Racks
Filtered Search Results
Corning™ Costar™ Netwell™ Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used as tissue carriers, supports and strainers for culture of small organs, tissue slices or explants at the air media interface, provides coarse filtration of tissue homogenates, cell suspensions and microcarriers.
BRANDTECH™ BRAND™ PCR Box/Rack
Holds 96-well PCR plates, tube strips, and individual 0.2 mL tubes for easy handling.
Fisherbrand™ Three-Tier Polypropylene Test Tube Racks
Molded racks provide rigid support when fully loaded—reduce breakage.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Type | Cryogenic Vial Rack |
| Width (English) | 8 in. |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Cryogenic vials |
| Length (English) | 4 in. |
| Quantity | 4/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 20.32 cm |
| Holds | 50 x 0.5 to 2 mL Tubes |
| Height (English) | 1 in. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Unwire™ Half-Racks: Resmer™ Manufacturing Technology
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Organize and store samples with space-efficient half-racks, ideal for use in incubators, refrigerators, freezers, under lab hoods and on benchtops.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Shelves | 3 Tiers |
| Material | RESMER |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Aluminum Support, tube/plate rack, 96-well
Thermo Scientific™ aluminum support rack can be used for sample preparation, heat-sealing and automatic dispensing.
Thermo Scientific™ Workstation/Stacking System for Tubes/Plates
Convenient platform for tube handling and reagent dispensing .
Fisherbrand™ Chemically-Resistant Wire Racks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
HDPE coated wire racks are durable for transport or sample handling. Chemically-Resistant Wire Racks suitable for use with conical, round, or flat-bottom plastic tubes and bottles.
| Temperature (Metric) Range | -40°C and 121°C |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Description | Fisherbrand HDPE Coated Wire Rack |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Blue |
| Material | HDPE-coated Wire |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Holds Tubes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes |
Fisherbrand™ Interlocking Four-Way Tube Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Customize your tube rack. Fisherbrand™ Interlocking Four-Way Tube Racks employ an ingenious system of interlocking, 4-way racks. Rotate racks to accommodate 50 mL, 15 mL, 1.5 mL or 0.5 mL tubes, then link them together for whatever size rack you need. Made of sturdy, autoclavable polypropylene.
| Height (Metric) | 5.2 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 3.7 in. |
| Length (Metric) | 17.4 cm |
| Length (English) | 6.9 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 9.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 4 x 8, 1 x 4, 2 x 6 |
| Dimensions (L x W x H) | 17.4 x 9.5 x 5.2 cm |
| Product Type | 4-way Microtube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, Interlocking |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Tubes (4 x 50 mL Conical, 12 x 15 mL Conical, 32 x 1.5 mL Microtubes or 32 x 0.5 mL Microtubes) |
| Height (English) | 2 in. |
Fisherbrand™ Mega Rack™ Tube Rack for 18 to 20 mm Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These sturdy and lightweight tube racks are supplied fully assembled with alphanumeric identification for easy sorting and selection.
| Height (Metric) | 9.1 cm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Well | 20 mm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 11.9 in. |
| Length (Metric) | 37.7 cm |
| Length (English) | 14.9 in. |
| No. per Case | 4 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 30.1 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 10 x 12 |
| Dimensions (L x W x H) | 14.9 x 11.9 x 3.6 in. (37.7 x 30.1 x 9.1 cm) |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | 2 Tiers |
| Stackable | Yes |
| Positions | 120 |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Tubes (18 to 20 mm) |
| Height (English) | 3.6 in. |
Fisherbrand™ Two-Tier Polypropylene Test Tube Racks
Fit most water baths for elevated temperature incubations.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Shelves | 2 Tiers |
| Stackable | No |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Polypropylene 96-Well PCR™ Rack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for pre- or post-PCR sampling applications. Polypropylene 96-Well PCR™ Rack includes 96 easily identified tube wells. The removable hinged lies flat and the rack is autoclavable. Made of sturdy polypropylene.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Includes | Removable, hinged lid |
| Diameter (Metric) Well | 5.2 mm |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | PCR Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Positions | 96 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | PCR Tubes |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ HDPE Coated Wire Racks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Chemically-resistant and durable for transport or sample handling. HDPE Coated Wire Racks suitable for use with conical, round, or flat-bottom plastic tubes and bottles.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Blue |
| Material | HDPE-coated Wire |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Unwire™ Test Tube Racks: Resmer™ Manufacturing Technology
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Securely hold a full load of test tubes or centrifuge tubes for 13, 16, 20, 25 and 30mm diameter sizes with these strong, durable racks.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Test Tube Rack |
| Material | RESMER |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ 4-Way Flipper™ Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hold thirty-two 0.5mL, thirty-two 1.5mL, twelve 15mL or four 50mL tubes, each on a different side, using Thermo Scientific™4-Way Flipper™ Racks.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Description | 4-Way Flipper Rack |
| Product Type | 4-way Flipper Rack |
| Positions | 32 x 0.5 mL, 32 x 1.5 mL, 12 x 15 mL or 4 x 50 mL tubes, each on a different side |
| Holds | 0.5 mL,15 mL,Tubes (50 mL) |