Cell Culture Dishes
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (26)
- (1)
- (25)
- (2)
- (20)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nunc™ MiniTrays with Nunclon™ Delta surface
Achieve excellent cell attachment and growth rates with Nunc MiniTrays with Nunclon Delta Surface.
| Height (Metric) | 11.2 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 84.1 mm |
| Volume (Metric) Working | 8 μL |
| Capacity (Metric) | 8 L |
| No. per Case | 150 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Conical |
| Width (Metric) | 5.82 mm |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Lid |
| Type | Mini Tray |
| Culture Area | 0.013 cm2 |
| Surface Treatment | Nunclon Delta |
| No. per Pack | 10 |
| Certifications/Compliance | Certified Nunclon surface |
Thermo Scientific™ Nunc™ Cell Culture/Petri Dishes
Perform a variety of applications with cell culture/Petri dishes offered in a broad range of sizes and styles to suit a variety of experimental needs.
| Type | Cell Culture Dish |
|---|---|
| Shape | Round |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Closure Included |
Thermo Scientific™ Nunc™ EasYDish™ Dishes with Nunclon™ Supra Surface
Experience optimal performance with Thermo Scientific Nunc EasYDish dishes with Nunclon Supra surface treatment for culturing a wide variety of fastidious adherent cells.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Gridded | Not Gridded |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| No. per Pack | 10 Dishes |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nunc™ MicroWell™ MiniTrays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Create more space in lab freezers and inubators with Nunc MicroWell MiniTrays, the optical clarity of which allows the trays to be used with inverted microscopes.
| Height (Metric) | 59 mm |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 84 mm |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Width (Metric) | 59 mm |
Thermo Scientific™ Nunc™ OmniTray™ Single-Well Plate
Screen libraries, DNA hybridization, standard petri dish techniques and bacterial growth with Thermo Scientific™ Nunc™ OmniTrays™.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 127.76 mm |
| Volume (Metric) Working | 35 mL |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 90 mL |
| Well Count | 1 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Rectangular |
| Width (Metric) | 85.47 mm |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
| Includes | Lid |
| Type | Single Well Plate |
| No. per Pack | 10 |
| Closure Color | Clear |
| Certifications/Compliance | All microplates manufactured by Nunc meet the recommendation of American National Standards (ANSI) (ANSI/SBS 1-2004) |
Thermo Scientific™ Nunc™ EasYDish™ Cell Culture Dishes, TC Surface
Next generation cell culture dishes that improve handling, stacking, and transporting of cell cultures in your lab.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Description | Nunc EasYDish |
| Gridded | Not Gridded |
| Surface Treatment | Nunclon Delta |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Shelf Life | 5 Years |
| No. per Pack | 10 Pk. |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Electron Microscopy Sciences Nunclon™ Multidish 6-Well, Round Poly-D-Lysine
Useful in all areas of cell culture including scale-up and cloning. Raised well rims to lower risk of cross contamination. Excellent optical quality. Nunclon™ certified. Multidish 6 is available coated with Poly-D-Lysine or Collagen.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Electron Microscopy Sciences MultiDish 6 Well Round, 35 mm wells, Sterile, 2.0-5.0 mL Working volume
MultiDish Surface is useful in all areas of cell culture including scale-up and cloning. Raised well rims to lower risk of cross contamination. Excellent optical quality. Nunclon™Δ certified.
Well size: 35 mm
Working volume: 2.0-5.0 mL
Area: 9.6 cm2
Plate size: 88 x 132 mm
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Electron Microscopy Sciences MultiDish 6 Well Round, 35 mm wells, Sterile, 2.0-5.0 mL Working volume
MultiDish Surface is useful in all areas of cell culture including scale-up and cloning. Raised well rims to lower risk of cross contamination. Excellent optical quality. Nunclon™Δ certified.
Well size: 35 mm
Working volume: 2.0-5.0 mL
Area: 9.6 cm2
Plate size: 88 x 132 mm
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More