Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Filtered Search Results
Corning™ CellStripper Dissociation Reagent
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-enzymatic cell dissociation solution gently dislodges adherent cells in culture
Gibco™ Expi293™ PRO Expression Medium
Expi293 PRO Expression Medium supports rapid, high-yield protein production from HEK293 cells. Designed for scalable, high-density cultures with consistent expression across a variety of proteins, including complex and low-yield targets.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cell Line | 293 (HEK) |
|---|---|
| Content And Storage | Store in the dark at +2°C to +8°C |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | GlutaMAX |
| Product Type | Expression Medium |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES,No Phenol Red |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | Expi293 PRO |
| Serum Level | Serum-free |
| Cell Type | Embryonic Kidney Cells |
Puromycin dihydrochloride, 10 mg/ml in distilled water, sterile-filtered
CAS: 58-58-2 Molecular Formula: C22H31Cl2N7O5 Molecular Weight (g/mol): 544.43 MDL Number: MFCD00150080 InChI Key: MKSVFGKWZLUTTO-MLYJQVMKNA-N PubChem CID: 439530 ChEBI: CHEBI:17939 SMILES: Cl.Cl.COC1=CC=C(C[C@H](N)C(=O)N[C@@H]2[C@@H](CO)O[C@H]([C@@H]2O)N2C=NC3=C(N=CN=C23)N(C)C)C=C1
| PubChem CID | 439530 |
|---|---|
| CAS | 58-58-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 544.43 |
| ChEBI | CHEBI:17939 |
| MDL Number | MFCD00150080 |
| SMILES | Cl.Cl.COC1=CC=C(C[C@H](N)C(=O)N[C@@H]2[C@@H](CO)O[C@H]([C@@H]2O)N2C=NC3=C(N=CN=C23)N(C)C)C=C1 |
| InChI Key | MKSVFGKWZLUTTO-MLYJQVMKNA-N |
| Molecular Formula | C22H31Cl2N7O5 |
Gibco™ RevitaCell™ Supplement (100X)
RevitaCell™ Supplement (100X)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ Hygromycin B Solution
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Blocks polypeptide synthesis and inhibits elongation.
Gibco™ Geltrex™ hESC-Qualified, Ready-To-Use, Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix
Geltrex™ hESC-Qualified, Ready-To-Use, Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ G418 Sulfate, 50mg/mL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Blocks polypeptide synthesis by hindering protein elongation. Corning™ G418 Sulfate is an aminoglycoside similar in structure to gentamicin, neomycin and kanamycin.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Format | Plastic Bottle |
| Product Type | Antibiotic |
| Form | Liquid |
| Sterility | Sterile |
Carbenicillin disodium salt
CAS: 4800-94-6 Molecular Formula: C17H16N2Na2O6S Molecular Weight (g/mol): 422.36 MDL Number: MFCD00077683 InChI Key: RTYJTGSCYUUYAL-YCAHSCEMSA-L PubChem CID: 20933 ChEBI: CHEBI:34609 SMILES: [Na+].[Na+].CC1(C)S[C@@H]2[C@H](NC(=O)C(C([O-])=O)C3=CC=CC=C3)C(=O)N2[C@H]1C([O-])=O
| PubChem CID | 20933 |
|---|---|
| CAS | 4800-94-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 422.36 |
| ChEBI | CHEBI:34609 |
| MDL Number | MFCD00077683 |
| SMILES | [Na+].[Na+].CC1(C)S[C@@H]2[C@H](NC(=O)C(C([O-])=O)C3=CC=CC=C3)C(=O)N2[C@H]1C([O-])=O |
| InChI Key | RTYJTGSCYUUYAL-YCAHSCEMSA-L |
| Molecular Formula | C17H16N2Na2O6S |
Gibco™ MEM α, nucleosides, no ascorbic acid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
MEM α (Minimum Essential Medium α) is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR-negative cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Viral Production Medium
Viral Production Medium is a chemically defined, serum-free, and protein-free medium for growth and transfection of Viral Production Cells 2.0.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | Viral Production Cells 2.0 |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No GlutaMAX |
| Manufacturing Quality | ISO 13485, MDSAP, FDA-registered |
| Expression System | Mammalian |
| For Use With (Application) | AAV Production |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | HEK 293 |
| Regulatory Status | RUO - Research Use Only |
| With Additives | Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | AAV Production Medium |
| Classification | Serum-free,Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| pH | 7 |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Shelf Life | 12 months from date of manufacture |
| Product Line | AAV-MAX |
Corning™ 0.05% Trypsin/0.53mM EDTA in HBSS w/o Calcium and Magnesium
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used to enzymatically release adherent cells from tissue culture plates for passaging.
