HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Phenyl-Hexyl Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 cm |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 120 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
TSKgel™ SW-Type Guard Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express OH5 Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | HILIC |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Phenyl-Hexyl Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™™ Express RP-Amide Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
The one-step bonded, end-capped, amide-based polar-embedded stationary phase of Ascentis™ Express 2 μm RP-Amide provides, a stable, reversed phase packing with decreased hydrophobic character. Ascentis™ Express 2 μm RP-Amide can be used for basic, acidic, or neutral compounds with orthogonal selectivity from C18 or C8.
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
TSKgel™ ODS-80Ts Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For TSKgel ODS-80Ts & ODS-80Ts QA columns
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Matrix | Silica particle platform |
| For Use With (Equipment) | HPLC: Suitable, L1 Per USP |
| pH | 2 - 7.5 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Technique | Reversed phase |
| Surface Area | 425 m2/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-T Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-T Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 90 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ C8 Supelguard™ Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Discovery™ C8 HPLC column has been used in the separation of fluoroquinolone antibiotics in tablets using reversed-phase high-performance liquid chromatography (RP-HPLC).
| Pore Size | 180 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-DP Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
Contains a diphenyl bonded phase, which gives greater selectivity for aromatic groups compared to alkyl-type bonded phases.
TSKgel™ SuperMP(PW)-N Guard Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ SuperMultiporePW columns and guard columns can be used for water-soluble polymer analysis.
TSKgel™ PW-Type Guard Column, 17 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with TSKgel™ Columns, shipped in water.
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C5 Supelguard™ Cartridge, 3 μm Particle Size
Kits include one cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ CHIRALPAK™ AGP HPLC Guard Column, 5 μm Particle Size
CHIRALPAK™ AGP has the broadest range of selectivity of all protein phases currently available.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Chiral HPLC Guard Column |
| Phase | Chiral |
| Length (Metric) | 1 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | CHIRALPAK |