Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Filtered Search Results
Corning™ RPMI 1640 Medium (Mod.) 1X with L-Glutamine
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Guaranteed low endotoxin levels ≤0.025EU/mL
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | RPMI 1640 |
| Form | Liquid |
| pH | 7.2 to 7.4 |
Corning™ 0.25% Trypsin, 0.1% EDTA in HBSS w/o Calcium, Magnesium and Sodium Bicarbonate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used to enzymatically release adherent cells from tissue culture plates for passaging.
Gibco™ StemPro™ Accutase™ Cell Dissociation Reagent
StemPro Accutase is a gentle cell dissociation solution for routine detachment of cells from tissue culture plasticware or adhesion coated plasticware.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ Eagle's Minimum Essential Medium (MEM)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used for cultivation of a wide variety of cells grown in monolayers, such as fibroblasts when supplemented with serum
Gibco™ Poly-D-Lysine
Poly-D-Lysine is an extracellular matrix used to facilitate neural cell adhesion to tissue culture-treated plastic and glass surfaces. When used on Nunc plastics with B-27 supplements or the B-27 Plus Neuronal Culture System, Poly-D-Lysine maintains cell viability and normal growth characteristics in multiple neuronal cell types.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Puromycin Dihydrochloride
Aminonucleoside antibiotic produced by Streptomyces alboniger
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: -5 to -20°C Shipping conditions: Frozen Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| With Additives | HEPES |
| Product Type | Antibiotic |
| Form | Liquid |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture, Insect Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 10 mg/mL |
| For Use With (Application) | Eukaryotic Selection⁄Stable Cell Line Generation |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Gibco |
Gibco™ Glucose Solution
Gibco™ Glucose Solution contains D-glucose at a concentration of 200 g/L and is used as a serum-free medium supplement suitable for cell culture.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ ExpiCHO™ Expression Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A GMP-manufactured, chemically-defined, serum-free, protein-free, animal origin–free medium specifically designed for high-density growth and transfection of suspension-adapted Chinese hamster ovary (CHO) cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | ExpiCHO-S™, CHO-S, SFM Adapted |
| Content And Storage | Storage conditions: in the dark at 2-8°C Shipping conditions: ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| With Additives | GlutaMAX |
| Product Type | CHO Expression Medium |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Phenol Red |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | ExpiCHO |
| Serum Level | Serum-free |
Corning™ Basal Cell Culture Liquid Media - DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used for culture of epithelial, endothelial, and granulosa cell types under low serum conditions. Corning™ Basal Cell Culture Liquid Media - DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix has low levels of endotoxin, and absence of contamination.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | <0.25EU/mL |
| pH | 7 to 7.4 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | To assess growth promotion and cytotoxicity characteristics |
| Sterility | Sterile |
Gibco™ StemFlex™ Medium
StemFlex Medium enables long term feeder-free culture of pluripotent stem cells (PSCs) and is optimized to support challenging applications, including single-cell passaging, gene editing, and reprogramming.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ HEPES, Liquid
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
An alternative to use of bicarbonate for buffering
Gibco™ B-27™ Plus Supplement (50X)
B-27 Plus Supplement is the next-generation of the most cited neuronal cell culture product, B-27 Supplement
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ Minimum Essential Medium Eagle (Mod.) 1X (MEM) with Glutamine
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Guaranteed low endotoxin levels ≤0.025EU/mL
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Earle's Balanced Salt Solution (EBSS) |
| Product Type | MEM Eagle/EBSS |
| Form | Liquid |
| pH | 7 to 7.4 |
| Sterility | Sterile |
Gibco™ FluoroBrite™ DMEM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ FluoroBrite™ DMEM features a background fluorescence that is comparable to PBS and 90% lower than that emitted by standard phenol red–free DMEM.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light. |
|---|---|
| With Additives | High Glucose |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES,No Phenol Red,No Sodium Pyruvate |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Cytiva HyClone™ RPMI 1640 Media
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | RPMI 1640 |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |