molecular Weight (g/mol) | 6 kDa |
| Common Name | EGF |
| Gene Symbol | EGF |
| Storage Requirements | -20°C |
| For Use With (Application) | Bioactivity |
| Name | Mouse EGF |
| Accession Number | P01132 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Gene Alias | AI790464; beta-urogastrone; EGF; Epidermal growth factor; epidermal growth factor (beta-urogastrone); epidermal growth factor precursor; H-EGF; HOMG4; Pro-epidermal growth factor; Pro-epidermal growth factor precursor (EGF); sb:eu639; URG; Urogastrone |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 13645 |
| Formulation | Protein with no preservative |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| pH Range | 7.4 |
| Form | Lyophilized |
| Common Name | Fibronectin |
| Gene Symbol | FN1 |
| Storage Requirements | 4°C |
| Concentration | 1.3 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human Fibronectin |
| Accession Number | P02751 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Anastellin; CIG; Cold insoluble globulin (CIG); Cold-insoluble globulin; cumulus cell-specific fibronectin 1 transcript; DKFZp686F10164; DKFZp686H0342; DKFZp686I1370; DKFZp686O13149; E330027I09; ED-B; embryo-specific fibronectin 1 transcript; ferritin L subunit; ferritin L-chain; FIBNEC; fibronectin; fibronectin 1; fibronectin ED-A- region; fibronectin ED-B+ region; fibronectin variable region; FINC; FN; FN1; fn-1; FNZ; GFND; GFND2; LETS; LOW QUALITY PROTEIN: fibronectin; Migration stimulating factor (MSF); migration-stimulating factor; MSF; Ugl-Y1; Ugl-Y2; Ugl-Y3 |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2335 |
| Formulation | 0.02M HEPES with 0.15M NaCl and no preservative; pH 7.4 |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| pH Range | 7.4 |
| Form | Lyophilized |
| Molecular Weight (g/mol) | 83 kDa |
| Common Name | Fibrinogen Fragment D |
| Gene Symbol | FGA |
| Storage Requirements | 4°C |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human Fibrinogen Fragment D |
| Accession Number | P02671 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | FGA; Fib2; fibrinogen alpha chain; fibrinogen, A alpha polypeptide; Fibrinopeptide A |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2243 |
| Formulation | Protein with 3% glycine, 0.9% NaCl and no preservative; pH 7.4 |
Gibco™ Fibronectin Bovine Protein, Plasma
Fibronectin Bovine Protein, Plasma
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 320 kDa |
| Formulation | protein with 0.5 M EDTA, 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 6.1 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor XIII |