Chromatography Tubing
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (17)
- (1)
- (76)
- (7)
- (17)
- (8)
- (20)
- (82)
- (17)
- (40)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (5)
- (7)
- (29)
- (6)
- (1)
- (34)
- (4)
- (4)
- (1)
- (4)
- (33)
- (5)
- (3)
- (8)
- (7)
- (22)
- (4)
- (2)
- (3)
- (14)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (5)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (77)
- (4)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (7)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (117)
- (11)
- (1)
- (4)
- (14)
- (1)
- (9)
- (13)
- (20)
- (5)
- (5)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (7)
- (10)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (25)
- (2)
- (1)
- (12)
- (7)
- (5)
- (4)
- (5)
- (11)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (4)
- (6)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (89)
- (20)
- (4)
- (14)
Filtered Search Results
Restek™ Flexible Premium Grade Stainless Steel Tubing
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for all plumbing in UHPLC systems
| Type | Tubing |
|---|---|
| Description | Ends: 1/16 in. |
| Tolerance | ±0.05 mm (0.002 in.) O.D. & ±0.025 mm (0.001 in.) I.D. |
| Material | Stainless Steel (316) |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE Tubing
For use in automatic analyzers, post column reactions, preparative scale systems, in-stream sampling devices, and when monitoring physiologically important compounds
| Type | Tubing |
|---|---|
| Max. Operating Temperature (Metric) | 200°C |
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Maximum Pressure | 500 psi (35 kg/cm2) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 1 m
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 1 m |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Cleaned Copper Tubing, Length: 50 ft.
Solvent-washed to ASTM B-280 specifications
| Description | Solvent-Washed to ASTM B-280 Specifications |
|---|---|
| Material | Copper |
| Overall Length (English) | 50 ft. |
| For Use With (Application) | GC Plumbing Applications |
| Type | Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 3 m |
| Max. Operating Temperature (Metric) | 50°C |
| Overall Length (English) | 10 ft. |
| For Use With (Application) | Connecting Pump to Reservoirs |
| Maximum Pressure | 500 psi (35 kg/cm2) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 0.5 m
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 0.5 m |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
Restek™ Stainless-Steel HPLC Column Tubing
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Can be used immediately without any additional treatment
| Type | HPLC Column Tubing |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 0.635 cm |
| Diameter (English) Outer | 0.25 in. |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Type | Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 15 m |
| Max. Operating Temperature (Metric) | 204.4°C |
| Max. Operating Temperature (English) | 400°F |
| Material | Copper |
| Grade | GC |
| Overall Length (English) | 50 ft. |
| For Use With (Application) | GC |
Restek™ SeCure Y Connector Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ferrules and Knurled Nuts hold the fused silica tubing in place, which prevents the tubing from unexpectedly disconnecting even at temperatures as high as 400°C
| Includes | SeCure Y Connector Body (1), Knurled Nuts (3), Universal Y Press-Tight Union (1), and Ferrules (3) |
|---|---|
| Max. Operating Temperature (Metric) | 400°C |
| Color | Mixed |
Supel™ Swift HLB SPE Tubes, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Co-polymer solid phase extraction (SPE) phase composed of both hydrophilic and lipophilic functional groups.
| Includes | 40-75 μm (>90%) particle size |
|---|---|
| Type | 80 to 210 Å Pore Size |
| Description | Detection MS friendly |
MilliporeSigma™ Supelco™ Intermediate Polar Fused Silica Tubing
Ideal for use with injection solvents such as acetone, methylene chloride (dichloromethane), and toluene
| Type | Tubing |
|---|---|
| For Use With | Injection Solvents Such as Acetone, Methylene Chloride (Dichloromethane), and Toluene |
| Material | Silica |
| For Use With (Application) | Use as Transfer Lines, Guard Columns, Retention Gaps, or Custom Columns |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 5 cm
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 5 cm |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ MarvelX™ UHPLC Connection Systems Stainless Steel Tubing
Expertly designed for easier routing throughout instruments, with consistent performance and superior reusability
| Includes | Tubing, Stainless Steel Finger Tight Fittings (2) |
|---|---|
| Type | Tubing |
| For Use With | 10-32 Coned Receiving Ports |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Pressure | 19,000 psi (1,310 bar) |
MilliporeSigma™ Supelco™ PEEKsil™ Tubing
Fused silica tubing sheathed in PEEK polymer, with an effective outer diameter
| Type | Tubing |
|---|---|
| Material | Polymer-sheathed Fused Silica |
| For Use With (Application) | HPLC |