HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ DNAPac™ PA100 Oligonucleotide HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Features strong anion-exchange resin for high-resolution analysis and purification of synthetic and modified oligonucleotides.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 13 μm |
| Stationary Phase | Quaternary Ammonium |
| Temperature | 90°C |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12.5 |
| Quantity | Each |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed Mode WAX-1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
When you need powerful selectivity control for the separation of anionic molecules, use Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed-Mode WAX-1 LC columns.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase, Ion Exchange, HILIC |
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | L78 |
Thermo Scientific™ BioBasic™ 18 HPLC Columns
Use this 300Å wide-pore silica for the separation of small to medium proteins and other biomolecules.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 9% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 100 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Shodex™ Asahipak Amino (NH2) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 150 mm
Column Format: Standard Column; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC
Thermo Scientific™ Acclaim™ 120 C18 Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these high-efficiency reversed phase C18 columns for maximum resolution in a wide variety of applications.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 18% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 18 HPLC Columns, 5μm Particle Size
Available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 150 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 13% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS, APCI |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 12 |
| Surface Area | 200 m²/g |
| USP Type | L1 |
| Column Format | Analytical Column |
| Quantity | 1/Pk. |
|---|---|
| Material | Metal-free PEEK |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Polar Advantage II HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Resolve polar and nonpolar compounds in a single run. These columns have high pH stability (pH 1.5–10) in the separation of basic, neutral, and acidic species.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Polar Embedded |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L60 |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Surfactant HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for outstanding separation of anionic, nonionic, and cationic surfactants with ELSD and RI detectors.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ aQ C18 Polar Endcapped HPLC Columns
Retain and resolve polar analytes with highly aqueous mobile phases.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 12% |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Polar |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ BDS 3μm C18 Columns
A good choice for QA/QC labs as a robust, general-purpose column in applications where reproducibility and long column lifetimes are required
| Pore Size | 130 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 11% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ HyPURITY™ C18 HPLC Columns, 3μm Particle Size
Thermo ScientificTM HyPURITYTM C18 HPLC Columns are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
Thermo Scientific™ Acclaim™ 120 C8 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Achieve exceptional performance and maximum resolution for reversed-phase separation of analytes with moderate hydrophobicity.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 11% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ ProPac™ SAX-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use ProPac™ SAX-10 LC Columns for exceptionally high resolution and efficiency when separating protein variants.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Quaternary Ammonium |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Packing Material | Spherical, Nonporous Polymer |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ ODS-2 C18 Columns
Use as a general purpose C18 phase for acidic and neutral analytes separated under difficult operating conditions.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 11% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous Type A Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| Max. Pressure | 5800 psi (400 bar) |
| Product Line | Hypersil Classical |
| USP Type | L1 |