Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Filtered Search Results
Gibco™ CD OptiCHO™ Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration | 1 X |
| Format | Bottle |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | CD OptiCHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Species | Hamster |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ Medium 254
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Medium 254
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ HEPES (Ultra Pure)
A zwitterionic organic chemical buffering agent commonly used in cell culture media
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ DMEM/F-12
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM/F-12 (Dulbecco's Modified Eagle Medium/Nutrient Mixture F-12) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | MDCK, glial cells, fibroblasts, human endothelial cells, and rat fibroblasts |
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C (protect from light) Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium)/F-12 |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ Sf-900™ II SFM, no methionine, no cystine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimized for the growth and maintenance of Spodoptera frugiperda (Sf9 and Sf21) cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ DMEM, low glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| With Additives | GlutaMAX,Low Glucose,Sodium Pyruvate,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1X |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Opti-MEM™ I Reduced Serum Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Opti-MEM™ I Reduced-Serum Medium is an improved Minimal Essential Medium (MEM) that allows for a reduction of Fetal Bovine Serum supplementation by at least 50% with no change in growth rate or morphology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | Sp2, AE-1, CHO, BHK-21, and HEK |
| Content And Storage | Store at 2–8°C and protect from light. |
| Form | Liquid |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine,Phenol Red |
| Product Type | Opti-MEM I |
| Classification | Human Origin |
| Shelf Life | 18 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco, Opti-MEM |
Cytiva Ficoll-Paque™ PREMIUM, 1.085g/mL
For density gradient centrifugation preparations of mononuclear cells from peripheral blood, bone marrow and umbilical cord blood. Cytiva Life Sciences™ Ficoll-Paque™ PREMIUM is a range of sterile, ready-to-use density gradient media manufactured under a Quality Management System.
Gibco™ GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
GlutaMAX Supplement is an L-alanyl-L-glutamine dipeptide alternative to L-glutamine. It exhibits increased stability over L-glutamine leading to improved cellular health.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Storage conditions: 15°C to 30°C Alternate storage conditions: -5°C to -20°C and 2°C to 8°C Shipping conditions: Room temperature Shelf life: 24 months from date of manufacture |
|---|---|
| Product Type | GlutaMax |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 24 Months |
| For Use With (Application) | Clinical Research, Translational Research |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Gibco, GlutaMAX |
| Cell Type | Mammalian Cells |
Corning™ Improved MEM (Richter's Mod.), 1X
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With L-Glutamine
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| pH | 7 to 7.4 |
| Quantity | 6 x 500 mL |
Gibco™ StemPro™ Neural Supplement
StemPro™ Neural Supplement
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Sf-900™ Medium (1.3X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Complete serum-free, low protein insect cell culture medium
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Dopaminergic Neuron Maturation Supplement
Dopaminergic Neuron Maturation Supplement is a component of the Gibco™ PSC Dopaminergic Neuron Differentiation Kit that is also offered separately.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Epidermal Growth Factor, Biotinylated, complexed to Alexa Fluor™ 647 Streptavidin (Alexa Fluor™ 647 EGF complex)
Complexes of the dye-streptavidin molecule and biotinylated EGF
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Hepatocyte Thaw Medium
Hepatocyte Thaw Medium
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More