Corning™ Cell Culture Media: Cell Culture Supplements
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used as a nutrient source in cell culture media. Cell Culture Media: Cell Culture Supplements are produced under the highest industry standards to ensure superior results.
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Quantity | 100 mL |
| Sterility | Sterile-filtered |
Tetracycline
CAS: 60-54-8 Molecular Formula: C22H24N2O8 Molecular Weight (g/mol): 444.44 MDL Number: MFCD00151232 InChI Key: JYHCQVWYCGHXGP-BPPSBWQWSA-N PubChem CID: 54675776 SMILES: CN(C)[C@H]1[C@@H]2C[C@H]3C(=C(O)C4=C(O)C=CC=C4[C@@]3(C)O)C(=O)[C@]2(O)C(=O)\C(=C(\N)O)C1=O
| PubChem CID | 54675776 |
|---|---|
| CAS | 60-54-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 444.44 |
| MDL Number | MFCD00151232 |
| SMILES | CN(C)[C@H]1[C@@H]2C[C@H]3C(=C(O)C4=C(O)C=CC=C4[C@@]3(C)O)C(=O)[C@]2(O)C(=O)\C(=C(\N)O)C1=O |
| InChI Key | JYHCQVWYCGHXGP-BPPSBWQWSA-N |
| Molecular Formula | C22H24N2O8 |
Hygromycin B
CAS: 31282-04-9 Molecular Formula: C20H37N3O13 Molecular Weight (g/mol): 527.524 MDL Number: MFCD06795479 InChI Key: GRRNUXAQVGOGFE-BBMONYMYSA-N PubChem CID: 134129613 IUPAC Name: (3'S,3aS,4S,4'S,5'R,6R,6'R,7R,7aS)-4-[(1R,2S,3R,5S,6S)-3-amino-2,6-dihydroxy-5-(methylamino)cyclohexyl]oxy-6'-[(1S)-1-amino-2-hydroxyethyl]-6-(hydroxymethyl)spiro[4,6,7,7a-tetrahydro-3aH-[1,3]dioxolo[4,5-c]pyran-2,2'-oxane]-3',4',5',7-tetrol SMILES: CNC1CC(C(C(C1O)OC2C3C(C(C(O2)CO)O)OC4(O3)C(C(C(C(O4)C(CO)N)O)O)O)O)N
| PubChem CID | 134129613 |
|---|---|
| CAS | 31282-04-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 527.524 |
| MDL Number | MFCD06795479 |
| SMILES | CNC1CC(C(C(C1O)OC2C3C(C(C(O2)CO)O)OC4(O3)C(C(C(C(O4)C(CO)N)O)O)O)O)N |
| IUPAC Name | (3'S,3aS,4S,4'S,5'R,6R,6'R,7R,7aS)-4-[(1R,2S,3R,5S,6S)-3-amino-2,6-dihydroxy-5-(methylamino)cyclohexyl]oxy-6'-[(1S)-1-amino-2-hydroxyethyl]-6-(hydroxymethyl)spiro[4,6,7,7a-tetrahydro-3aH-[1,3]dioxolo[4,5-c]pyran-2,2'-oxane]-3',4',5',7-tetrol |
| InChI Key | GRRNUXAQVGOGFE-BBMONYMYSA-N |
| Molecular Formula | C20H37N3O13 |
Gibco™ Geltrex™ LDEV-Free Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix
A soluble form of basement membrane extracted from murine Engelbreth-Holm-Swarm (EHS) tumors. It is free of viruses, including lactose dehydrogenase elevating virus (LDEV), sometimes found in this type of preparation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade |
| Form | Frozen |
| Without Additives | No Phenol Red |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration | 12 to 18 mg/mL |
| Sterility | Sterile |
| Cell Type | Variety of cultured cells, including primary epithelial cells, endothelial cells, smooth muscle cells, and human induced pluripotent stem cells (iPSC) |
| Format | Tube(s) |
| Product Type | Basement Membrane Matrix |
| Classification | Reduced Growth Factor |
| Culture Type | Adherent Cell Culture |
| Shelf Life | 36 months |
| Species | Mouse |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |