Microplates
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Microtiter Plates, Square V-Bottom, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Microtiter Plates, Square V-Bottom, Performance Level 1, for everyday chromatography analysis. They are Specification Certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Height (Metric) | 14.4 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Working | 4 to 120 μL |
| Color | Clear |
| Certified | Specification Certified, GC/MS Tested |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 16 x 24 |
| Plate Size | Microtiter |
| No. of Wells | 384 |
| Total Volume (Metric) Well | 145 μL |
| Barcode | Includes Barcode |
| Surface Treatment | Non-coated |
| No. per Pack | 80 Plates |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to 121°C |
| Well Shape | Square, Conical Bottom (V-well) |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 1 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Deep Well Plates, Round U-Bottom, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Deep Well Plates, Round U-Bottom, Performance Level 1, for everyday chromatography analysis. They are Specification Certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Plate Size | Deep Well |
| Diameter (Metric) Well | 8 mm |
| Height (Metric) | 44 mm |
| No. of Wells | 96 |
| Total Volume (Metric) Well | 2000 μL |
| Volume (Metric) Working | 50 to 1900 μL |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Well Shape | Round |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 1 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Microtiter Plates, Round V-Bottom, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Microtiter Plates, Round V-Bottom, Performance Level 1, for everyday chromatography analysis. They are Specification Certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Plate Size | Microtiter |
| Diameter (Metric) Well | 8 mm |
| No. of Wells | 96 |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Non-coated |
| Certified | Specification Certified, GC/MS Tested |
| Material | Polypropylene |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to 121°C |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 1 |
Thermo Scientific™ WebSeal™ 96-Well Plate Kits with Sealing Mats
Save time and minimize the risk of cross-contamination with convenient 96-Well Plate Kits packaged with pre-assembled glass or PTFE vials.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Product Type | Glass Inserted Plate Kit with 96-Position Mat |
| Product Line | Webseal |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Level 3 WebSeal™ Plate and 96-Well Round U-Bottom 8 mm Diameter Mid-well Plates
Use glass-coated SureSTART™ WebSeal™ Plate and 96-Well Mid-well Plates, Round U-Bottom, 8 mm Diameter, Performance Level 3, for high performance analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Height (Metric) | 26.5 mm |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Total Volume (Metric) Well | 1100 μL |
| Volume (Metric) Working | 50 to 900 &mu:L |
| Color | Clear |
| Well Shape | Round Bottom (U-well) |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 3 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Mid-well Plates, Round U-Bottom, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Mid-well Plates, Round U-Bottom, Performance Level 1, for everyday chromatography analysis. They are Specification Certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Plate Size | Mid-well |
| Diameter (Metric) Well | 8 mm |
| No. of Wells | 96 |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Well Shape | Round |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 1 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Microtiter Plates, Square U-Bottom, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Microtiter Plates, Square U-Bottom, Performance Level 2, for high-throughput analysis. They are certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Height (Metric) | 14.4 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Working | 2 to 35 μL |
| Color | Clear |
| Certified | Certified, GC/MS and LC/MS Tested |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 16 x 24 |
| Plate Size | Microtiter |
| No. of Wells | 384 |
| Total Volume (Metric) Well | 58 μL |
| Surface Treatment | Non-coated |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to 121°C |
| Well Shape | Square, Round Bottom (U-well) |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Mid-well Plates, Square U-Bottom, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Mid-well Plates, Square U-Bottom, Performance Level 1, for everyday chromatography analysis. They are Specification Certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Deep Well Plates, Round U-Bottom, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Deep Well Plates, Round U-Bottom, Performance Level 2, for high-throughput analysis. They are certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Diameter (Metric) Well | 7 mm |
|---|---|
| Height (Metric) | 41.6 mm |
| Volume (Metric) Working | 50 to 1100 μL |
| Color | Clear |
| Certified | Certified, GC/MS and LC/MS Tested |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 8 x 12 |
| Plate Size | Deep Well |
| No. of Wells | 96 |
| Total Volume (Metric) Well | 1200 μL |
| Surface Treatment | Non-coated |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to 121°C |
| Well Shape | Round |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Mid-well Plates, Square V-Bottom, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Mid-well Plates, Square V-Bottom, Performance Level 1, for everyday chromatography analysis. They are Specification Certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| Plate Size | Mid-well |
| Height (Metric) | 22 mm |
| No. of Wells | 384 |
| Total Volume (Metric) Well | 252 μL |
| Volume (Metric) Working | 5 to 240 μL |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Well Shape | Square, Conical Bottom (V-well) |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 1 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plates for Well Plate Kits, Level 3 High Performance Applications
Use these SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plates for Well Plate Kits, Performance Level 3, for high performance chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Non-coated |
| Material | Polypropylene |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to 121°C |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 3 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ Plate and 384-Well Microtiter Plates, Square-Rounded V-Bottom, Level 3 High Performance Applications
Use glass-coated Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ Plate+ 384-Well Microtiter Plates, Square-Rounded V-Bottom, Performance Level 3, for high performance analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Height (Metric) | 14.4 mm |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Total Volume (Metric) Well | 145 μL |
| Volume (Metric) Working | 100 μL |
| Color | Clear |
| Well Shape | Rounded Square, Conical Bottom (V-well) |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 3 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Deep Well Plates, Square V-Bottom, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Deep Well Plates, Square V-Bottom, Performance Level 1, for everyday chromatography analysis. They are Specification Certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Total Volume (Metric) Well | 2000 μL |
| Volume (Metric) Working | 50 to 1900 μL |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Non-coated |
| Certified | Specification Certified, GC/MS Tested |
| Material | Polypropylene |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to 121°C |
| Well Shape | Square, Conical Bottom (V-well) |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 1 |
Corning™ 96-Well, Flat-Bottom Polystyrene NBS Microplate Without Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonsterile
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Lid | Without Lid |
| No. per Case | 25/Cs. |
| Surface Treatment | Non-binding |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| No. per Pack | 5/Pk. |
| For Use With (Application) | Ideal for reducing protein and nucleic acid binding at low concentrations and increasing assay signal to noise |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ 96-Well White Flat Bottom Polystyrene NBS Microplate Without Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonionic hydrophilic surface