Weighing Dishes and Papers
- (61)
- (2)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (92)
- (3)
- (1)
- (1)
- (29)
- (14)
- (8)
- (3)
- (1)
- (6)
- (48)
- (47)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Low Nitrogen Paper |
| For Use With (Application) | For analytical balances |
Heathrow Scientific Anti-Static Weigh Boats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ensures accurate sample measurements of liquids, granules, and powders
| Type | Anti-static Weigh Boat |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific™ Anti-Static Weigh Boat Square
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible, anti-static polystyrene boats feature smooth surfaces to provide accurate pour-outs with minimal sample loss.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Square |
| Color | Blue |
| Temperature Range (English) | 14°F to 158°F |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific™ Anti-Static Pour Boat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible polystyrene boats feature smooth surfaces to provide accurate pour-outs with minimal sample loss.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Anti-static Weighing Boat |
| Shape | Boat |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | 14°F to 158°F |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Disposable Aluminum Dishes with Fluted Sides
Useful as evaporating and general utility dishes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Dish |
| Shape | Round |
| Material | Aluminum |
| Bottom Shape | Flat |
| For Use With (Application) | Useful as evaporating and general utility dishes |
| Material | Polystyrene |
|---|---|
| For Use With (Application) | Ideal for weighing static-affected materials, either liquid or dry |
LevGo smartBoats™ Disposable Eco Friendly Paper Weighing Boats
An eco friendly alternative to plastic weighing boats that are easier to work with than weighing paper
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Square |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Temperature Range (English) | −112 to 390°F |
| Material | Grease-proof Paper |
| Certifications/Compliance | Food Grade, FSC Certified Paper |
| Temperature Range (Metric) | −80 to 200°C |
| For Use With (Application) | For most laboratory weighing and sampling applications in place of plastic boats or glassine sheets |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Oil-Free Aluminum Weighing Boats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Dishes for general-purpose weighing, dispensing, storage, food processing, evaporating or drying.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Circular |
| Color | Silver |
| No. per Case | 100/Cs. |
| Material | Aluminum |
| Bottom Shape | Round |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific™ Weigh Boat PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible polystyrene Weigh Boats feature smooth surfaces to provide accurate pour-outs with minimal sample loss.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | 14°F to 158°F |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
METTLER TOLEDO Premium Weighing Paper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
METTLER TOLEDO's premium nitrogen-free weighing paper is made in the USA. This smooth, semi-opaque, high-gloss, milk-white calendared cellulose paper is designed to ensure clean and easy sample transfer, significantly reducing sticking, waste, and spillage during use.
Heathrow Scientific Weigh Boats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ensures accurate sample measurements of liquids, granules, and powders
| Type | Weigh Boat |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific™ Hexagonal Weigh Boat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible polystyrene Hexagonal Weigh Boats feature smooth surfaces to provide accurate pour-outs with minimal sample loss.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Hexagonal |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | 14°F to 158°F |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to 70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow scientific™ Square Weighing Boats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Weigh solid products such as powders, crystals and other small particles. Heathrow Scientific™ Square Weighing Boats feature smooth surfaces to provide minimal loss of sample product.
Mettler Toledo™ Moisture Analyzer Sample Pans
Mettler Toledo sample pans are the only sample pans that are officially supported by Mettler Toledo Moisture Analyzers for optimal use and guaranteed performance.
| Type | Moisture Pan |
|---|---|
| Shape | Round |
| Diameter (Metric) | 88.9 mm |
| Color | Silver |
| Bottom Shape | Flat |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |