General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
3M™ Solus™ 1000 Safety Glasses, Scotchgard™ Anti-Fog / Anti-Scratch Coating (K&N)
3M™ Solus™ Safety Glasses, feature a clear, strong polycarbonate lens in a slim, stylish, green and black-accented colour frame. Our safety glasses have 3M™ Scotchgard™ Anti-Fog / Anti-Scratch Coating, and a soft temple and nose bridge.
| Frame Type | Half Frame |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Polycarbonate |
| For Use With (Application) | Construction, Food and Beverage Manufacturing, General Manufacturing, Metal Fabrication, Military Maintenance, Repair and Operation (MRO), Oil & Gas, Primary Metals, Transportation |
3M™ SecureFit™ 400 Series Safety Glasses
3M™ SecureFit™ 400 Series Safety Glasses offer models with stylized colors, proprietary Pressure Diffusion Temple (PDT) technology for comfort, and a contoured brow guard to help provide additional coverage from flying particles.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|
Fisherbrand™ Visitorspec Safety Glasses, Coated, Antifog
Ideal for protecting visitors in industrial or medical settings.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|
Bollé Safety Silium+ Safety Glasses
Silium+ safety glasses are comfortable, ultra-lightweight combining style, ergonomics and performances for extended use
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Gunmetal |
| Frame Type | Half Frame |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Gunmetal |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Weight (English) | 0.74 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
Bollé Safety Rush+ Safety Glasses
Rush+ safety glasses feature an ultra-sporty design with different lens and temple color to express yourself without giving up the protection offered by a traditional ANSI Z87+ rated pair of safety glasses
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 6.05 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Weight (English) | 0.95 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.38 in. |
Pyramex™ Venture II™ Safety Glasses
Venture II™ Safety Glasses feature full side protection without distracting sideshields or seams.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Half Frame |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1 requirements and CSA Z94.3 standards |
Bollé Safety Silium Safety Glasses
Silium safety glasses come with anti-scratch/anti-fog lenses and are built to combine technology, ergonomics and style.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Half Frame |
| Height (Metric) | 6 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Gray |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.38 in. |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Certifications/Compliance | Exceed ANSI Z87.1-2003 High Velocity Impact standards. |
| Temple Style | Vented |
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Lens Coating | Hardcoat |
| Product Type | Safety Glasses |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, ANSI Z80.3 |
| Temple Style | Adjustable; spatula |
Ansell V30 Nemesis™ Safety Glasses LC12/2
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
V30 Nemesis™ Safety Glasses LC12/2 have a patented Flex-Dry nose piece designed to be extremely flexible, to channel sweat away from the eyes, and to help prevent slippage down the nose for long-term comfort
| Product Type | V30 NEMESIS Protective Spectacle |
|---|---|
| Temple Style | Soft touch |
Ansell KleenGuard™ V60 Nemesis™ Safety Eyewear
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
KleenGuard Nemesis Safety Eyewear with Rx Safety Inserts are a convenient way to get prescription eyewear into your workplace. They feature the Nemesis Glasses’ sporty good looks and durable, lightweight construction paired with prescription lenses.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Anti-fog |
| Product Type | Safety Eyewear |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Women's Safety Glasses |
| Frame Material | Plastic |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Style | Wraparound |
| For Use With (Application) | General manufacturing |
3M™ SecureFit™ Safety Glasses with Anti-fog Lens
Features proprietary 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology that helps diffuse pressure over the ear to enhance frame comfort while not compromising the security of fit across a diverse workforce.
| Frame Type | Frameless |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Plastic |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Style | SecureFit™ |