Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
SHOWA™ Duracoil 546 Cut-Resistant Gloves, Polyurethane Coating
Ultra-comfortable multi-purpose glove with durable cut resistant properties for precision handling.
| Construction | Seamless Knit |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 388:2016: Cut Level C |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Yarn Gauge | 13 |
| Coating Material | Polyurethane |
| EN388 Standard | EN 388:4X42C |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A3 |
| Material | HPPE,Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 105-16: A3 |
| For Use With (Application) | Parts handling, light assembly, mechanical, automotive, bottling, glass and windows |
PIP™ Great White™ ECO Series™ Dyneema™ Cut-Resistant Gloves, Polyurethane Coated
Polyurethane coated gloves provide puncture and abrasion resistance, plus a secure grip in dry or wet conditions without being sticky.
| Construction | Seamless Knit |
|---|---|
| Coating Material | Polyurethane |
| EN388 Standard | EN 388:4X42DX |
| Color | Gray,White |
| Cut Resistance Rating | ANSI A3 |
| Material | Dyneema |
| For Use With (Application) | Electronics, glass cutting, sheet metal handling, parts assembly, sharp small parts handling, construction and other general duty applications. |
| Cuff Material | Cotton Binding |
| Hand | Specific |
| Series | G-Tek™ Great White™ ECO™ |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
| Puncture Rating | ANSI/ISEA 105-16 Level 2 |
QRP™ Qualatherm 50G Extreme High Temperature ESD-Safe Gloves
Electostatic dissipative gloves protect from dry contact temperatures ranging from -210°F to 1400°F, and packaged for ISO 5 (Class 100) cleanrooms.
| Hazard Rating | Class 1 |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | Light Blue |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Chemical, Oil, Gas, Petrochemical, Electrical, Utilities |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Side Vent Openings |
| Resistance | Flame |
| Model | KEL2LBRG |
| Weight (English) | 7 oz. |
| Arc Flash Rating | 7.7 Calories/cm2 |
| Certifications/Compliance | ASTM F2302, NFPA 70E, ASTM F1506 |
| Closure Type | Buttons |
| Collar Type | Lapel |
| Weight (Metric) | 0.19 kg |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Women's Safety Glasses |
| Frame Material | Plastic |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Style | Wraparound |
| For Use With (Application) | General manufacturing |
MAPA™ TempDex 710 Sandy Nitrile-Coated Thermal Protection Gloves
Thin, anatomically-shaped gloves ensure dexterity and provide thermal protection from temperatures up to 150°C.
| Series | TempDex 710 |
|---|---|
| Coating Material | Sandy Nitrile |
| Temperature (Metric) Max | 150°C |
| Color | Yellow |
| For Use With (Application) | Construction, Ceramics, Heat Processing, and Pipe/Steel Handling |
| Glove Cuff Style | Knit |
West Chester Polypropylene Disposable Beard Covers
Polypropylene disposable beard cover provides protection against non-hazardous dry particulates.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | General Purpose Beard Cover |
| Length (Metric) | 45.72 cm |
| Size | One Size |
| Color | White |
| Length (English) | 18 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Food Industry, Light Maintenance |
Gloveworks Black Nitrile Exam Grade Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
At 6 mils thick, Gloveworks™ black nitrile exam gloves resist punctures, rips, and tears better than comparable latex or vinyl disposable gloves. Tested to resist permeation against fentanyl for up to 240 minutes based on ASTM D6978 standard.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Quantity | 10 Pks. of 100 gloves |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Series | GWBEN |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6978-05 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
AMMEX™ Professional Nitrile Exam Disposable Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nitrile gloves with textured fingertips are dependable, durable and comfortable. Available in three different colors.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Disposable | Single-use |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| AQL | 1.5 |
PIP™ CleanTeam™ Seamless Knit Nylon Clean Environment Gloves - 13 Gauge
Seamless knit nylon construction is lightweight and reduces hand fatigue, while also absorbing perspiration to leave hands cool and comfortable.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Series | 40-730 |
| Construction | Seamless Knit |
| Product Type | Inspection Gloves |
| Yarn Gauge | 13 |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | White |
| Material | Nylon |
| Coated Area | Uncoated |
| For Use With (Application) | Computer Manufacturing, Electronics Assembly, Photography Labs, and Product Handling |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Clear, Pink |
| Frame Type | Rimless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Women's Rimless Safety Glasses |
| Frame Material | Plastic |
| Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87+ high-impact standards. |
| Temple Style | Wraparound |
| For Use With (Application) | Used for general manufacturing |
MAPA™ AdvanTech TRIonic™ 521 Tripolymer Controlled Environment Gloves
Extra long 18 in. tripolymer blend of neoprene, nitrile, and natural rubber combines comfort with added strength, tear resistance, and chemical splash protection. Recommended for Class 10/ISO Class 4 critical environments.
| Thickness (Metric) | 0.50 mm |
|---|---|
| Series | TRIonic™ 521 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN388, EN ISO 374-5 |
| Length (Metric) | 45.5 cm |
| Color | Natural |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Length (English) | 18 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Tripolymer |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | FDA |
| Sterility | Non-sterile |
Worldwide™ Protective Products ATA™/Aramid Fiber Blend Cut and Heat Resistant Gloves
ATA™ Technology utilizes Aramid Fibers in combination with a cotton liner to deliver cut resistance, and heat protection from temperatures up to 500°F.
| Applications | Industrial |
|---|---|
| Yarn Gauge | 7 |
| Coating Material | Uncoated |
| Temperature (Metric) Max | 260°C |
| Color | Yellow,Black |
| Cut Resistance Rating | ANSI A5 |
| Material | Aramid Fiber |
| For Use With (Application) | Automotive Assembly, Aerospace Manufacturing, High Conductive Heat Areas, Glass Handling, and Metal Stamping |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | MATAKV/BKPL30 |
| Product Type | Heat-resistant Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Liner Material | Cotton |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
PIP™ Kut Gard™ Cotton-Lined Seamless Knit Hot Mill Glove
Aramid Fiber/Preox blended shell provides resistance against cuts, abrasions, and flames. Gloves protect against the intense heat of an electric arc complying with NFPA 70E standards.
| Applications | Industrial |
|---|---|
| Coating Material | Uncoated |
| Temperature (Metric) Max | 370°C |
| Color | Green |
| Cut Resistance Rating | ANSI A4 |
| Material | Aramid Fiber,Preox |
| For Use With (Application) | Hot Metal Handling, Glass Handling, Foundries, and Forging Operations |
| Hand | Ambidextrous |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | 43-858 |
| Yarn Weight | 32 oz. |
| Certifications/Compliance | OSHA CFR 1910.269, NFPA 70E |
| Liner Material | Cotton |
| Glove Cuff Style | Open |