Cold Resistant Gloves
- (23)
- (50)
- (10)
- (11)
- (8)
- (6)
- (9)
- (5)
- (2)
- (1)
- (9)
- (3)
- (6)
- (1)
- (5)
- (5)
- (24)
- (24)
- (13)
- (23)
- (95)
- (5)
- (3)
- (5)
- (4)
- (3)
- (58)
- (5)
- (8)
- (3)
- (1)
- (16)
- (4)
- (15)
- (4)
- (13)
- (5)
- (28)
- (4)
- (10)
Filtered Search Results
Wells Lamont™ FlexTech™ Hi-Vis Synthetic Knit Palm Coated Gloves
Provide additional protection in high wear/high risk areas of hand. FlexTech™ Hi-Vis Synthetic Knit Palm Coated Gloves are light weight gloves that offer great awareness in the workplace.
| Temperature (English) Min | -70°F |
|---|---|
| Tear Rating | 3 |
| Product Type | Synthetic Knit Shell |
| Coating Material | Latex |
| Temperature (Metric) Max | 148.89°C |
| Color | Lime Green |
| Cut Resistance Rating | ANSI A3 |
| Latex Free | No |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Cold Temperatures |
| Sterility | Non-sterile |
| Temperature (Metric) Min. | -56.67°C |
| Puncture Rating | ANSI/ISEA 105-16 Level 1 |
Ansell ActivArmr™ 80-400 Crinkle Latex-Coated Insulated Gloves
Thermal acrylic liner combined with naturally insulating latex coating provides protection from temperatures down to -30°C (-22°F) for short periods of time.
| Temperature (English) Min | 5°F (Extended), -22°F (Intermittent) |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Grip Design | Crinkle Finish |
| Yarn Gauge | 7 |
| Coating Material | Crinkled latex |
| Temperature (Metric) Max | 250°C (≤15 sec.) |
| Color | Hi-vis Yellow |
| Cut Resistance Rating | ANSI A3 |
| Material | Acrylic,Latex |
| For Use With (Application) | Construction, Shipping/Receiving, and Outdoor Winter Use |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | 15°C (Extended), -30°C (Intermittent) |
| Series | 80-400 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| Product Type | Cold-resistant Gloves |
| Lining | Lined |
Ansell ActivArmr™ 97-681 PVC-Coated Cold Resistant Waterproof Gloves
An insulating acrylic liner combined with RIPEL™ Technology helps to keep hands dry and warm for an extended period of time. PVC coating enhances grip capabilities and remains flexible, even in the coldest conditions.
| Temperature (English) Min | -15°F |
|---|---|
| Coating Material | PVC |
| EN388 Standard | 2231B |
| Color | Blue |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Food Processing, Infrastructure Maintenance, and Oil/Gas |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -25°C |
| Series | ActivArmr™ 976-81 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category II |
| Product Type | Cold-resistant Gloves |
| Exterior Finish | No Texture |
| Liner Material | Acrylic |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
SHOWA™ 460 Series PVC-Coated Cold Resistant Gloves
Insulated gloves protect hands, and remain flexible in low temperatures. Rough-textured PVC coating protects against oils and chemicals, while also enhancing grip capabilities and tactile precision.
| Series | 460 |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 cm |
| Coating Material | PVC |
| Color | Orange |
| Length (English) | 11.8 in. |
| Coated Area | Full |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Chemical Spray/Treatment, Coating Preparation, and Painting |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
| Hand | Specific |
SHOWA™ 477 Series Nitrile Coated Cold Resistant Gloves
Designed to keep hands warm and dry in the most extreme environments, the 477 cold-resistant glove combines thermal insulation with tactical grip.
| Series | 477 |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | Blue,Black |
| Resistant To | Cold Resistant, Water Resistant, Abrasion Resistant |
| Material | Nylon,Polyester |
| Certifications/Compliance | CE Cat II, EN 388:2016, EN 511:2006 |
| Liner Material | Acrylic |
Ansell AlphaTec™ 23-202 PVC-Coated Double-Lined Medium Duty Gloves
Gloves include two liners constructed of acrylic, and 13-gauge cotton for cold weather protection in temperatures down to -30°C. PVC coating features a rough, sandblast finish for enhanced grip in wet or dry conditions.
| Temperature (English) Min | -22°F |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 cm |
| Yarn Gauge | 13 |
| Coating Material | PVC |
| EN388 Standard | 3121B |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| For Use With (Application) | Cold Storage, Chemical Handling, Food Processing, and Janitorial Use |
| Temperature (Metric) Min. | -30°C |
| Series | AlphaTec™ 23-202 |
| EN ISO 374-1 | Type B |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | KLT |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Acrylic, Cotton |
| Glove Cuff Style | Straight |
Ansell ActivArmr™ 97-011 Nitrile-Coated Acrylic-Lined Cold Weather Gloves
Hi-Viz Gloves feature a 2-ply acrylic brushed liner to keep hands warm in extremely cold conditions down to -20°C. Double-dipped nitrile coating features a sandy finish for enhanced grip capabilities in wet or dry conditions.
| Temperature (English) Min | -4°F |
|---|---|
| Series | 97-011 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Yarn Gauge | 10 |
| Coating Material | Sandy Nitrile |
| Color | Hi-vis Orange |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Latex Free | No |
| Material | Polyester |
| Liner Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Cold Storage, Construction, Logistics, Maintenance, and Product Shipping/Transport/Delivery |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -20°C |
Ansell ActivArmr™ 80-400 Crinkle Latex-Coated Insulated Gloves
Thermal acrylic liner combined with naturally insulating latex coating provides protection from temperatures down to -30°C (-22°F) for short periods of time.
SHOWA™ 490 Triple-Dipped PVC-Coated Cold Resistant Gloves
Gloves feature a triple-dipped PVC coating for protection from oil, grease, and chemicals that will remain flexible at temperatures as low as -20°C.
| Series | 490 |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Coating Material | PVC |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| Coated Area | Full |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Chemical Spray/Treatment, Washing, and Cleaning |
| Glove Cuff Style | Safety |
| Hand | Specific |
MAPA™ TempIce 700 Nitrile-Coated Knitted Thermal Protection Gloves
Nitrile coating combined with an insulated liner provides thermal protection, while also remaining comfortable and flexible in temperatures down to -10°C.
| Temperature (English) Min | 14°F |
|---|---|
| Series | TempIce 700 |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | Black |
| Exterior Finish | No Texture |
| For Use With (Application) | Construction, Maintenance, Order Preparation, and Waste Collection |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -10°C |
| Glove Cuff Color | Blue |
SHOWA™ 406 Double Latex-Coated Insulated Cold-Weather Gloves
Water-repellant gloves are designed to remain dry when used with liquids, while intelligent acrylic insulation protects hands from freezing temperatures down to -30°C.
| Construction | Seamless Knit |
|---|---|
| Coating Material | Latex |
| Color | Hi-vis Orange,Black |
| Length (English) | 11 in. |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Thumb Style | Straight |
| Material | Nylon,Polyester |
| Coated Area | Palm |
| For Use With (Application) | Brick Laying, Outdoor Maintenance, Refrigeration, and Shipping/Receiving |
| Hand | Specific |
| Glove Cuff Color | Yellow |
| Series | 406 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 2 |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Liner Material | Acrylic |
| Glove Cuff Style | Elasticated |
| Puncture Rating | ANSI/ISEA 105-16 Level 1 |
SHOWA™ 451 Series Natural Rubber Palm Coated Thermal-Insulated Gloves
Created with warmth in mind, the 451 thermal-insulated gloves are designed to be worn in cold weather.
| Series | 451 |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Coating Material | Natural Rubber |
| Color | Gray |
| Resistant To | Abrasion Resistant |
| Material | Cotton,Polyester |
| Coated Area | Palm |
| Certifications/Compliance | CE Cat II, EN 388:2016, EN 511:2006 |
| Liner Material | Acrylic |
Honeywell™ North™ NorthFlex Cold Grip™ PVC-Coated Polyamide Insulated Gloves
Cold Grip™ Gloves provide workers with comfort and enhanced grip capabilities, while also offering protection from temperatures as low as -26°C (-15°F).
| Temperature (English) Min | -15°F |
|---|---|
| Series | NF11HD |
| Yarn Gauge | 7 |
| Coating Material | PVC |
| Color | Black |
| Material | Polyamide |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Synthetic Insulation |
| For Use With (Application) | Construction, Logistics, and Maintenance |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -26°C |
| Glove Cuff Color | Blue |
PIP™ PermFlex™ Rough PVC-Coated Cold Resistant Gloves - 12 in.
Textured PVC gloves remain soft and flexible in cold applications, while also enhancing grip capabilites. Seamless cotton liner provides tactile sensitivity and is treated to resist germs/odors.
| Series | 58-8651 |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Product Type | Dipped Gloves |
| Coating Material | PVC |
| Color | Orange |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | PVC |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Cotton |
| For Use With (Application) | Cold Water, Marine Biology, and Oily Material Handling |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
| Hand | Specific |
PIP™ G-Tek™ Hi-Vis Crinkle Latex Coated Seamless Knit Acrylic Gloves
Textured latex coating enhances grip capabilities in wet or dry conditions, in addition to providing abrasion resistance. Acylic material provides economical cold-weather protection for refrigeration, food processing, and outdoor winter activities.
| Series | 41-1420 |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Product Type | Cold-resistant Gloves |
| Yarn Gauge | 7 |
| Coating Material | Latex |
| Color | Hi-vis Yellow,Black |
| Material | Nylon |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Refrigeration, Food Processing, Commercial Fishing, and Construction |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |