HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
Hamilton™ PRP-C18 Reversed-Phase HPLC Column Accessory - Guard Cartridge Kits
Guard columns protect HPLC column as well as remove particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples, prolonging analytical column life
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
|---|---|
| pH | 1 to 13 |
| Max. Pressure | 5000 psi |
Hamilton™ HxSil C8 Guard Cartridge Kit
Stainless steel and PEEK guard columns help protect your investment
| Max. Pressure | 5000 psi |
|---|
Restek™ Ultra C8 Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 100Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C8 |
| Carbon Load | 12% |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2.5 to 8 |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L7 |
Restek™ Ultra C4 Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Type | Ultra C4 |
|---|---|
| Stationary Phase | C4 |
| For Use With (Equipment) | HPLC Ultra Column |
| Particle Shape | Spherical |
Restek™ Allure™ Guard Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Pore Size | 60Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Flow Rate | 1.5 mL/min. |
| For Use With (Application) | Analysis of Aldehydes and Ketones as DNPH derivatives |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
Hamilton™ PRP™-X100 Guard Cartridge Kit
Stainless steel and PEEK guard columns help protect your investment
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| For Use With (Application) | Virtually all solvents except high concentrations of sodium chloride |
| Max. Pressure | 5000 psi |
Restek™ Pinnacle DB C18 Guard Cartridges, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 140Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 |
| Carbon Load | 11% |
| Phase | Monomeric |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L1 |
Restek™ Pinnacle DB Cyano Guard Cartridges, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 140Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Cyano |
| Carbon Load | 4% |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Pinnacle™ DB HPLC Column |
| pH | 2.5 to 8 |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L10 |
Restek™ Trident Integral HPLC Guard Cartridge System
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Trident Integral HPLC Guard Column System |
|---|
Restek™ Ultra Cyano Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Type | Cyano |
|---|---|
| Stationary Phase | Cyano |
| For Use With (Equipment) | HPLC Ultra Column |
| Particle Shape | Spherical |
Restek™ Ultra Amino Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Type | Amino |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | HPLC Ultra Column |
| Particle Shape | Spherical |
Restek™ Pinnacle DB Silica Guard Cartridges, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 140Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Endcapped | No |
| For Use With (Equipment) | Pinnacle™ DB HPLC Column |
| pH | 2.5 to 8 |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L3 |
Idex Cartridge Guard Columns
Guard columns and hardware to meet your system requirements
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Waters Corp Symmetry C18 Prep Guard Cartridge, 100Å, 5 µm, 7.8 mm X 10 mm, 1/pk
Symmetry columns continues to set the standard for HPLC drug assays, giving you confidence in the long-term compliance of your HPLC methods. No need to compromise on peak shape, selectivity, column-to-column and batch-to-batch reproducibility, or other critical performance characteristics. Available in a variety of particle sizes, chemistries and dimensions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Waters Corp XTerra MS C18 VanGuard Cartridge, 125à , 5 µm, 3.9 mm X 5 mm, 3/pk
XTerra MS C18 VanGuard Cartridge, 125à , 5 µm, 3.9 mm X 5 mm, 3/pk
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More