Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Filtered Search Results
Corning™ Insulin-Transferrin-Selenium (ITS)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Corning™ F12K Medium
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports growth of cells. With high concentration of amino acids, sodium pyruvate and other components.
Corning™ 0.05% Trypsin/0.53mM EDTA in HBSS w/o Calcium, Magnesium or Sodium Bicarbonate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used to enzymatically release adherent cells from tissue culture plates for passaging.
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Product Type | Cell Culture Dissociation Reagent |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium,No Sodium Bicarbonate |
| pH | 7 to 7.6 |
| Sterility | Sterile |
Gibco™ Zeocin™ Selection Reagent
Zeocin Selection Antibiotic is a formulation of phleomycin D1, a glycopeptide antibiotic produced by Streptomyces verticillus.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type | Antibiotic |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture, Insect Cell Culture |
| Concentration | 100 mg/mL |
| For Use With (Application) | Eukaryotic Selection/Stable Cell Line Generation, Bacterial Selection |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Zeocin |
Corning™ DMEM With 4.5g/L glucose and sodium pyruvate without L-glutamine
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine |
| pH | 7 to 7.4 |
Carbenicillin (Disodium Salt), Fisher BioReagents
CAS: 4800-94-6 Molecular Formula: C17H16N2Na2O6S Molecular Weight (g/mol): 422.36 MDL Number: MFCD00077683 InChI Key: RTYJTGSCYUUYAL-YCAHSCEMSA-L Synonym: α-Carboxybenzylpenicillin PubChem CID: 20933 ChEBI: CHEBI:34609 IUPAC Name: disodium (2S,5R,6R)-6-(2-carboxylato-2-phenylacetamido)-3,3-dimethyl-7-oxo-4-thia-1-azabicyclo[3.2.0]heptane-2-carboxylate SMILES: [Na+].[Na+].CC1(C)S[C@@H]2[C@H](NC(=O)C(C([O-])=O)C3=CC=CC=C3)C(=O)N2[C@H]1C([O-])=O
| PubChem CID | 20933 |
|---|---|
| CAS | 4800-94-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 422.36 |
| ChEBI | CHEBI:34609 |
| MDL Number | MFCD00077683 |
| SMILES | [Na+].[Na+].CC1(C)S[C@@H]2[C@H](NC(=O)C(C([O-])=O)C3=CC=CC=C3)C(=O)N2[C@H]1C([O-])=O |
| Synonym | α-Carboxybenzylpenicillin |
| IUPAC Name | disodium (2S,5R,6R)-6-(2-carboxylato-2-phenylacetamido)-3,3-dimethyl-7-oxo-4-thia-1-azabicyclo[3.2.0]heptane-2-carboxylate |
| InChI Key | RTYJTGSCYUUYAL-YCAHSCEMSA-L |
| Molecular Formula | C17H16N2Na2O6S |
Corning™ Antibiotic-Antimycotic Solution
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Packaged in plastic bottles
Corning™ McCoy's 5A (Iwakata and Grace Mod.), 1X
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With L-Glutamine
| Product Type | McCoy's's 5A (Iwakata & Grace Mod.) 1 X |
|---|---|
| pH | 7 to 7.4 |
Cytiva HyClone™ Non Essential Amino Acids (NEAA) 100X Solution
Cell culture is ideal for supplementation of serum- and protein-free media. Cytiva HyClone™ Non-Essential Amino Acids (NEAA) 100X supports the growth of cells that have high energy demands and synthesize large amounts of proteins and nucleic acids.
Corning™ Iscove's Modification of DMEM
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ Iscove's Modification of DMEM is a highly enriched synthetic medium optimized for rapidly proliferation cultures of high cell density.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Iscove's Modification of DMEM media |
| Form | Liquid |
| pH | 7 to 7.4 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over the original formulation. Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| Quantity | 6 x 500 mL |
Cytiva HyClone™ Iscove's Modified Dulbecco's Medium (IMDM)
Support cell culture growth and biomanufacturing processes with HyClone™ Iscove's Modified Dulbecco's Medium (IMDM), manufactured using ISO 9001:2000-certified processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Sterility | Sterile-filtered |
Ampicillin sodium salt
CAS: 69-52-3 Molecular Formula: C16H21N3NaO4S Molecular Weight (g/mol): 374.411 MDL Number: MFCD00064313 InChI Key: BSFVNXCYXDYHOD-ZQDFAFASSA-N PubChem CID: 131673879 IUPAC Name: (2S,5R,6R)-6-[[(2R)-2-amino-2-phenylacetyl]amino]-3,3-dimethyl-7-oxo-4-thia-1-azabicyclo[3.2.0]heptane-2-carboxylic acid;molecular hydrogen;sodium SMILES: [HH].CC1(C(N2C(S1)C(C2=O)NC(=O)C(C3=CC=CC=C3)N)C(=O)O)C.[Na]
| PubChem CID | 131673879 |
|---|---|
| CAS | 69-52-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 374.411 |
| MDL Number | MFCD00064313 |
| SMILES | [HH].CC1(C(N2C(S1)C(C2=O)NC(=O)C(C3=CC=CC=C3)N)C(=O)O)C.[Na] |
| IUPAC Name | (2S,5R,6R)-6-[[(2R)-2-amino-2-phenylacetyl]amino]-3,3-dimethyl-7-oxo-4-thia-1-azabicyclo[3.2.0]heptane-2-carboxylic acid;molecular hydrogen;sodium |
| InChI Key | BSFVNXCYXDYHOD-ZQDFAFASSA-N |
| Molecular Formula | C16H21N3NaO4S |
Gibco™ CTS™ Immune Cell Serum Replacement (SR)
CTS Immune Cell Serum Replacement (SR) is a defined xeno-free formulation designed to support in vitro expansion of human immune cells. It is added as a serum substitute to a basal cell culture medium such as CTS OpTmizer T Cell Expansion SFM or CTS AIM V Medium for the expansion of human immune cells such as T cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Product Type | Serum Replacement |
| Classification | Xeno-free |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Synth-a-Freeze™ Cryopreservation Medium
Synth-a-Freeze™ Cryopreservation Medium
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More