Microplates
Filtered Search Results
Greiner Bio-One 384-well Polystyrene Flat Bottom Microplates
Free of detectable DNase, RNase, human DNA. Greiner Bio-One 384 Well Polystyrene Flat Bottom Microplates are compatible with standard equipment and automated systems.
BRANDTECH™ BRAND™ 384-Well Rigid Frame PCR Plates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
384-well PCR plates are an economical solution for automatic, high-throughput analyses.
| Skirt Style | Full |
|---|---|
| Length (Metric) | 26 cm |
| RNase Free | Yes |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Profile | Low Profile |
| Format | Standard |
| Certifications/Compliance | BIO-CERT PCR Quality |
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 9 cm |
| Dnase Free | Yes |
| Lid | No |
| Color | Frosted |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polycarbonate,Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.03 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 16 x 24 |
| No. of Wells | 384 |
| Product Type | PCR 96-well plate |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | Bagged |
| No. per Pack | 50 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
Greiner Bio-One MASTERBLOCK™ 96 Deep Well Round Bottom 1mL Storage Plate
Suitable for cultivating bacteria or yeasts. Greiner Bio-One MASTERBLOCK™ 96 Deep Well Round Bottom 1mL Storage Plate is also suitable for storing sample material.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Well Design | Chimney |
| Total Volume (Metric) Well | 1 mL |
| Quantity | 50/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Well Shape | Round Bottom (U-well) |
Greiner Bio-One MASTERBLOCK™ 384 Deep Well Polypropylene Conical Bottom Microplates
Free of detectable DNase, RNase, human DNA.
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Well Color | Clear |
| Total Volume (Metric) Well | 240 μL |
| Volume (Metric) Working | 20 to 225 μL |
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 6 |
| Well Shape | Rounded Square, Conical Bottom (V-well) |
| Binding Type | Non Binding |
Greiner Bio-One 384-well Storage Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bind negligible amounts of proteins or active substances.
Greiner Bio-One CELLSTAR 96-well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom, Half-Area Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:White; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
BRANDTECH™ BRAND™ BRANDplates™ pureGrade™ S 96-well Microplates
Nontreated sterile microplates for diverse applications
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Lid | With Lid |
| Barcode | Includes Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Quantity | 50/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | ISO 11137, AAMI, DIN EN ISO 10993, ANSI, SLAS |
| For Use With (Application) | Bacteriological assays, screening and for storage |
| Sterility | Sterile |
| Binding Type | Medium Binding |
BRANDTECH™ BRAND™ BRANDplates™ pureGrade™ 96-Well Microplates
Constructed of polystyrene with nontreated surface. BRANDplates™ pureGrade™ 96-Well Microplates are noncytotoxic, and free from endotoxins, DNase, DNA, and RNase. Medium binding, nonsterile microplates are suited for homogenous assays, screening, and storage with gray alphanumeric embossing on white and black solid plates for easy well identification.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Dnase Free | Yes |
| Barcode | Includes Barcode |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | ANSI, SLAS |
| For Use With (Application) | Homogenous assays, screenings and storage |
| Sterility | Non-sterile |
BRANDTECH™ BRANDplates immunoGrade™ 96-Well Microplates
An excellent choice for the majority of standard ELISAs as well as solid phase immunoassays
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Lid | Without Lid |
| Quantity | 100/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For the majority of standard ELISAs as well as solid phase immunoassays |
| Sterility | Non-sterile |
Greiner Bio-One 96-well Solid Bottomed Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For high-throughput screening and assay
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| No. per Case | 100 |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Quantity | 100/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Max. RCF | 4800 x g (swinging bucket rotor) |
| Sterility | Sterile |
Bel-Art™ 96 Deep-Well Plates, Automation Compliant
Conforms to SBS/ANSI/SLAS footprints
| Content And Storage | Store at -80 °C |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Quantity | 5 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Plate Compatibility | SBS/ANSI/SLAS footprints |
| Array | 12 x 8 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Multi-channel pipettes or automation systems |
| Product Type | Well Plate |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Certifications/Compliance | Automation compliant, CE marked |
| Autoclavable | Autoclavable |
BRANDTECH™ BRAND™ 96-Well Semi-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY, Low Profile
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Skirt Style | Semi-skirted |
|---|---|
| RNase Free | Yes |
| For Use With (Application) | qPCR |
| Profile | Low |
| Includes | Plates only |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Total Volume (Metric) Well | 14.4 mL |
| Certifications/Compliance | DNA, DNase, RNase-free |
| Disposable | Single-use |
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 0.15 mL |
| Lid | Without Lid |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.15 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Binding Type | Untreated |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | 10 bags of 5 |
| No. per Pack | 50 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 48-Well Non-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Skirt Style | Non-skirted |
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Quantity | 20/Pk. |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.2 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 6 x 8 |
| No. of Wells | 48 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase, DNA-free |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Flat Bottom Plate, 96-well
This black ProcartaPlex 96-well flat-bottom plate is ideal for use with all ProcartaPlex Luminex protein assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More