Gloves
Protective gloves and sleeves available in an array of styles and materials for applications such as lab, electrical, medical, and cleanroom work. Protects against hazardous substances, extreme temperatures, impact, sharp objects, and more.
Selection of the appropriate hand protection is based on the hazards workers encounter, such as skin absorption of harmful substances, severe cuts, lacerations, abrasions, punctures, burns, and harmful temperature extremes.
Disposable Gloves
Disposable gloves are typically made from materials such as latex, nitrile, neoprene, butyl, vinyl or specialty formulations that offer some form of chemical resistance. Their thinner construction, like what is found in exam gloves or finger cots, enhances touch sensitivity for tasks involving fine motor skills. They are mostly ambidextrous, but in some applications (i.e., cleanroom gloves) they are pair packed. They are available sterile or non-sterile.
Reusable Gloves
Like disposable gloves, reusable gloves come in a variety of materials and styles designed to handle more demanding hazards. Unlike disposables, reusables can be constructed of one or more materials or fabrics that offer enhanced hand protection.
- Work gloves and mechanics’ gloves may have a soft inner lining and an outer layer of heavier cloth, leather, or synthetic material with reinforced palms or knuckles
- Chemical-resistant gloves may be “dipped” or coated with a layer of nitrile, neoprene, or other materials
- Cut-resistant gloves may be woven of specialty fibers that afford cut or puncture resistance; some styles can be worn underneath other gloves to offer dual protection
- Firefighting, rescue, and tactical gloves may include layers to protect wearers from punctures or extreme temperatures
Other Hand Protection Options
Other reusable glove designs are available for handling more specialized hazards:
- Cold-resistant gloves
- Heat-resistant gloves
- Welding and electrical safety gloves
- Dry box gloves
Filtered Search Results
SHOWA™ N-DEX™ Plus 8005PF Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nitrile Gloves are 8 mil thick and three times more resistant to punctures than latex and vinyl.
| Tensile Strength | 9 MPa |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.20 mm |
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Industrial |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199, FDA, NFPA, OSHA |
| AQL | 1.5 |
Magid™ Aramid Fiber High Heat Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Extra heavyweight, woven gloves are designed to protect hands in extreme temperatures ranging from 600°F to 800°F. Gloves include a sewn-in wool liner for additional thermal protection and comfort.
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Pink Mid-Arm Length Cryogenic Gloves
State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Mid-Arm Length |
| Length (Metric) | 33.5 to 39.5 cm |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Pink |
| Length (English) | 13.3 to 15.5 in. |
| For Use With (Application) | Dry Ice Handling, Low/Ultra-Low Temperature Freezers, and Closed Cryogenic Systems |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Blue Elbow Length Cryogenic Gloves
State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Series | Cryo-Gloves™ |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Elbow Length |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Blue |
| For Use With (Application) | Dry Ice Handling, Low/Ultra-Low Temperature Freezers, and Closed Cryogenic Systems |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
Halyard Health Purple Nitrile™ Gloves
Offer the best barrier protection against bacteria, viruses, and a broad range of chemicals
| Tensile Strength | 21 |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Finger Style | Textured |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Color | Purple |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Glove Cuff Style | Beaded/Rolled |
| Hand | Ambidextrous |
Halyard Health Sterling SG™ White Nitrile Exam Glove
Latex-free exam gloves with the protection, comfort, and sensitivity of a latex glove.
| Thickness (Metric) | 0.09 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Accelerator Free | No |
| Applications | Healthcare |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Blue Wrist Length Cryogenic Gloves
State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Wrist Length |
| Length (Metric) | 29 to 32.5 cm |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 11.3 to 12.5 in. |
| For Use With (Application) | Dry Ice Handling, Low/Ultra-Low Temperature Freezers, and Closed Cryogenic Systems |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
MCR Safety Cut Pro™ 9676 Dyneema™ Cut-Resistant Gloves, Polyurethane Coating
Cut-resistant gloves constructed with Dyneema™ micro-particle boosted high-strength fiber offers cool-touch comfort and maximum durability.
| Series | Cut Pro™ 9676 |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 6 |
| Length (Metric) | 29.2 cm |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Yarn Gauge | 13 |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Gray |
| Length (English) | 1 in. |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Material | Dyneema |
| For Use With (Application) | Abrasive applications, assembly, brick handling, construction, farming, general maintenance, landscaping, plumbing, recycling, shipping/receiving |
| Glove Cuff Style | Knit |
S-Curve™ EBD Series Exam Glove Box Holder
Dispensers are constructed of 1/8 in. clear PETG, with one large compartment to keep multiple boxes of exam gloves neat and organized.
| Includes | Mounting hardware |
|---|---|
| Mounting | Keyhole Slots |
| No. of Compartments | 1 |
| Product Type | Glove Box Holder |
| Thickness (English) | 0.125 in. |
| Color | Clear |
| Product Style | Top Loading |
| Material | PETG |
| Holds | Exam Glove Boxes |
Sempermed™ SemperCare™ Premium Latex Gloves
Powder free, co-polymer latex exam glove features enhanced elasticity, tactile sensitivity and sensation.
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Series | SemperCare™ |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Cream |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
Magid™ Men's TouchMaster Cotton Lisle Inspection Gloves - 8 in.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lightweight, two-piece inspection gloves are constructed of cool and breathable cotton. Gloves can be worn alone during delicate applications, or used as a liner to absorb moisture.
| Series | TouchMaster 651 |
|---|---|
| Construction | Cut and Sewn |
| Length (Metric) | 20.3 cm |
| Product Type | Inspection Gloves |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | White |
| Length (English) | 8 in. |
| Material | Cotton |
| Gender | Men's |
| For Use With (Application) | Light-Duty Inspection |
| Hand | Ambidextrous |
Newtex™ ZetexPlus™ 200 Series Heat Resistant Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gloves are constructed from ZetexPlus™ Vermiculite Coated Fiberglass Fabric for protection from temperatures up to 1500°F for extended periods of time.
| Series | ZetexPlus™ 200 |
|---|---|
| Size | Universal |
| Coating Material | Vermiculite |
| Temperature (Metric) Max | 815°C (Extended), 1095°C (Intermittent) |
| Color | Tan |
| Material | ZetexPlus Fiberglass Fabric |
| Liner Material | Wool |
| For Use With (Application) | Kiln/Furnace Operations, Heat Processing Facilities, and High Temperature Industrial Environments |
| Glove Cuff Style | Open |
Sempermed™ SemperForce™ Black Nitrile Gloves
Black nitrile gloves feature textured fingertips to ensure secure gripping capabilities for demanding work environments.
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Industrial |
| Color | Black |
| Length (English) | 9 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Certifications/Compliance | FDA,ESD tested and approved |
Sempermed™ SemperCare™ Synthetic Vinyl Gloves
Powder free, polyvinyl chloride (PVC) exam grade gloves are thermally activated to provide a contoured fit and reduce hand fatigue.
| Tensile Strength | 10 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Series | SemperCare™ |
| Exterior Finish | No Texture |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Sempermed™ SemperCare™ Stretch Vinyl Gloves
Designed as a latex alternative for those at risk of becoming sensitive to natural rubber latex. Cream color and new resin are an upgrade from regular vinyl gloves.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Cream |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Series | SemperCare™ |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| AQL | 1.5 |