Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Brady™ LABXPERT™ Polyester Slide Labels
Use these labels for laboratory and healthcare applications. Brady™ LABXPERT™ Polyester Slide Labels are for use with LABXPERT™ and IDXPERT™ printers.
| Format | Label |
|---|---|
| Description | Surface Mount |
| For Use With (Equipment) | iDXPERT™, LabXpert™ Printer |
| Color | Black,White |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | AGA, UL, UL969, CSA, C22.2 No.0.15-95, RoHS, 2005/618/EC MCV, 2002/95/EC |
| For Use With (Application) | Asset tracking, Barcoding, Component ID, Equipment ID, General purpose ID, Rating plates, Slide label |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ IDXPERT™ ToughBond™ Label Tapes
IDXPERT™ ToughBond™ Label Tapes are thermal transfer printable, glossy Permanent Polyester (B-422) labels that are ideal for use in all commercial and industrial applications.
| Description | Surface Mount |
|---|---|
| Length (Metric) | 9.14 m |
| Color | Black,White |
| Length (English) | 30 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Electronic PCB and component identification, Bar code label, rating plates and solar panel identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | iDXPERT™ |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 248°F |
| Certifications/Compliance | UL, UL969, CSA,C22.2 0.15-95, RoHS, Pass 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +120°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Tissue Cassette Labels
Tissue Cassette Labels are made of Polyester (B-482) and are designed for tissue cassette labeling and identification in conjunction with the BSP™31 Label Attachment System from Brady™.
| Color | White,Translucent |
|---|---|
| Temperature Range (English) | -40 to 158°F |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +70°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Conduit and Voltage Markers
Conduit and Voltage Markers are orange ASME-compliant labels to alert employees to potentially dangerous machinery or energized equipment.
| Color | Black,Orange |
|---|---|
| Material | Vinyl Cloth |
| Certifications/Compliance | ASME (ANSI) ZG3.22 |
| For Use With (Application) | For wire, cable and general identification of numbers, letters and conduit and voltage markers |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Semi-gloss |
| Adhesive Type | Rubber,Repositionable |
| For Use With (Equipment) | BMP™71, TLS 2200™, TLS-PC Link™ |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | White,Translucent |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | UL |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ LABXPERT™ High-Performance Lab Polyester Labels
LABXPERT™ High-Performance Lab Polyester Labels are made of self-laminating polyester (B-461), a clear film with a matte white printable zone ideal for cables, laboratory ID or general labeling where graphics need to be protected.
| Format | Label |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.0019 in. |
| Temperature Range (English) | -320 to 250°F |
| Material | Polyester |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +121°C |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Height (Metric) | 2.54 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 3 in. |
| Quantity | 500/Pk. |
| Material | Paper |
| Height (English) | 1 in. |
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Orange |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910.145 |
| Size (Metric) | 2.54 x 7.62 cm |
| For Use With (Application) | Biohazard |
| Size (English) | 1 x 3 in. |
National Marker™ Vinyl Shipping Labels for Hazardous and Nonhazardous Waste
Chemical- and weather-resistant labels
| Height (Metric) | 15.24 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 6 in. |
| Quantity | 25/Pk. |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | EPA and DOT, 17-985-409C or -409D, 17-985-409E |
| For Use With (Application) | Suitable for both indoor and outdoor applications |
| Height (English) | 6 in. |
| Height (Metric) | 12.7 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 5 in. |
| Thickness (English) | 0.0045 mil |
| Color | Black,White |
| Quantity | 5/Pk. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Hazardous materials |
| Height (English) | 5 in. |
| Format | Label |
|---|---|
| Display Text | NFPA |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Quantity | 250/Pk. |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Use in laboratories and other indoor work areas |
| Height (Metric) | 15.24 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 4 in. |
| Display Text | Health, Flammability, Reactivity, Personal Protection |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Quantity | 10/Pk. |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | 29 CFR 1910.1200 |
| For Use With (Application) | Hazardous materials |
| Height (English) | 6 in. |