Microplates
Filtered Search Results
Greiner Bio-One LUMITRAC™ and FLUOTRAC™ 96-well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black; Sterility:Sterile; Lid:Without Lid
Greiner Bio-One CELLCOAT™ 96-well, Collagen Type I-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black; Sterility:Non-sterile; Lid:With Lid
Greiner Bio-One Fluotrac™ 600 High Binding Flat Bottomed Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used for throughput screening.
| Volume (Metric) Working | 0.025 to 0.340 mL |
|---|---|
| No. per Case | 40 |
| Material | Polystyrene |
| Max. RCF | 4800 x g (swinging bucket rotor) |
| Binding Type | High Binding |
| Array | 8 x 12 |
| Dimensions (L x W x H) | 128 x 85 x 14 mm |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Shelf Life | 4 Years |
| No. per Pack | 10 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
Greiner Bio-One 96-well High Binding Standard ELISA Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For diagnostics and immunological research applications. Greiner Bio-One 96-Well High Binding Standard ELISA Microplates is free of detectable DNase, RNase, human DNA.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Microlon 600 |
| Material | Polystyrene |
| Binding Type | High Binding |
Greiner Bio-One UV-Star™ 96-well Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for measurements of DNA / RNA and protein concentrations at 260 and 280nm, respectively. Greiner Bio-One UV-Star™ 96-Well Microplates are eliminate the use of expensive and fragile quartz glass for routine laboratory work.
Greiner Bio-One FLUOTRAC™ 200 96-well Non-Treated Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use in fluorescence immunoassay. Greiner Bio-One FLUOTRAC™ 200 96-Well Non-Treated Microplate is suitable for non polar proteins and peptides.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Half-Area |
| No. per Case | 40 |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Quantity | 40/Cs. |
| Material | Polystyrene |
Greiner Bio-One CELLSTAR 384-well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom Microplate
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Greiner Bio-One MICROLON™ 600 High Binding 96-well ELISA Assay Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For consistent performance in binding assays. Greiner Bio-One MICROLON™ 600 High Binding 96-Well ELISA Assay Microplates are free of detectable DNAse, RNase and human DNA.
Greiner Bio-One CELLSTAR 96-well, Cell Repellent-Treated, U-Shaped-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
BRANDTECH™ BRAND™ BRANDplates™ pureGrade™ Strip Plates
Non-treated surface strip plates designed to maximize sample recovery and minimize cross-contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| Color | Clear |
| Certified | Life Science Quality |
| RNase Free | Yes |
| Quantity | 100/Pk. |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Homogeneous assays, screenings, and storage |
| Sterility | Non-sterile |
| Binding Type | Medium Binding |
| Includes | 96-well strip plate |
| Array | 12 x 8 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Strip Plate |
| Target Molecule | Immunoglobulin G (IgG) |
| For Use With (Equipment) | Microplate readers |
| Product Type | Strip plates |
| Barcode | Alphanumeric |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 96-Well Non-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY, Low Profile
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Skirt Style | Non-skirt |
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | qPCR |
| Volume (Metric) Well | 0.15 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Profile | Low |
| Includes | Plates only |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | 10 bags of 5 |
| No. per Pack | 50 |
| Certifications/Compliance | DNA, DNase, RNase-free |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
Greiner Bio-One 384 Well Polypropylene Flat Bottom Non-Sterile Microplates
Resistant to many standard laboratory chemicals such as DMSO. Greiner Bio-One 384 Well Polypropylene Flat Bottom Non-Sterile Microplates are compatible with standard equipment and automated systems.
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Total Volume (Metric) Well | 152 μL |
| Volume (Metric) Working | 15 to 145 μL |
| Lid | Without Lid |
| No. per Case | 100 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 10 |
| Well Shape | Rounded Square |
| Sterility | Non-sterile |
| Binding Type | Non Binding |
BRANDTECH™ BRAND™ 12-Strip PCR Tubes, BIO-CERT™ PCR Quality
Manufactured from high-quality virgin plastics for excellent, reproducible results. Domed caps available separately.
| Format | Strip Plate |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| Total Volume (Metric) Well | 0.2 mL |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | Certified RNase/DNase-free |
| Autoclavable | Autoclavable |
BRANDTECH™ BRAND™ BIO-CERT™ CELL CULTURE QUALITY 2-in-1 Culture Inserts for 12-well Plates, 0.4 μL Pore Size, PET Membrane
Sterile inserts for 12-well plates, featuring cellGrade™ plus surface treatment for uniform cell growth. Designed with feet for standing or a removable hook for hanging, offering versatile use in cell culture applications.
| Diameter (Metric) Well | 13.3 mm |
|---|---|
| Well Color | Clear |
| Breakapart | No |
| RNase Free | Yes |
| For Use With (Application) | 2D and 3D cell culture, co-culture, migration, chemotaxis, TEER assays, and air-lift culture |
| Culture Area | 1.38 cm2 |
| For Use With (Equipment) | 12-well plate |
| Membrane | PET |
| Certifications/Compliance | Sterile according to ISO 11137, SAL 10-6, Non-cytotoxic according to ISO 10993-5, pyrogen and endotoxin free to 0.01EU/mL |
| Disposable | Single-use |
| Pore Size | 0.4 μm |
| Height (Metric) | 11 mm |
| Content And Storage | Ambient |
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 300 to 1000 μL |
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| Certified | Yes |
| Material | Polystyrene |
| Diameter (Metric) Membrane | 13.3 mm |
| Volume (Metric) Well | 1000 μL |
| Sterility | Sterile |
| Binding Type | cellGrade plus |
| Array | 1 x 12 |
| No. of Wells | 12 |
| Product Type | 2-in-1 Inserts |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | cellGrade Plus |
| Shelf Life | 3 years |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
BRANDTECH™ BRANDplates lipoGrade™ 96-Well Microplates
Immunoassay plate optimized for the immobilization of hydrophobic molecules
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | ANSI, SLAS |
| For Use With (Application) | Solid phase with hydrophobic molecules and liquid phase with hydrophilic molecules |
| Sterility | Non-sterile |
| Binding Type | High Binding |