Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (37)
- (33)
- (1)
- (6)
- (21)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (55)
- (1)
- (8)
- (260)
- (1)
- (6)
- (37)
- (404)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (4)
- (2)
- (45)
- (3)
- (4)
- (316)
- (60)
- (5)
- (1)
- (16)
- (80)
- (1)
- (56)
- (18)
- (16)
- (16)
- (62)
- (3)
- (2)
- (3)
- (259)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (66)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (55)
- (64)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (11)
- (1)
- (81)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (82)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (90)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (129)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (332)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (285)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (24)
- (3)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth and Wide-Mouth Bottle Replacement Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fit these replacement closures onto Thermo Scientific™ Nalgene™ narrow-mouth and wide-mouth bottles.
Fisherbrand™ Black Phenolic Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Black phenolic screw cap with poly-seal liner is manufactured from low density polyethylene. For use with various Fisherbrand molded glass bottles
| Closure Liner | Polyethylene Cone |
|---|---|
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
Fisherbrand™ White Polypropylene Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
White polypropylene screw caps provides clear surface for writing on cap
| Product Type | Lined Cap |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ Black Phenolic Unlined Screw Thread Closures with Open Tops
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Open top closures providing excellent chemical resistance
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Color | Black |
| No. per Case | 144 Cs. |
| Material | Phenolic Resin |
| For Use With (Equipment) | Storage bottle |
|---|---|
| Product Type | Open Top Cap |
| Color | Red |
| No. per Case | 10/Cs. |
| Material | PBT |
| Closure Color | Red |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Closure Type | High Temperature |
| Closure Material | PBT |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Kimble™ Phenolic Caps with PTFE-Faced LDPE Foam Liners
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers excellent chemical and solvent resistance
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Product Type | Phenolic Cap |
| Color | Black |
| Closure Liner | PTFE/LDPE Foam |
| No. per Case | 144 Cs. |
| Material | Phenolic Resin |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Carboy Replacement Screw Closures and Gaskets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Secure-fitting Thermo Scientific™ Nalgene™ Replacement Screw Closures and Gaskets for Nalgene Carboys provide leakproof† service
| Color | White |
|---|
Fisherbrand™ Replacement Cap for Glass Media Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fits GL45 screw thread
Thermo Scientific™ Nalgene™ Colored Polypropylene Closures with 20-415 Finish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure leakproof performance with these colored, polypropylene closures with 20-415 finish. Closures are one-piece and linerless with integrally molded seal ring.
| Height (Metric) | 12 mm |
|---|---|
| Description | Nalgene Colored Closures |
| Thread Size (Metric) | 20-415 |
| For Use With (Equipment) | Nalgene narrow-mouth 8, 15, 30, 60mL bottles |
| Product Type | Screw Cap |
| Mouth | Narrow |
| Closure Liner | Unlined |
| No. per Case | 2000 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 2000 |
| Liner Material | Unlined |
Restek™ Mobi-Cap GL-45 Bottle Top Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convenient kits for easy mobile phase management
| Thread Size (Metric) | 78 mm |
|---|---|
| Neck Finish | 78 mm |
| Quantity | 1 Kit |
Fisherbrand™ PP TPE Gasket Closure, 83B, 2-Port, 1/4 in.
Nalgene Heavy-Duty Vacuum Carboys and Bottles
Corning™ GL45 Polypropylene Screw Caps
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Linerless plug seal design for efficient sealing
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Storage bottle |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Wheaton™ Black Phenolic Screw Cap with PTFE-Faced Rubber Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Features PTFE faced (14B) styrene-butadiene rubber liner
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Color | Black |
| Closure Liner | PTFE/14B Rubber |
| Material | Phenolic Resin |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Kimble™ Phenolic Caps with Taperseal Liners (Cone Shaped)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provides excellent sealing capabilities in liquid applications; seal is made across the top and the inside diameter of the container.
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Product Type | Phenolic Cap |
| Color | Black |
| Closure Liner | Taperseal |
| Material | Phenolic Resin |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Screw Caps for Laboratory Glass Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Distinguishing media types is simplified and interchanging of screw caps and carry over of substances is effectively excluded.
| Closure Size | GL 45 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Laboratory glass bottles |
| Product Type | Screw Cap |