GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ Rtx™-VMS Capillary Columns: With Cage
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide complete separation of all U.S. EPA Method 8260 compounds in less than 18 minutes
| Includes | Cage |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +240/260°C |
| For Use With (Application) | Volatile Organic Pollutants Analysis |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
Restek™ MXT-1 Capillary Column, 15m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Long lifetime and very low bleed at high operating temperatures
| Length (Metric) | 15 m |
|---|---|
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ MXT™-1 Capillary Columns, 105m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane
| Includes | 3.5 in. Coil |
|---|---|
| Type | Capillary Column |
| Stationary Phase | 100% Dimethyl Polysiloxane |
| Length (Metric) | 105 m |
| Packing Material | Mxt™-1 |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ MXT™-5 Capillary Columns with Coil, 15 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Siltek™-treated stainless steel
| Length (Metric) | 15 m |
|---|---|
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ MXT™-1 Capillary Columns, 60m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Long lifetime and very low bleed at high operating temperatures
| Length (Metric) | 60 m |
|---|---|
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ MXT-WAX Silcosteel Capillary Columns: 20m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Stationary Phase | Carbowax™ Polyethylene Glycol |
|---|---|
| Length (Metric) | 20 m |
| Packing Material | Mxt™-Wax |
| Diameter (Metric) Inner | 0.18 mm |
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Temperature Range (Metric) | 40°C to 250°C |
| For Use With (Application) | FAMEs,Flavor Compounds Analysis,Essential Oils,Amines,Solvents Analysis,Xylene Isomers Analysis |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ RTX™-5 Capillary Columns: Length 5m/10m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
Restek™ RTX™-5 Capillary Columns: Length 3 x 5m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
| Includes | N/A |
|---|---|
| Stationary Phase | 5% Diphenyl/95% Dimethyl Polysiloxane |
| Length (Metric) | 15 m |
| Packing Material | Rtx™-5 |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Drug Analysis,Solvent Impurities Analysis,Pesticide Analysis,Hydrocarbon Analysis,PCB Congener Analysis,Essential Oils,Semivolatiles Analysis |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| USP Type | G27, G36 |
Trajan™ BPX Dioxin Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SGE BPX Dioxin GC Capillary Columns arespecifically designed for analysis or dioxins and related compounds
Restek™ RTX™-50 Capillary Columns: With Guard or Cage
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB-17, DB-17ht, HP-17, HP-50, SPB-50, SP-2250; ideal confirmation column for many environmental applications, including EPA Methods 604, 8060, and 608
| Polarity | Mid polar |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
Restek™ MXT™-624 Capillary Columns: 60m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 6% cyanopropylphenyl/94% dimethyl polysiloxane.
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Stationary Phase | 6% Cyanopropylphenyl/94% Dimethyl Polysiloxane |
| Length (Metric) | 60 m |
| Packing Material | Mxt™-624 |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Low to mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +240/280°C |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G43 |
Restek™ MXT™-WAX Capillary Columns, 30m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for FAMEs, flavor compounds, essential oils, amines, solvents, xylene isomers, and U.S. EPA Method 603 (acrolein/acrylonitrile).
| Length (Metric) | 30 m |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ RTX™-VGC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Stationary Phase | Rtx™-VGC |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +240/260°C |
| For Use With (Application) | Volatiles Analysis |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
Restek™ MXT™-WAX Capillary Columns: 15m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond Carbowax polyethylene glycol.
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ MXT™-624 Capillary Columns: 105m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 6% cyanopropylphenyl/94% dimethyl polysiloxane.