Dishes
Filtered Search Results
| Includes | Cover |
|---|---|
| Type | Instrument Tray |
| Shape | Rectangular |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel Art™ Polypropylene Multipurpose Trays
These large-capacity, rugged polypropylene trays have multiple uses
| Type | Multipurpose Tray |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Capacity (Metric) | 8.5 L |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Greiner Bio-One CELLview™ Sterile Cell Culture Dishes With Glass Bottom
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Free of detectable DNase, RNase, human DNA. Greiner Bio-One CELLview™ Cell Culture Dishes With Glass Bottom features high transparent achromatic borosilicate glass; hydrolytic class 1 (DIN-ISO 719).
| Sterility | Sterile |
|---|
Greiner Bio-One Polystyrene Vented Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used for easy stacking. Greiner Bio-One Polystyrene Vented Petri Dishes is designed for improved gas exchange.
| Shape | Round |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Vent | Yes |
Greiner Bio-One CELLSTAR TC treated Cell Culture Dish with vents
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides uniform gas exchange and reduced condensation.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Physical Surface Treatment |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Greiner Bio-One 6-well ThinCert™ Cell Culture Inserts for Multiwell Plates
Made of highly transparent polystyrene. Greiner Bio-One 6-Well ThinCert™ Cell Culture Inserts for Multiwell Plates is free of detectable DNase, RNase, human DNA.
| Height (Metric) | 19 mm |
|---|---|
| Supportive Membrane | PET |
| Type | Cell Culture Insert |
| Culture Area | 452.4 mm2 |
| Volume (Metric) Working | 2.0 to 4.15 mL |
| Capacity (Metric) | 4.15 mL (Well) |
| Well Count | 6 |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Greiner Bio-One Heavy Designed Polystyrene Vented Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used for easy stacking. Greiner Bio-One Heavy Designed Polystyrene Vented Petri Dishes is designed for better heat resistance using hot agar.
| Shape | Round |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
| Vent | Yes |
Greiner Bio-One CELLSTAR Cell-Repellent Surface Cell Culture Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for suspension, spheroid cultures and stem cell aggregate formation. Greiner Bio-One CELLSTAR Cell-Repellent Surface Cell Culture Multiwell Plates effectively inhibit cell adhesion.
| Color | Clear |
|---|---|
| No. per Case | 5 |
| Surface Treatment | Cell Repellent |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| No. per Pack | 1 |
| Sterility | Sterile |
Greiner Bio-One Polystyrene Petri-dish with Multiple Vented Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Made of polystyrene. Greiner Bio-One Polystyrene Petri-dish have multiple vented lid.
Greiner Bio-One CELLSTAR Cell Culture Multi-well Plates for Suspension Cultures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Compatible with automated systems. Greiner Bio-One CELLSTAR Cell Culture Multi-well Plates for Suspension Cultures are used for anchorage dependant cell lines.
| Height (Metric) | 19 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 127.76 mm |
| No. per Case | 100 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Width (Metric) | 85.48 mm |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
| Includes | Lid |
| Type | Multi-well Cell Culture Plate |
| Dimensions (L x W x H) | 127.8 x 85.5 x16.5 mm |
| No. per Pack | 1 |
| Closure Color | Clear |
BRANDTECH™ BRAND™ BRANDplates™ Multiwell Plates for Cell Culture Inserts, - 24-well Standard Plate
Sterile and individually wrapped and available with either untreated or cell culture treated surface.
| Height (Metric) | 19.5 mm |
|---|---|
| Type | Cell Culture Insert System |
| Culture Area | 210 mm2 |
| For Use With (Equipment) | Insert system |
| Color | Transparent |
| Capacity (Metric) | 3.1 mL |
| Well Count | 24 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| For Use With (Application) | Co-culture, secretion studies, migration studies |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Bel Art™ Polypropylene Sterilizing Trays
Corrosion-proof polypropylene plastic trays have rounded corners for easy cleaning and smooth, tapered sides for stacking.
| Height (Metric) | 12.7 cm |
|---|---|
| Type | Sterilizing Tray |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 5 in. |
Heathrow Scientific™ Weigh Boat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible polystyrene Weigh Boats feature smooth surfaces to provide accurate pour-outs with minimal sample loss.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Square |
| Temperature Range (English) | -10°C to +70°C |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | 14°F to 158°F |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Greiner Bio-One CELLSTAR OneWell Plate™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cell culture plate with one rectangular chamber, vents, and single-position high-profile lid
| Height (Metric) | 14.4 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 113.7 mL |
| Well Count | 1 |
| Material | Polystyrene |
| Closure Material | Polystyrene |
Greiner Bio-One CELLSTAR Cell Culture Multiwell Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For high-throughput screening in cell based test systems.
| Dnase Free | Yes |
|---|---|
| Color | Clear |
| Surface Treatment | CellStar |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |