HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Tenax™ GR Thermal Desorption Tube, Particle Size: 60/80 Mesh
Suitable for US EPA: TO-1, TO-2, TO-3, and TO-17
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Tenax GR Graphitized Porous Polymer (60/80) |
| Description | Pre-conditioned/Sealed with Brass Endcaps |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Methods | US EPA: TO-1, TO-2, TO-3, TO-17 |
| Product Line | Tenax |
MilliporeSigma™ Supelco™ Hamilton PRP-C18 HPLC Column, 5 μm Particle Size, PEEK
The Hamilton PRP-C18 HPLC column is designed to provide high-efficiency, reversed-phase separations over an extended column life in nearly any mobile phase or pH.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase |
| Material | PEEK |
| Product Line | Hamilton |
Thermo Scientific™ ProSwift™ RP-4H HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Run fast protein separations at high linear velocities with Thermo Scientific™ ProSwift™ RP-4H LC Columns.
| Pore Size | Monolith |
|---|---|
| Solvents | Most common Organic Solvents |
| Stationary Phase | Phenyl (Ph) |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | Each |
| Green Features | FSC |
| Column Chemistry | Phenyl |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | Monolith |
| Type | Analytical Column |
| Packing Material | PSDVB (Polystyrene Divinylbenzene) |
| Diameter (Metric) | 1 mm |
| pH | 1 to 14 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | Monolith |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Si HPLC Column, 3 μm Particle Size
The Ascentis™ Si is a high loading capacity silica with excellent peak shape. The Ascentis™ Si performs in both normal-phase and HILIC/ANP (aqueous normal phase) mode.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | SIlica |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Silica Gel High Purity, Spherical/Silica Phase |
| Endcapped | No |
| pH | 2 to 6 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
Thermo Scientific™ Acclaim™ SEC-1000 Size Exclusion Chromatography HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate water-soluble polymers and oligomers with the Acclaim family of resin-based, high-performance, size-exclusion chromatography columns.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 7 μm |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Size Exclusion |
| pH | 2 to 12 |
| Quantity | Each |
| Technique | Bio-LC |
| Particle Shape | Spherical |
| Product Line | Acclaim |
MilliporeSigma™ Chromolith™ CapRod™ RP Monolith Capillary Columns
Patented, monolithic silica technology allows ultra-fast and robust separations using standard HPLC systems
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Quantity | 1/Pk. |
| Surface Area | 300 m2/g |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ LiChrosorb™ RP-18 C18 Reversed Phase HPLC Column, 10 μm, 4 mm x 250 mm
Column Format: Cartridge; Carbon Load: 16.20%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CYCLOBOND™ II Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
CYCLOBOND™ II is an excellent chiral selector for multi-ring structures.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Cyclodextrin, Gamma- |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Cyclodextrin, Gamma- Phase/Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | Astec CYCLOBOND |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ 8Pb, 8% Crosslinked HPLC Column, 9 μm Particle Size
Offers excellent separation of many common samples.
TSKgel™ SWXL Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel SWXL Columns feature highly porous silica particles, the surface of which has been shielded from interacting with proteins by derivatization with ligands containing diol functional groups.
MilliporeSigma™ LiChroCART™ LiChrospher™ RP-8 C8 Reversed Phase HPLC Column, 10 μm, 4 mm x 250 mm
Column Format: Cartridge; Carbon Load: 12.50%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express C18 UHPLC Column, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express HPLC columns, through the use of Fused-Core™ particle technology, can provide you with both the high speed and high efficiencies of sub-2 μm particles while maintaining lower back pressures.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Fused-Core UHPLC |
| Product Line | Ascentis |
TSKgel™ G3000PW HPLC Column, 12 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ G3000PW SEC columns can be used for the analysis of water-soluble polymers of less than 50,000 Da molecular weight.
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 12 μm |
| Solvents | ≤20% organic solvent |
| Flow Rate | 1.2 mL/min. |
| Stationary Phase | Hydroxylated Methacrylate |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Polymer Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 7.5 mm |
| pH | 2.0 - 12 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L37, L38, L39 |
TSKgel™ G4000SW HPLC Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ G4000SW SEC columns provide excellent separation of proteins and other biomolecules.