Filtering Flasks
- (10)
- (1)
- (1)
- (6)
- (25)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (5)
- (21)
- (10)
- (3)
- (3)
- (7)
- (25)
- (2)
- (90)
- (44)
- (1)
- (9)
- (2)
- (85)
- (2)
- (76)
- (3)
- (5)
- (1)
- (13)
- (48)
- (6)
- (6)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Reusable Heavy-Wall Filter Flasks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With heavier walls than standard Erlenmeyer flasks
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Temperature Range (English) | 840°F max. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E 1406, Type II, Class I |
Corning™ PYREX™ Filtering Flasks with Sidearm Tubulation
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tubulations for easy connections to filter pumps
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Narrow Mouth |
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ PYREXPLUS™ Coated Heavy Wall Filtering Flasks with Sidearm Tubulation
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pyrex™ borosilicate glass with PVC coating reduces chance of breakage
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 35.6 cm |
| Neck Style | Narrow Mouth |
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
| Surface Coating | Pyrexplus |
| Height (English) | 14.01 in. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Vacuum Flask
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Replace glass flasks with this flask, molded in one piece for full vacuum service with angled tubulation to prevent tipping.
| No. per Case | 1 |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Corning™ PYREX™ VISTA™ Heavy-Wall Filter Flasks with Sidearm Tubulation
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sidearm tubulations and graduated to show approximate capacity
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Narrow Mouth |
| Description | Style: Filtering; Top style: Beaded rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Diameter (Metric) Outer Tubing | 1 cm |
| No. per Case | 12/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 6/Pk. |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Flasks with Quick-Release Hose Connector
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Allow safe attachment of 0.25 in. I.D. (6mm) tubing
| Material | Borosilicate Glass |
|---|
Fisherbrand™ Vacuum Filter Holders, Filtration Flasks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Fisherbrand Vacuum Filter Holders
| Product Type | Filtration Flask |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Graduated Filtering Flask with Side Tubulation
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for vacuum to 29° of mercury
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Filtration Assemblies: Flasks With Side Arm, No. 2 Hose connection
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Borosilicate glass flask with side arm, No. 2 hose connection.
| Includes | No. 2 Hose Connection |
|---|---|
| Quantity | 1/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
DWK Life Sciences Wheaton™ 1000mL Filter Flask with 40/35 Joint
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Recommended for general filtration
| For Use With (Equipment) | 90 mm filtration assembly |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Analysis of particulate or microbiological contamination |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Filtering Flasks with Side Arm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heavy walled with graduated scale, side tubulation, tooled neck
| Material | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ASTM E1406, Type II, Class I |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ ULTRA-WARE™ Heavy-Wall Filter Flasks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heavy-wall borosilicate glass provides mechanical strength for vacuum filtration
| Material | Borosilicate Glass |
|---|
DWK Life Sciences DURAN™ Bottle Shape Filtering Flasks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With KECK assembly set
| Includes | KECK assembly set |
|---|
Bel-Art™ Filtering Flask, Side Arm
Polypropylene flask has side-arm at 45° downward angle to prevent tipping.
Synthware™ Flask for Filtration Apparatus
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flask for filtration of corrosive solutions, particulate removal from HPLC solvents, and filtration of analysis with solid phase extraction disk.