Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
TechNiGlove International TN2000W-E Series Class 100/ISO 5 White Nitrile ESD Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
TechNiGlove 12 in. ambidextrous Class 100 nitrile gloves feature microtextured fingertips for a secure grip on all surfaces. Proprietary ESD formulation allows this glove a greater capacity to dissipate a static charge.
| Tensile Strength | 12.5 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Applications | Industrial |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Gender | Unisex |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Hem Color | White |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | TN2000 Series |
| FDA 510 (k) | No |
| Product Type | ESD Gloves |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Latex Free | Yes |
| ASTM F739 | No |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | Class 100, ISO 9001:2000, ISO 14001:2004 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO9001:2000 and ISO 14001:2004 |
QRP™ Qualatherm 50G Extreme High Temperature ESD-Safe Gloves
Electostatic dissipative gloves protect from dry contact temperatures ranging from -210°F to 1400°F, and packaged for ISO 5 (Class 100) cleanrooms.
Fisherbrand™ ESD Exhaust Snorkel Combination Hood
Combination hood, made of ABS conductive Black Plastic, is designed to capture contaminants with low energy. It can be attached directly on mini hood, irrespective of arm size. The ergonomics of handle design on both sides of the hood make it easier to maneuver.
Ansell BioClean™ ESD Cleanroom Overshoes
ESD cleanroom overshoes have non-marking conductive tape, providing dissipative properties when worn as instructed.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 170 mm |
| Description | Non-marking conductive tape, ESD Properties |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene,Nylon,Polyester |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2015 |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 6.7 in. |
MAPA™ Ultrane 524 ESD Glove
Lightweight, PU coated, general purpose glove with electrostatic discharge properties and touchscreen capabilities.
| Length (Metric) | 27 cm |
|---|---|
| Coating Material | Polyamide, Polyurethane |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Latex Free | No |
| Thumb Style | Wing |
| Material | Elastomer, PU |
| Gender | Unisex |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
| Hand | Specific |
| Puncture Rating | ASTM F2878 LEVEL 0 |
SHOWA™ AX200 ESD Uncoated Gloves
Electrostatic dissipative 18-gauge nylon, uncoated seamless knit glove
| Thickness (Metric) | 0.8 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Light Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nylon |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Ansell HyFlex™ 11-819 ESD Safety Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The HyFlex™ 11-819 ESD Safety Glove combines protection, comfort, and dexterity with ESD/Touchscreen compatibility.
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 388:3121A, EN 420:2003 + A1:2009, EN 16350 |
| Length (Metric) | 19.5 to 25.5 cm |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Dark Blue |
| Length (English) | 7.7 to 10.0 in. |
| Model | 11-819 ESD |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nylon,Spandex,Carbon Fiber |
| Certifications/Compliance | ANSI ABR 3 |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
Transforming Technologies ESD Cleanroom Frock, White
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
TX4000 Series ESD Cleanroom Frock protects the controlled environment from the number one source of contamination and static found in cleanrooms – people.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Woven Polyester |
| Length (Metric) | 104 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 41 in |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Anti-static Cleanroom |
| Sterility | Non-sterile |
| Seam Type | Pre-serged, Felled |
| Cuff Style | ESD Knit |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | ANSI/ESD S20.20 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Military |
Transforming Technologies ESD Cleanroom Frock, Navy Blue
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
TX4000 Series ESD Cleanroom Frock protects the controlled environment from the number one source of contamination and static found in cleanrooms – people.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Woven Polyester |
| Length (Metric) | 104 cm |
| Color | Navy |
| Length (English) | 41 in |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Anti-static Cleanroom |
| Sterility | Non-sterile |
| Seam Type | Pre-serged, Felled |
| Cuff Style | ESD Knit |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Latex Free | Yes |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Military |
Transforming Technologies ESD Groundable Cleanroom Hood, White
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The ESD Cleanroom Hood is designed for use in controlled environments when static control is paramount. Cleanrooms, typically utilized for scientific research or specialized industrial production, require specific PPE that limits contamination and provides multi-faceted protection.
| Resistance | Anti-static |
|---|---|
| Includes | Hood |
| Disposable | Reusable |
| Construction | Woven Polyester |
| Product Type | ESD Cleanroom Hood |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Color | White |
| Style | Open Face |
| Hood Type | Open Face |
| Material | Polyester, Carbon |
| Certifications/Compliance | ANSI/ESD S20.20 |
| For Use With (Application) | Anti-Static Cleanroom |
| Closure Type | Snap Front |
SHOWA™ AP800 ESD Nitrile-Coated Gloves
Electrostatic dissipative 13-gauge micro fiber polyester, embossed microporous foam nitrile coating glove
| Thickness (Metric) | 0.7 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Transforming Technologies ESD Cleanroom Coverall, Navy Blue
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ESD Cleanroom Coverall is designed for use in controlled environments when static control is paramount. Cleanrooms, typically utilized for scientific research or specialized industrial production, require specific PPE that limits contamination and provides multi-faceted protection.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Collared |
| Color | Navy |
| Material | Polyester, Carbon |
| Gender | Unisex |
| No. of Pockets | None |
| Resistance | Anti-static |
| Seam Type | Flat Fell |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Controlled Environments ESD Coveralls |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Latex Free | Yes |
| Ankle Style | Open |
| Certifications/Compliance | ANSI/ESD S20.20 |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Military |
SHOWA™ AC200 ESD Uncoated Cut Resistant Gloves
Electrostatic dissipative 18-gauge HPPE, uncoated cut resistant glove
| Thickness (Metric) | 0.8 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | HPPE |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Transforming Technologies™ ESD Jacket with Lapel Collar and Snap Cuff
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
9010 Series ESD Jackets with Lapel collar and knit cuff provide high-quality ESD protection are are fabricated from lightweight 90% polyester and 10% carbon fabric for unmatched operator comfort. These jackets feature a snap-front closure and three roomy patch pockets.
| Resistance | <1 x 106 |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Product Type | ESD Jacket |
| Cuff Style | Snap |
| Color | Teal |
| Sleeve Style | 3/4 Length |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI ESD S202.0 |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snap |
| Collar Type | Lapel |
| No. of Pockets | 3 |