Jugs
- (1)
- (4)
- (7)
- (10)
- (7)
- (5)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (42)
- (4)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (37)
- (11)
- (34)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (9)
- (34)
- (5)
- (6)
- (2)
- (27)
- (47)
- (17)
- (39)
- (4)
- (16)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (38)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (20)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (3)
- (43)
- (4)
- (9)
- (53)
- (10)
- (5)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Clear Round Narrow Mouth Glass Jugs with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal storage solution for large quantities of liquid.
| Closure Size | 38-400 mm |
|---|---|
| Product Type | Round Jug |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 25 mm |
| Mouth | Narrow |
| Neck Finish | 38-400 |
| Color | Clear |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 35 mm |
Fisherbrand™ Clear Round Narrow Mouth Glass Jugs with Black Phenolic Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for storage for solids, liquids, powders and specimens.
| Neck Finish | 38-400 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Natural HDPE Narrow Mouth Round Jugs with White Polypropylene PE Foam Lined Caps
For storing large volumes of product. Fisherbrand™ Natural HDPE Handled Round Jugs with White Polypropylene PE Foam Lined Cap provide an excellent moisture barrier and are impact resistant.
DWK Life Sciences Kimble™ Clear Glass Jugs: Caps with PTFE-Faced LDPE Foam
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Narrow mouth and sturdy handle for safe pouring
| Includes | Sturdy handle |
|---|---|
| Closure Size | 38-430 mm |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Closure Liner | PTFE/LDPE |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | LDPE |
DWK Life Sciences Kimble™ Amber Glass Jugs: Caps with Taperseal
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General purpose container comprised of a wide body, a narrow mouth, and a handle for safe pouring. Choice of 2400mL/38-430 thread or 3785mL/38-400 thread jugs.
| Includes | Sturdy handle |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Glass Jug |
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Closure Liner | Taperseal |
| Material | Soda Lime Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ 3785mL Amber Glass Jugs without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General purpose container comprised of a wide body, a narrow mouth, and a handle for safe pouring.
| Includes | Sturdy handle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Material | Soda Lime Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ Clear Glass Jugs: Caps with Taperseal
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Narrow mouth and sturdy handle for safe pouring
| Includes | Sturdy handle |
|---|---|
| Closure Size | 38-430 mm |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Taperseal |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences Kimble™ Amber Glass Jugs: Caps with PTFE-Faced LDPE Foam
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General purpose container comprised of a wide body, a narrow mouth, and a handle for safe pouring. Choice of 2400mL/38-430 thread or 3785mL/38-400 thread jugs.
| Includes | Sturdy handle |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Glass Jug |
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Closure Liner | PTFE/LDPE |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Material | LDPE |
Qorpak™ Safety Coated Amber Jugs — With Black Phenolic F217 and PTFE Caps
Protects against harmful UV rays
Qorpak™ Amber Glass Jugs without Cap
Ideal for UV-sensitive contents, these general-use bottles ensure product integrity during long-term storage. Closures are sold separately.
Qorpak™ 2500 mL Amber Glass Jug with 38-430 Polypropylene Cap and PTFE Disc
Ideal for light-sensitive products to protect against UV radiation