Refrigerator and Freezer Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (15)
- (2)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (26)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (6)
- (15)
- (2)
- (5)
- (8)
- (46)
- (4)
- (3)
- (6)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ CO2 Backup Systems for Isotemp Chest Ultra-Low Temperature Freezers
Ensure optimal security for critical samples by using Fisherbrand™ Isotemp CO2 Backup Systems for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Description | Factory Installed |
|---|---|
| Temperature Range | -67°C |
Thermo Scientific™ Shelf kit for TSX Ultra-Low Freezers
Freezer options and accessories
Thermo Scientific™ 4-20Ma Output for High-Performance Refrigerators and Freezers
Use this 4-20Ma Output with Thermo Scientific high-performance refrigerators and freezers.
Thermo Scientific™ LN2 Low-Level Alarms
Add an extra level of protection to the lab in the event of excessive liquid nitrogen loss during dewar storage with LN2 Low-Level Alarms.
Thermo Scientific™ Cryogenic Box Dividers
Maximize storage capacity with Thermo Scientific™ Croygenic Boxes, for use in Thermo Scientific™ CryoPlus™ LN2 cryopreservation storage.
Thermo Scientific™ Temperature Chart Recorder Paper
Use Thermo Scientific™ Temperature Chart Recorder Paper in seven-day circular temperature chart recorders.
| Diameter (English) | 6 in. |
|---|---|
| Type | Chart Recorder Paper |
| For Use With (Equipment) | Free-Standing and Panel-Mounted Chart Recorders |
| Diameter (Metric) | 15.2 cm |
| Static Holding Time | 7 Days |
| Monitoring Options | Recorder |
Thermo Scientific™ Forma™ CO2 Backup Systems
Receive the convenience, reassurance and reliability required in the event of a power or mechanical failure with this CO2 backup system.
Heathrow Scientific Vaccine/Cryo Gripper Combo, Blue
These two styles of hand-operated Grippers are designed to pick up cryogenic and crimped 10R-size vaccine/serum vials, respectively.
Heathrow Scientific Cryogenic Vial Grippers, Assorted
These two styles of hand-operated Grippers are designed to pick up cryogenic and crimped 10R-size vaccine/serum vials, respectively.
K2 Scientific 7 kWh Battery Backup
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
7 Battery Backup with safer, longer lasting LiFePO4 batteries
Corepoint Scientific™ White Diamond Series Keyless Access Lock (Upright Refrigerator)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Compatible with White Diamond Series Upright Refrigerators includes batteries, low battery indicator and is factory installed only.
Corepoint Scientific™ Anchor Brackets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These Anchor Brackets are designed for use with Corepoint Scientific™ Blood Bank Refrigerators and Plasma Freezers.
Corepoint Scientific™ Extra Drawer for Blood Bank Refrigerators
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These Extra Drawers provide additional storage space and are designed for use with Corepoint Scientific™ Blood Bank Refrigerators.
| Diameter (English) | 26 in. |
|---|---|
| Insulation | Urethane |
| Capacity (English) | 65 lb. |
| Diameter (Metric) | 660 mm |
| Color | Silver |
| Capacity (Metric) | 29.5 kg |
| Cabinet Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | AABB |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Holds | Blood Bags (50+ per Drawer) |
Corepoint Scientific™ White Diamond Series Keyless Access Lock (for Freestanding Undercounter Refrigerators and Freezers)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keyless lock for use with White Diamond Series Freestanding Undercounter Refrigerators and Freezers includes batteries, low battery indicator and is factory installed only.
Corepoint Scientific™ Extra Drawer for Plasma Freezers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These Extra Drawers provide additional storage space and are designed for use with Corepoint Scientific™ Plasma Freezers.
| Diameter (English) | 26 in. |
|---|---|
| Insulation | Urethane |
| Capacity (English) | 65 lb. |
| Diameter (Metric) | 660 mm |
| Color | Silver |
| Capacity (Metric) | 29.5 kg |
| Cabinet Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | AABB |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Holds | Plasma Boxes (55+/Drawer) |