HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrospher™ Si-60 HPLC Column, 5 μm Particle Size
LiChrospher™ Si-60 HPLC column has ideal polar properties for normal-phase HPLC separations.
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| Matrix | Silica Phase |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Surface Area | 650 m2/g |
| Product Line | LiChrospher |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Columns/Purospher™ RP-18 Endcapped Sorbents HPLC Cartridges, 5μm
Excellent peak symmetry with either basic or strongly acidic compounds
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Carbon Load | 18% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 480 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ VANQUISH™ aQ UHPLC Columns
Use for UHPLC high pressure applications to retain and resolve polar analytes with highly aqueous mobile phases on the Vanquish UHPLC system.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | aQ C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | UHPLC |
| Endcapped | Polar |
| Surface Area | 220 m²/g |
| Max. Pressure | 18130 psi (1250 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 1.9 μm |
| Carbon Load | 12% |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 2 to 9 |
| Product Line | Hypersil GOLD |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4mmI.D.
| Particle Size | 15 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Matrix surface |
| Type | Reversed Phase Column |
| Endcapped | No |
| Packing Material | Polystyrene/Divinyl Benzene |
| pH | 1 to 12 |
| Particle Shape | Monosized |
MilliporeSigma™ LiChrospher™ Hibar™ Amino (NH2) RT Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 250 mm
Column Format: Analytical Column; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 55-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma LiChroCART™ HPLC Cartridge, 55-4 comes with customized packing (please specify packing material) and is 55mmL x 4mmI.D.
| Length (Metric) | 55 mm |
|---|---|
| Packing Material | Customized (specify packing material) |
| Column Type | LiChroCART™ HPLC Cartridge |
| Mobile Phase Compatibility | RP (reversed-phase) |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
Thermo Scientific™ OLIGO™ R3 Reversed Phase Columns
Thermo Scientific™ Oligo™ R3 bulk resin is a rigid polymeric bead designed for reversed-phase chromatography of polynucleotides and other biomolecules.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 350 Å |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Stationary Phase | Phenyl |
| Length (Metric) | 100 mm |
| Column Type | Reversed Phase |
| Volume (Metric) | 1.7 mL |
| Dimensions | 4.6 x 100 mm |
| Quantity | 1 Column |
| Max. Pressure | 2400 psi (170 bar) |
| Column Format | Prepacked Column |
| Particle Size | 30 μm |
| Type | Analytical Column |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ SurePac™ Bio 550 SEC MDi™ HPLC Columns
Experience the future of Size-Exclusion Chromatography (SEC) with SurePac™ Bio 550 SEC MDi™ analytical columns and guards exclusively designed to deliver robust and reproducible performance at high resolution and throughput to accelerate your therapeutics analysis process.
| Particle Size | 3 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 20°C to 60°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Packing Material | Monodisperse Silica Resin |
| pH | 2 to 8 |
| Quantity | 1 Ea. |
| Technique | SEC |
MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC™ Zwitterionic HILIC HPLC Column, 5 μm, 0.075 mm x 150 mm
Column Format: Nano Capillary Column; Pore Size: 200 Å; Column Phase: HILIC
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4mmI.D.
MilliporeSigma™ Chromolith™ FastGradient RP-18 Endcapped HPLC Columns
Patented, monolithic silica technology allows ultra-fast and robust separations using standard HPLC systems
| Stationary Phase | C18 |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 50 mm |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Column Format | Column |
| Particle Size | Monolith |
| Type | Column |
| Carbon Load | 18% |
| Packing Material | Silica |
| Porosity | >80% |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Chromolith™ Performance Silica Normal Phase HPLC Column, Monolith, 4.6 mm x 100 mm
Column Format: Column; Pore Size: 130 Å (Mesopore Size), 2 μm (Macropore Size); Column Phase: Normal Phase
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Column |
| Length (Metric) | 20 mm |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| Porosity | 200 Å |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4mmI.D.