Column Packing
- (4)
- (3)
- (3)
- (6)
- (33)
- (19)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (15)
- (3)
- (17)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (18)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (5)
- (8)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (3)
- (36)
- (2)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (46)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (29)
- (1)
- (38)
- (3)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (52)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (30)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Silica Gel, High-Purity Grade (Davisil™ Grade 635), 60-100mesh
For column chromatography
MilliporeSigma™ Supelco™ Diol-Functionalized Silica Gel, Spherical, 40-70 μm
Diol-functionalized silica gel may be used as stationary phase for liquid chromatographic analysis.
MilliporeSigma™ Supelco™ Florisil™ Adsorbent, 60-100 mesh
Florisil™ was used: as column packing material in column chromatography. as an adsorbent in gas chromatography with electron capture detector (GC/ECD), capillary column chromatography, adsorption column chromatography. in clean-up procedures in gas chromatography-tandem mass spectrometry and GC-FID
MilliporeSigma™ Supelco™ Coated GC Packing, Phase 5 Carbowax 20M, Matrix 40/60 Chromosorb T Support
Ready-to-use coated packing for those wanting to pack their own columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ Supelclean™ ENVI™-Carb SPE Bulk Packing
Extreme affinity for organic polar and non-polar compounds from both non-polar and polar matrices when used under reversed-phase conditions.
MCI GEL™ CHP20P, MilliporeSigma™ Supelco™
MCI GEL™ CHP20P is a highly porous styrene-divinylbenzene polymer resin used as column packing material.
| Density | 1.01 g/mL (at 25°C (true wet)) |
|---|---|
| Product Line | MCI GEL |
MilliporeSigma™ Supelco™ Dowex™ 50WX8 Hydrogen Form, 100-200 mesh
This resin has not been specially processed nor cleaned. It is suggested that it be sujbected to a suitable preliminary elution and wash.
MilliporeSigma™ Supelco™ Dowex™ 50WX8 Hydrogen Form, Strongly Acidic, 50-100 mesh
Dowex™ 50WX8 hydrogen form may be used in separation medium for TLC, paper chromatography and LPLC.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 20/60 Mesh |
| CAS | 37380-42-0 |
| MDL Number | MFCD00132704 |
| Packaging | Poly Bottle |
| Surface Area (Metric) | 750 m2/g |
| Density | 1.08 g/mL (skeletal)(lit.) |
| Product Line | Amberlite |
MilliporeSigma™ Supelco™ Sigma-Aldrich™ Silica Gel, High-Purity Grade, 230-400 mesh
For flash chromatography
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ DSC-WCX SPE Bulk Packing
Typically used when dealing with very strong cationic (high pKa) compounds that may be irreversibly retained on strong cation exchangers·
MilliporeSigma™ Supelco™ Coated GC Packing, Phase 0.2 Carbowax 1500, Matrix 60/80 Carbopack C Support
Ready-to-use coated packing for those wanting to pack their own columns.
Supel™ QuE Z-Sep Bulk, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Enhances sample cleanup for complex matrices. Effectively removes more fat and color from sample extracts than traditional phases for QuEChERS LC-MS methods.
| Stationary Phase | Silica Gel Base Material |
|---|---|
| Quantity | 20 g |
| Product Line | Supel |
MilliporeSigma™ Supelco™ C18-Reversed Phase Silica Gel, Fully Endcapped, 230-400 mesh
For column chromatography