Crucibles
- (22)
- (6)
- (1)
- (23)
- (11)
- (2)
- (15)
- (4)
- (1)
- (9)
- (15)
- (1)
- (6)
- (17)
- (19)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (39)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (116)
- (10)
- (34)
- (3)
- (2)
- (6)
- (10)
- (34)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (135)
- (23)
- (3)
- (21)
- (2)
- (13)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (15)
- (3)
- (4)
- (7)
- (12)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (5)
- (16)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (15)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (20)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (18)
- (3)
- (31)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (24)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (26)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (16)
- (1)
- (1)
- (4)
- (43)
- (1)
- (7)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (40)
- (11)
- (13)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (20)
- (58)
- (2)
- (21)
- (24)
- (24)
- (24)
- (128)
- (29)
Filtered Search Results
METTLER TOLEDO Pan 40 μL Al
Set of 400 crucibles without lids, designed for DSC measurements. The shallow shape with a strong flat base reduces temperature gradients and ensures accurate results. Compatible with crucible presses sold separately.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Gooch Filtering Crucibles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Dry precipitates to constant weight at 110°C (230°F)
| Description | With Fritted discs |
|---|---|
| Product Type Specs | Gooch Filtering Crucible |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type I, ASTM E438, Type I, Class A |
| Max. Temperature (Metric) | 250°C |
| For Use With (Application) | For collecting, drying and weighing precipitates and samples to be analyzed using gravimetric analysis |
Eisco™ Porcelain Crucible with Lid, Tall Form
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Used to heat chemical compounds. EISCO Porcelain Crucibles are standard lab crucibles and can withstand temperatures up to 1050°C.
| Shape | Conical |
|---|---|
| Material | Porcelain |
| Porosity | Medium |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Max. Temperature (Metric) | 1050°C |
Fisherbrand™ Heavy-Duty Iron Crucibles
Fisherbrand Heavy-Duty Crucibles can withstand temperatures up to 500°C (932°F)
| Product Type Specs | Crucible |
|---|---|
| Material | Iron |
| Max. Temperature (Metric) | 500°C |
| For Use With (Application) | For alkalis and peroxide fusions |
Fisherbrand™ Rubber Crucible Holder
This Rubber Crucible Holder is designed to support funnels, crucibles, and other equipment in vacuum-type filtration assemblies.
| Shape | Tapered |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Neoprene |
| Certifications/Compliance | ISO, GMP |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Support funnels, crucibles, and other equipment in vacuum-type filtration assemblies. |
| Description | High Form |
|---|---|
| Product Type Specs | Nickel Crucible |
| Material | Nickel |
| Description | Straight Wall |
|---|---|
| Product Type Specs | Nickel Crucible |
| Material | Nickel |
METTLER TOLEDO Crucible 160 μL Al
Set of 40 aluminum crucibles with lids, designed for DSC measurements of samples showing very weak effects. Due to their height and larger volume, temperature gradients within the sample may occur. Crucible presses are available separately.
| Description | Straight Wall |
|---|---|
| Product Type Specs | Inconel Crucible |
| Material | Inconel |
| Product Type Specs | Inconel Crucible Cover |
|---|---|
| Material | Inconel |
METTLER TOLEDO Crucible MP 120 μL SST, Pin
Set of 25 crucibles, lids, and seals. This medium-pressure crucible is sealed with an FPM O-ring, withstanding pressures up to 2 MPa. It can also be used without an O-ring to generate a self-contained atmosphere. Crucible presses sold separately.
METTLER TOLEDO Crucible 40 μL Al Gold Plated
Set of 10 gold-plated aluminum crucibles with lids. Chemically resistant and suitable for hermetic sealing by cold welding. Maximum permissible pressure is 0.2 MPa. Crucible presses sold separately.
DWK Life Sciences DURAN™ Filter Crucible
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thermal shock and chemical resistant
| Description | Low Form |
|---|---|
| Product Type Specs | Inconel Crucible |
| Material | Inconel |