HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Column/Purospher™ STAR NH2 Sorbent HPLC Guard Cartridge
HPLC guard cartridge
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-8 Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Provides less retention of both polar and non-polar compounds than C18.
Thermo Scientific™ GuardGOLD™ Capillary Columns
Protect your analytical column from damage and contamination from nonvolatile materials.
TSKgel™ SuperSW mAb HR Guard Column, 4 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ SuperSW mAb columns are designed for the separation and analysis of monoclonal antibodies (mAb).
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-SCX Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
The LC-SCX cation-exchange columns have strongly acidic propylsulfonic acid groups and are used for separating cations. Adjust pH, ionic strength, and organic modifier concentration to control retention and selectivity.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ Cellulose DMP Chiral HPLC Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Guard cartridges to protect Astec™ Cellulose DMP columns.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Chiral HPLC Guard Column |
| Phase | Chiral |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Astec |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express F5 Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 8 Javelin Guard Columns
A good first choice for compounds typically considered difficult to analyze
| Pore Size | 150Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | BetaBasic 8 |
| Type | HPLC Column |
| Carbon Load | 7% |
| Endcapped | No |
| For Use With (Equipment) | Analytical HPLC Column |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 200 m2/g |
| USP Type | L7 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
TSKgel™ ODS-120A Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
for 4.6 mm ID TSKgel ODS-120A columns
| Product Line | Thermo Scientific |
|---|
TSKgel™ Octadecyl-4PW Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Highly cross-linked polymethacrylate base material of TSKgel Octadecyl-4PW provides excellent stability in high pH buffer systems and can withstand rigorous cleaning with either acid or base.
| Pore Size | 500 Å |
|---|---|
| Particle Size | 7 μm |
| Flow Rate | 0.22 mL/min |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Matrix | Polymer particle platform |
| For Use With (Equipment) | HPLC: Suitable |
| pH | 2 to 12 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Technique | Reversed phase |
| Temperature (Metric) Maximum | 5°C to 50°C |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 Supelguard™ Cartridge, 5 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |