Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Uline Shipping Tags - #3, 3 3/4 X 1 7/8", Yellow
Shipping Tags-3 3 3/4X1 7/8IN Yellow
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Manila Shipping Tags - #2, 3 1/4 X 1 5/8", Pre-Wired
Manila Shipping Tags-2 3 1/4X1 5/8IN Pre-Wired
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Research Products International Corp Tough-Tags Microscope Slide Labels, 1.0 x 1.0 Inch, Laser Sheets, White, 1600 per Package
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tough Tags are pre-cut, peel-off labels that fit microscope slides and a variety of other containers in research laboratories. Labels are manufactured from chemically inert polyester with strong adhesion properties. The labels adhere to all plastics and withstand steam autoclaving, boiling water baths, freezer temperatures, organic solvents, and caustic agents. Not recommended for use with liquid nitrogen. Tough-Tags are made of a special smear resistant material and will accept any marking instrument.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Height (Metric) | 10.16 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 4 in. |
| Height (English) | 4 in. |
Fisherbrand™ DOT Shipping Labels
Labels for miscellaneous hazardous materials and infectious substance
| Height (Metric) | 10.16 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 4 in. |
| Quantity | 25/Pk. |
| For Use With (Application) | The durable adhesive will stick to most flat, clean surfaces, Adhesive Vinyl signs will work for short term outdoor applications and in moderate temperature |
| Height (English) | 4 in. |
Fisherbrand™ Label: Etiological Agent
Clearly label etiological agents with these easy to use labels
Fisherbrand™ Biohazard DOT Shipping Labels
Mark hazardous materials for transport on public highways
| Height (Metric) | 12.7 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 5 in. |
| Thickness (English) | 0.0045 mil |
| Quantity | 5/Pk. |
| Material | Vinyl |
| Height (English) | 5 in. |
Micronova™ Vinyl Tape
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Color | White |
|---|
MP Biomedicals™ Linbro™ Liquisystem, Cap-Bands
Used with combination of Tube 96 & I.D. Labels 96 to form a complete system for the storage of samples up to 1.0 mL is created. Once filled with samples, the tube can be sealed in an air tight fashion using the Cap Band 8.
Brady™ DOT Vehicle Placards: (Flammable Picto w/Blank Box) 3
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | Flammable pictogram with blank box, 3 |
| Color | White,Red |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ TLS2200™ and TLS-PC™ Vial, Centrifuge or Eppendorf Tubes™ Labels
TLS2200™ and TLS-PC™ Vial, Centrifuge or Eppendorf Tubes™ Labels are ideal for cables, laboratory ID or general labeling where graphics need to be protected.
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Format | Label |
| Description | TLS 2200/TLS PC Link Labels |
| Labels per Row | 1 |
| Color | White |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| For Use With (Application) | Centrifuge tube, Cryo vial, Eppendorf tube, Laboratory identification, PCR tube |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Color | White |
|---|
Brady™ StainerBondz™ Slide Labels PROMO
For a limited time, you can three Brady label rolls for the price of two.