HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Restek™ Pinnacle™ DB Cyano (CN) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Base-deactivated spherical silica optimized for UHPLC stability.
| Pore Size | 140 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Cyano (CN) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal and Reversed Phase |
| For Use With | Analysis of a Wide Range of Compounds, From Acidic Through Slightly Basic |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Mixed Mode |
| Quantity | 5 g |
| Material | Stainless Steel |
| Functionality/Interaction Type | Electrostatic/Dipole |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Cyanopropylsilane |
| Carbon Load | 4% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Technique | UHPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L10 |
Restek™ Ultra Cyano HPLC Prep Columns, 5um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Easy scale-up from Restek analytical columns.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Cyano (CN) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
| For Use With | For Normal-Phase, Reversed-Phase (Best with Mobile Phase pH Between 5 and 7), and HILIC Modes |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Mixed Mode |
| Column Chemistry | Nitrile groups |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Functionality/Interaction Type | Dipole interaction |
| Column Format | Preparative Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Cyanopropylsilane |
| Type | Preparative Column |
| Carbon Load | 8% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Technique | Reversed or Normal Phase HPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L10 |
Restek™ Roc™ C18 HPLC Columns, Particle Size: 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Conventional HPLC column built to be a laboratory cornerstone; pressure rated for any 400 bar HPLC system
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Ligand Type | Monomeric C18 |
| Type | Column |
| Carbon Load | 20% |
| Stationary Phase | C18, octadecylsilane |
| Temperature | Max: 80°C |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L1 |
Restek™ Allure Columns with C18 Column Packing and Trident Fittings
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Allure C18 Columns (USP L1) are excellent for LC/MS and ELSD.
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS and ELSD |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| Column Chemistry | Octadecyl Silane |
| Particle Size | 5 μm |
| Includes | Trident™ inlet fitting |
| Ligand Type | Monomeric C18 |
| Type | Column |
| Carbon Load | 27% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with Silica Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in pore size to Pinnacle II™ columns, but with greater retention
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| Endcapped | No |
| Packing Material | Type B Silica |
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L3 |
Restek™ Raptor Biphenyl LC Columns USP L11
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for bioanalytical testing applications like drug and metabolite analyses
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Raptor Biphenyl LC Column |
| Column Type | HPLC |
| Max. Pressure | 600 bar |
Restek™ Roc™ Silica HPLC Columns, Particle Size: 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Conventional HPLC column built to be a laboratory cornerstone; pressure rated for any 400 bar HPLC system
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Bare Silica |
| Temperature | Max: 80°C |
| Column Type | Normal-Phase, HILIC |
| pH | 2.5 to 8 |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L3 |
Restek™ Ultra Cyano Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Requires Trident LC Column Protection System or Trident HPLC In-Line Guard Cartridge Holder
| Particle Shape | Spherical |
|---|
Restek™ Ultra Cyano Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Type | Cyano |
|---|---|
| Stationary Phase | Cyano |
| For Use With (Equipment) | HPLC Ultra Column |
| Particle Shape | Spherical |
Hamilton™ PRP-h5 Semiprep/Preparative Guard Column
Protect analytical, semi-prep and preparative HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples. Hamilton guard columns are available in stainless steel.
Hamilton™ PRP-C18 Reversed-Phase HPLC Column Accessory - Guard Cartridge Kits
Guard columns protect HPLC column as well as remove particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples, prolonging analytical column life
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
|---|---|
| pH | 1 to 13 |
| Max. Pressure | 5000 psi |
Restek™ Pinnacle DB C18 Guard Cartridges, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 140Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 |
| Carbon Load | 11% |
| Phase | Monomeric |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra C8 Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 100Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C8 |
| Carbon Load | 12% |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2.5 to 8 |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L7 |
Restek™ Ultra Aqueous C18 Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 100Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 |
| Type | Aqueous C18 |
| Carbon Load | 15% |
| pH | 2.5 to 8 |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L1 |
Hamilton™ HxSil C8 Guard Cartridge Kit
Stainless steel and PEEK guard columns help protect your investment
| Max. Pressure | 5000 psi |
|---|