HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
TSKgel™ SWXL Type Guard Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Shipped in 0.05% NaN3 and 0.1 M Na2SO4 in 0.1 M Phosphate Buffer, pH 6.7.
TSKgel™ SuperSW Guard Column, 4 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with 4.6 mm ID TSKgel SuperSW2000 & SuperSW3000 Columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ CHIRALPAK™ AGP HPLC Guard Column, 5 μm Particle Size
CHIRALPAK™ AGP has the broadest range of selectivity of all protein phases currently available.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Chiral HPLC Guard Column |
| Phase | Chiral |
| Length (Metric) | 1 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | CHIRALPAK |
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 8 Guard Cartridges, 5μm Particle Size
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 8 Guard Cartridges are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 150Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 7% |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Uniguard Direct-connection and Stand Alone Holder |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 200 m2/g |
| USP Type | L7 |
| Particle Size | 2.7 μm |
|---|---|
| Type | Guard Colunm |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
TSKgel™ SuperH Guard Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Guard Column for use with 6 mm ID TSKgel™ SuperH1000-SuperH4000 Columns, 3 μm.
TSKgel™ G-Oligo-PW Guard Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with 7.8 mm ID TSKgel G-Oligo-PW Column, 13 μm.
TSKgel™ GMHHR-H(S) HT Guard Column, 30 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Guard Column for use with 7.8 mm ID TSKgel GMHHR-H(S) HT Columns. TSKgel™ HT (High Temperature) Columns are for the analysis of organic-soluble polymers at temperatures up to 140°C.
TSKgel™ ODS-80Ts Guard Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Guard Column for use with 21.5 mm ID TSKgel ODS-80Ts Columns.
Holder for 2 mm I.D. TSKgel™ Guard Cartridges, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Holder for guard cartridges
MilliporeSigma™ Supelco™ TSKgel™ HXL Guard Column, 13 μm Particle Size
Guard column to protect G5000HXL - G6000HXL Columns. Shipped in THF.
TSKgel™ ODS-120A Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
for 4.6 mm ID TSKgel ODS-120A columns
TSKgel™ Phenyl-5PW RP Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For TSKgel Phenyl-5PW RP columns
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Phenyl |
| Matrix | Polymer particle platform matrix |
| For Use With (Equipment) | HPLC: Suitable |
| pH | 2 to 12 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Stainless steel |
| Temperature (Metric) Maximum | 4°C to 60°C |
TSKgel™ PW-Type Guard Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with TSKgel™ Columns, shipped in water.
| Particle Size | 13 μm |
|---|---|
| Solvents | ≤ 20% Organic Solvent |
| Flow Rate | 1.2 mL/min |
| Stationary Phase | Hydroxylated Methacrylate |
| Description | Salt Concentration: ≤ 0.5 M |
| Length (Metric) | 7.5 cm |
| Packing Material | Polymer Particle Platform |
| Diameter (Metric) Inner | 7.5 mm |
| pH | 2 to 12 |
| Technique | Size Exclusion (SEC) |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L38, L39 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Supelguard™ Guard Cartridge Holder - Stand-Alone
For use with Supelguard cartridges (2 cm L. x 2.1 to 4.0 mm I.D.)