Dry Box Gloves
Filtered Search Results
Honeywell™ Butyl Glove Box Gloves, 8 in. Port
Butyl glove box gloves have the highest resistance to permeation by gases and vapors, and an exceptional resistance to a broad range of toxic chemicals.
| Diameter (English) Cuff | 8 in. |
|---|---|
| Grip Design | Smooth |
| Length (Metric) | 81.3 cm |
| Port Size (Metric) | 20.3 cm |
| Size | 9.75 |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Port Size (English) | 8 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Butyl |
| For Use With (Application) | Nuclear, defense, pharmaceutical, biotech, semi-conductor and manufacturing industries |
| Diameter (Metric) Cuff | 20.3 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Labconco™ Glove Box Gloves, Sleeves and Hands
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Glove box gloves, sleeves and hands are available in a variety of sizes, materials and thicknesses to suit your specific application. Choose from neoprene, latex, CSM or butyl.
| Product Type | Glove Box Gloves |
|---|---|
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 9001 |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Honeywell™ CSM Glove Box Gloves, 8 in. Port
CSM glove box gloves feature mechanical properties to protect against abrasion, tears, and ozone and oxidizing chemicals.
| Diameter (English) Cuff | 8 in. |
|---|---|
| Grip Design | Smooth |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 388, EN 374 |
| Length (Metric) | 81.3 cm |
| Port Size (Metric) | 20.3 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Port Size (English) | 8 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | CSM |
| Diameter (Metric) Cuff | 20.3 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Honeywell™ Neoprene Glove Box Gloves, 8 in. Port
Neoprene glove box gloves feature a secure grip with protection against chemical and radioactive contamination. Recommended for the medical, military, pharmaceutical and nuclear industries.
| Diameter (English) Cuff | 8 in. |
|---|---|
| Grip Design | Smooth |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 388:2016, EN 374-3 |
| Length (Metric) | 81.3 cm |
| Port Size (Metric) | 20.3 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Port Size (English) | 8 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Neoprene |
| For Use With (Application) | Medical, military, pharmaceutical, nuclear |
| Diameter (Metric) Cuff | 20.3 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell BioClean™ Nitrile Cleanroom RABS/Isolator Gloves
BioClean™ Nitrile Clean RABS/Isolator Gloves are manufactured from nitrile with incredibly low levels of particles and excellent ESD properties. Designed for use in injectable manufacturing and pharmaceutical production areas, our CGL series of gloves are cleanroom processed and packed.
| Length (Metric) | 84 cm |
|---|---|
| Size | 9.75 |
| Color | White |
| Length (English) | 33 in. |
| Latex Free | Yes |
PIERCAN High Performance Butyl One-Piece Glove, 10 in. Port
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polyisoprene Isobutylene (Butyl) glovebox gloves offer impermeability against gas and liquids, excellent resistance to ozone and UV, and is electrostatic dissipative in accordance with EN 16350. Ideal for microelectronics, nuclear and industrial industries.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 81.2 cm |
| Port Size (Metric) | 25 cm |
| Packaging Type | Tri-folded and packaged by the pair, Bags are vacuum and heat sealed |
| Temperature (Metric) Max | 110°C |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | Butyl |
| For Use With (Application) | Microelectronics, wet chemistry, life sciences, pharmaceutical, nuclear |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.40 mm |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 16350-2014 |
| Port Size (English) | 10 in. |
| Latex Free | Yes |
Ansell AlphaTec™ 55-300 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene RABS and isolator gloves provide chemical resistance against most acids, alcohols, oils, lubricants and hydrocarbons and offer strong physical protection against abrasions, cuts and punctures.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 71 cm |
| Port Size (Metric) | 15.2 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 28 in. |
| Material | Neoprene Polymer |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.51 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:2100A, EN ISO 374-1:2016 Type A, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator, RABS Gloves |
| Port Size (English) | 6 in. |
| Latex Free | Yes |
Ansell AlphaTec™ 55-301 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene RABS/isolator gloves provide chemical resistance against most acids, alcohols, oils, lubricants and hydrocarbons, offering physical protection against abrasions and cuts or punctures.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 71 cm |
| Port Size (Metric) | 17.8 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 28 in. |
| Material | Neoprene Polymer |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.50 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:2100A, EN ISO 374-1:2016 Type A - ACJKL, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator, RABS Gloves |
| Port Size (English) | 7 in. |
| Latex Free | Yes |
| Glove Cuff Style | Beaded |
PIERCAN Neoprene One-Piece Glove, 8 in. Port
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polychloroprene (Neoprene) One-Piece glove has flexibility, dexterity and excellent resistance to sterilizing agents; compatible in the microelectronics, life science, industrial, and nuclear industries.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | Cat 3, EN 421 |
| Length (Metric) | 81.2 cm |
| Port Size (Metric) | 20 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Port Size (English) | 8 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Neoprene |
| For Use With (Application) | Nuclear industries, life sciences, pharmaceutical |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell BioClean™ Nitrile Sterile RABS/Isolator Gloves
Sterile RABS/isolator gloves are manufactured from nitrile with low levels of particles and excellent ESD properties. Designed for use in injectable manufacturing and pharmaceutical production areas.
| Thickness (Metric) | 0.50 mm |
|---|---|
| Grip Design | Smooth |
| Length (Metric) | 84 cm |
| Size | 9.75 |
| Color | White |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Length (English) | 33 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Certifications/Compliance | ASTM D6978 |
PIERCAN Sterile CSM One-Piece Glove
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Presterilized gamma irradiated CSM one-piece gloves system offers chemical, ozone and UV resistance. Used in isolators, RABS and glove boxes within the pharmaceutical, medical and nuclear industries.
| Thickness (Metric) | 0.38 mm |
|---|---|
| Length (Metric) | 81.2 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | CSM |
| Hand | Ambidextrous |
Honeywell™ Nitri-Box™ Nitrile Glove Box Gloves
Proprietary nitrile formulation offers a combination of chemical resistance, mechanical protection and wearer comfort. Available in 8 in. or 10 in. port sizes.
| Thickness (Metric) | 0.45 mm |
|---|---|
| Grip Design | Textured |
| Length (Metric) | 81.3 cm |
| Color | Green |
| Length (English) | 32 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical, nuclear, biotech, semi-conductor and manufacturing industries |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Ansell BioClean™ Sterile Isolator Mitten
Ansell BioClean™ Sterile Isolator Mitten are designed for use in product contact areas
Ansell AlphaTec™ 85-303 CSM Isolator Gloves, 10 in. Port Size
Chlorosulfonated polyethylene (CSM) 24 mil thick RABS and isolator gloves are designed for high resistance against concentrated acids and bases. Soft, flexible material provides ease of use.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 25 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | CSM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.60 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:3101A, EN ISO 374-1:2016 Type B-AMP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Port Size (English) | 10 in. |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Ansell AlphaTec™ 85-305 CSM Isolator Gloves, 12 in. Port Size
Chlorosulfonated polyethylene (CSM) 24 mil thick RABS and isolator gloves are designed for high resistance against concentrated acids and bases. Soft, flexible material provides ease of use.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 30.5 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | CSM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.60 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:3101A, EN ISO 374-1:2016 Type B-AMP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Port Size (English) | 12 in. |
| Glove Cuff Style | Beaded |