GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1000 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Useful for analyses of volatile acidic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Acid-modified poly(ethylene glycol) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-1ms Capillary GC Column, df 0.10 μm
Commonly used column for many petrochemical appplications, or anywhere a low bleed non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +340°C (isothermal) or 360°C (programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| Film Thickness | 0.10 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2330 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Capillary column of SP™-2330 is suitable for being used in gas-liquid chromatography (GLC), used for separation of partially methylated alditol acetates.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| Product Line | SP |
MilliporeSigma™ Supelco™ Nukol™ Capillary GC Column, df 1 μm
Useful for the analyses of volatile acidic compounds.
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
|---|---|
| Film Thickness | 1 μm |
| Product Line | Nukol |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns
Give greater stability and inertness at elevated temperatures and when working with highly active compounds with Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns.
| Max. Temperature | 330/350°C (Standard Columns), 430°C (Metal Columns) |
|---|---|
| Polarity | Low-Polar |
| USP Type | G27, G36 |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-PBDE GC Columns
Use TraceGOLD TG-PBDE GC Columns for fast analysis of polybrominated diphenyl ethers (PBDEs) with high BDE-209 response.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, 0.50 μm, df 0.50 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.50 μm |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 120 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Recommended for the enantiomeric separation of a wide range of chiral compounds (ketones, esters, alkanes, alkenes, alcohols, acids, ethers, etc.).
| Type | GC Accessories & Adsorbents |
|---|---|
| Packing Material | 20% permethylated β-cyclodextrin in SPB-35 poly(35% phenyl/65% dimethylsiloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| Product Line | DEX |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTA-5 Capillary GC Column, df 1.5 μm
PTA-5 Capillary GC Column is a specially treated nonpolar capillary column, and is primarily dedicated towards amino compounds.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60i Capillary GC Column, df 0.26 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
| Max. Temperature | 35°C to 280°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | 1,12-di(tripropylphosphonium)dodecane bis(trifluoromethanesulfonyl)imide |
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Polarity | Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.26 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
Thermo Scientific™ TRACE™ GC Columns for Pesticides
Identify organophosphate and organochlorine pesticides with high performance, sensitivity and reproducibility.
| Max. Temperature | 280/300°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) | 0.25 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| For Use With (Application) | Pesticides Analysis |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G43 |
| Product Line | TRACE |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-35MS AMINE GC Columns
Utilizes a chemically altered tubing surface to reduce peak tailing and eliminates the need for column priming when analysing amines and other basic compounds.
| Max. Temperature | 220°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-35 MS Amine |
| Polarity | Mid-Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS Amines Including Alkylamines, Diamines, Triamines and Ethanolamines,GC/MS for Nitrogen-Containing Heterocyclics |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MS Guard GC Columns with SafeGuard
Extend column lifetime and get more consistent results over a longer period of time.
| Max. Temperature | 330/350°C (Standard Columns), 430°C (Metal Columns) |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-5 MS |
| Polarity | Low-Polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| For Use With (Application) | Active Compounds Analysis,GC/MS for Analysis of Active Compounds |
| USP Type | G27, G36 |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-1701MS GC Columns
Features a mix of cyano and phenyl groups for increased polarity and a different elution order relative to less polar columns.
| Max. Temperature | 260/280°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-1701 MS |
| Polarity | Mid-Polar |
| USP Type | G46 |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-WaxMS GC Columns
Use this low-bleed, highly stable polar GC column for high-polarity separations for MS analysis.
| Max. Temperature | 280/300°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TG-WAXMS |
| Polarity | Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS for Aromatic Hydrocarbons, Alcohols, Esters, Aldehydes, and Ketones,GC/MS for Food Additives and Essential Oils |
| USP Type | G16 |