Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely handle corrosive liquids using rubber gloves and the large carrying handle on this lightweight polypropylene jug.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Jug |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 6 |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Large carrying handle |
| Product Type | Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth LDPE Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pour without sputter with these wide-mouth LDPE wash bottles which feature through-the-top closure and stem molded in one piece.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Description | Polypropylene copolymer draw tube |
| Product Type | Wash Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Vented Unitary Right-to-Know LDPE Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Keep hazardous volatile liquids off the lab bench. Unitary wash bottles feature a unique vent system, and eliminate draw tube assembly and associated risk of contamination.
| Unitary | Yes |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Description | RTK Wash Bottle |
| Product Type | Wash Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Certifications/Compliance | Meet OSHA requirements for workplace chemical container labeling. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Color-Coded LDPE Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Simplify content identification with these narrow-mouth wash bottles that feature colored closures with an integrated stem.
| Height (Metric) | 224 mm |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Description | With stem and draw tube |
| Closure Size | 28 mm |
| Capacity (English) | 16 oz. |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| No. per Case | 24 |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Color-coded Wash Bottle |
| Diameter (Metric) | 72.9 mm |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| No. per Pack | 6 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 8.8 in. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Unitary™ Red LDPE Safety Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily find these red LDPE safety wash bottles, which feature a wide mouth for faster, safe filling, and provide instant recognizability and identification.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Description | LDPE bottle/tubulation |
| Closure Size | 38 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Red |
| No. per Case | 4 |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Safety Wash Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Closure Color | Red |
| No. per Pack | 4 |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Right-to-Understand Safety Wash Bottles featuring Globally Harmonized System (GHS) labeling
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Prevent chemical accidents in the lab with these Wash Bottles. Bottles are labeled following the Globally Harmonized System (GHS).
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Closure Size | 28 mm |
| Product Type | Safety Wash Bottle |
| Capacity (English) | 16 oz. |
| Capacity | 16 oz., 500 mL |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wash Bottles made with Teflon™ fluoropolymer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure contamination-free dispensing with these chemical-resistant wash bottles made with Teflon™ fluoropolymer.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Wash Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | FEP |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | ETFE |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Fluorinated HDPE Solvent Wash Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate risk of leakage with self-venting Thermo Scientific™ Nalgene™ Fluorinated HDPE Solvent Wash Bottles, which keep the solvent in the bottle.
MilliporeSigma™ Supelco™ Amber Storage Bottles
Primarily used to protect stored samples from sunlight. Oxidation of various oils and photosensitive samples is prevented when packaged in amber glass bottles
| Product Type | Storage Bottle |
|---|---|
| Color | Amber |
| Graduated | No |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 12/Pk. |
| For Use With (Application) | Storage of Light Sensitive Samples |
Corning™ PYREX™ Round Wide-Mouth Media Storage Bottles with GLS80 Screw Cap
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Designed for heavy-duty storage as well as mixing and sampling
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Closure Size | GL S80 |
| No. per Case | 10/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Closure Type | Plug Seal |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Boston Rounds with PE Cone-Lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for solvent, chemical and sample storage
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | EPA, FDA |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences Kimble™ Clear Glass AC Medium Rounds without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide mouth design for efficient addition or removal of contents
| Product Type | AC Medium Round Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
Corning™ PYREX™ Low-Form Glass Weighing Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cylindrical, low-form glass bottle with hollow glass pennyhead stopper.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure: Sterile, Shrink-Wrapped Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile media bottles, ideal for prolonged storage of pH sensitive liquids.
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), nonpyrogenic and noncytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Prolonged Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PET Media Bottles with Closure: Sterile, Shrink-Wrapped Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide excellent gas barrier properties for storage and shipping of liquid media, buffers and sera with these square bottles.
| Shape | Square |
|---|---|
| Closure Size | 38-430 mm |
| Product Type | Media Bottle |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 28 mm |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |