Environmental Sampling Bottles and Accessories
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Narrow-Mouth Glass Septa Bottles with Open-Top Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Apply EPA Volatile Organic Analysis (VOA) methods when using these narrow-mouth, type III soda-lime glass septa bottles, which are are available as clear or amber.
| Product Type | Sample Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| No. per Case | 12 |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene with PTFE/Silicone Septum |
Thermo Scientific™ I-Chem™ Wide-Mouth Short-Profile Amber Glass Jars
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose these wide-mouth, short-profile amber glass jars with closure for collecting soil, sludge and waste samples for a variety of organic and inorganic target analytes where light protection is required.
| Description | Amber Glass Short Jar |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| No. per Case | 24 |
| Material | Glass (Type 3) |
Thermo Scientific™ Wide-Mouth HDPE Oblong with Lined Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save valuable space and stabilize samples within the shipping container. Certified to meet EPA Performance Based Specifications for metals, cyanide and fluoride analyses.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Shape | Oblong |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Foam/LDPE |
| Certified | Metals; Cyanide; Fluoride; Other inorganics |
| Level | Certified |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certified containers meet or exceed EPA performance-based standards for metals, cyanide, and fluoride; manufactured under an ISO certified quality management system. |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Certification Parameters | Metals and water quality, Cyanide, Fluoride |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Sterile Sample Bottle with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose this container, which is break-resistant, guaranteed leakproof and certified sterile, for water sample collection for microbiological analyses.
| Includes | Certified containers come with the following features: Certified sterile Certificate of Analysis (CofA) included in the case and barcoded with lot number for traceability; Each container individually barcoded with lot number and unique container number; E |
|---|---|
| Transparency | Translucent |
| Description | Nalgene WM HDPE Bottle |
| Replacement Closure | NA |
| Color | Natural |
| Level | Certified |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certified Sterile; Certified containers meet or exceed EPA performance-based standards for metals, cyanide, and fluoride; manufactured under an ISO certified quality management system. |
| Closure Color | White |
| Sterility | Sterile |
| Certification Parameters | Sterile, Metals and water quality, Cyanide, Fluoride |
Fisherbrand™ Pre-Cleaned HDPE Wide Mouth Jars
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Certified for background contaminants
| Includes | Polypropylene cap with F-217 Foam liner |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | F217 |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | HDPE |
Fisherbrand™ Certified Cleaned Amber Boston Round Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal storage for solvents, chemicals and samples. Fisherbrand™ Certified Cleaned Amber Boston Round Bottles are manufactured from amber colored soda glass.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Boston Round Bottle |
| Color | Amber |
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polyethylene |
| Cleaning Procedure | EPA guidelines |
Thermo Scientific™ I-Chem™ Straight-Sided Wide-Mouth HDPE Jar with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use this jar, certified to meet or exceed EPA performance-based standards for metals, cyanide and fluoride, for easy filling and sample retrieval.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 3.13 in. |
| Shape | Round |
| Description | HDPE SS Jar |
| Replacement Closure | NA |
| Closure Size | 89-400 mm |
| Color | Natural |
| Certified | Metals; Cyanide; Fluoride; Other inorganics |
| Diameter (Metric) Inner | 7.95 cm |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Liner | Foam/LDPE |
| Level | Certified |
| Certifications/Compliance | Certified containers meet or exceed EPA performance-based standards for metals, cyanide, and fluoride; manufactured under an ISO certified quality management system. |
| Closure Color | White |
| Certification Parameters | Metals and water quality, Cyanide, Fluoride |
Fisherbrand™ Certified Cleaned Straight Sided Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for soil sampling and environmental applications. Fisherbrand™ Certified Cleaned Straight Sided Bottles are manufactured from clear soda glass.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Liner Material | PTFE |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for the storage of dry powders. Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles are manufactured from clear soda glass.
| Description | Wide mouth bottle |
|---|---|
| Length (Metric) | 74mm |
| Color | Clear |
| Quantity | 24/PK. |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Material | Polyethylene |
| Closure Included | Yes |
| Cleaning Procedure | USP purified Water |
| Product Type | Graduated Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | PTFE |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for the storage of dry powders. Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles are manufactued from clear soda glass.
| Product Type | Graduated Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Certified low particulate |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PTFE |
| Cleaning Procedure | USP purified Water |
Gosselin™ PET Octagonal Bottles
Provides lightweight, break-resistant storage in the laboratory. Gosselin™ PET Octagonal Bottles are manufactured from polyethylene terephthalate resin.
| Shape | Octagonal |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | PET |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Tamper-evident Screw Cap |
| Closure Material | HDPE |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Environmental Bottle |
|---|---|
| Closure Liner | PTFE |
Thermo Scientific™ Wide-Mouth VOA Glass Jars with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose this wide-mouth, glass jar with closure to collect soil samples for VOA testing using methods where a pierceable cap is not required.
| Product Type | Sample Jar |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Material | Glass (Type 3) |
| Certifications/Compliance | Certified and Processed jars meet or exceed EPA performance based standards for volatile organic analysis; manufactured under an ISO certified quality management system. |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Closed-top Cap |
| Liner Material | PTFE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Certification Parameters | VOA |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Certified Narrow-Mouth HDPE Bottle with Polypropylene Screw Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for water and other environmental liquid sample collections, especially for critical projects where sample containment and transport is of elevated concern.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Description | Nalgene NM HDPE Bottle |
| Replacement Closure | NA |
| Product Type | Closure |
| Color | Natural |
| Certified | Metals and water quality parameters |
| Level | Certified |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certified containers meet or exceed EPA performance-based standards for metals, cyanide, and fluoride; manufactured under an ISO certified quality management system. |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Certification Parameters | Metals and water quality parameters, Diquot/Paraquot |
Thermo Scientific™ Bulk Pack HDPE Cylinder Rounds without Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use the HDPE cylinder round as a general purpose container. Sold in bulk, unassembled and unprocessed, these containers are ready for your own cleaning procedure and assembly with caps purchased separately.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Natural |
| Certified | None |
| Level | Unprocessed |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | None |
| Closure Color | N/A |
| Sterility | Non-sterile |
| Certification Parameters | None |