Square Plastic Bottles
- (12)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (5)
- (9)
- (1)
- (15)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ Wide Mouth Round Bottle, HDPE, Without Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide mouth HDPE bottles with or without attached caps are available in a range of sizes, from 30mL to 3840mL.
| Shape | Round |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Material | HDPE |
| Closure Included | No |
DWK Life Sciences Wheaton™ Wide Mouth Round Bottle, HDPE, PP/PE Lined Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide mouth HDPE bottles with or without attached caps are available in a range of sizes, from 30mL to 3840mL.
| Shape | Round |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polycarbonate Biotainer™ Bottles and Carboys
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Nalgene™ Biotainer™ Bottles and Carboys are sterile, ready-to-use and designed specifically for pharmaceutical and biological manufacturers. Excellent for freezing applications.
| Workflow Step | Upstream process solution storage. Upstream Validation |
|---|---|
| Product Type | Storage Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, Non-cytotoxic, USP <661>, Non-pyrogenic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | Silicone |
| Temperature Range (Metric) | -100°C to 100°C |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
BRANDTECH™ VITLAB™ Wide Mouth Bottles with Screw Caps
Transparent and resilient, with a wide mouth for easy filling.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Storage and Transport Bottle |
| Color | Transparent |
| Quantity | 12/Pk. |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Biotainer™ Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the cost of cleaning, sterilizing and associated validations with Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Biotainer™ Bottles, ideal for storage and transport of biological materials.
| Height (Metric) | 299 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 5.6 in. |
| Shape | Round |
| Workflow Step | Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Closure Size | 38 mm |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 28 mm |
| Capacity (English) | 135.3 oz. |
| Capacity (Metric) | 4 L |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 24 Bottles |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Storage,Transportation |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Storage Bottle |
| Diameter (Metric) | 143 mm |
| Mouth | Narrow |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, Non-cytotoxic, USP <661>, Non-pyrogenic, FDA 21 CFR 177.1520 |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.1 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -100°C to 120°C |
| Height (English) | 11.77 in. |
Cole-Parmer HD ROUND MOBIL CONTAINER 26GAL
HD ROUND MOBIL CONTAINER 26GAL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BURKLE INC Wide-necked bottle, PP, round, 8.45 oz. (250 ml), with cap
The wide-neck PP bottle is highly resistant to chemicals, and is shock and drop resistant. The bottle is also food safe and autoclavable.
The high transparency of PP makes it easy to see the contents of the bottle.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Med Vet International MED VET INTERNATIONAL
5000495612 BTL/BOSTON/ROUND/16.0OZ/25CT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Med Vet International MED VET INTERNATIONAL
5000495706 BTL/BOSTON/ROUND/16.0OZ/100CT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
United Scientific Supplies UniStore™ Amber Reagent Bottles, Wide Mouth, HDPE
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Wide Mouth Amber Reagent Bottles are made from HDPE and protect samples with light sensitivity.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Amber Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Amber |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Line | UniStore |