Exam Gloves
- (21)
- (20)
- (7)
- (22)
- (4)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (18)
- (14)
- (14)
- (8)
- (74)
- (21)
- (6)
- (5)
- (46)
- (6)
- (9)
- (4)
- (13)
- (14)
- (6)
- (6)
- (4)
- (2)
- (5)
- (4)
Filtered Search Results
Medicom™ Ocean Pacific™ Lab Master™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
Ocean Pacific™ Lab Master™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Provides the protection and strength of nitrile without the chemical accelerators commonly found in nitrile gloves. Textured fingertips for a secure grip, even when wet. Chemo-tested.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | Yes |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Indigo |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Powder Free Latex Gloves
Gain a better grip with textured surgical quality gloves. Fisherbrand™ Powder free latex gloves provide a watertight barrier for protection from infectious materials.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 250 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Natural |
| Length (English) | 9.8 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.14 mm, Finger: 0.17 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.14 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ 400 Series Latex Exam Gloves
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Latex exam gloves are textured for a secure grip and have a polymer coated interior for donning ease.
| Tensile Strength | 22 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | Yes |
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Laboratory,Healthcare,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Natural |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Natural Rubber Latex,Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Accelerator Free | No |
| Series | HandPRO™ 400 Series |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 455 |
| Product Type | Latex Examination Gloves |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ISO 13485, ISO 9001, ASTM D 3578, US FDA 21 CFR 177.2600 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.14 mm |
SW™ Sustainability Solutions TrueForm™ TF-95BL Blue 3.5 mil Sustainable Nitrile Exam Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Value and performance hand protection with EcoTek™ sustainable technology.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Thickness (Metric) | 0.06 mm |
| Accelerator Free | No |
| Series | TF-95RB |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.06 mm |
Ansell MICROFLEX™ Neogard™ TOUCH 73-737 Disposable Neoprene Gloves
Special technology to support musculoskeletal health with excellent grip
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 240 mm |
| Applications | Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Green |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Neoprene |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Thickness (Metric) | 240 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Exam Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6977 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Ansell MICROFLEX™ Diamond Grip™ MF-300
MICROFLEX™ Diamond Grip™ MF-300 - Latex exam gloves, offering robust personal protection and secure grip
Ansell MICROFLEX™ N89 Nitrile Gloves with Extended Cuff
Nitrile gloves with extended cuff feature a thick mil design for enhanced protection and are primarily used in the life sciences industry.
| Tensile Strength | 21 MPa |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Color | Teal |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
SW Sustainability Solutions G-065-095IN Nitrile Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Nitrile gloves provide laboratory protection that is strong enough to stand up to rigorous use while providing sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Length (Metric) | 240 mm |
| Applications | Laboratory,Healthcare |
| Color | Indigo |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | No |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Gloveworks HD Extended Cuff Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Powder free, blue nitrile exam gloves feature an extended cuff for additional forearm protection. Recommended for healthcare and laboratory applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.20 mm |
| Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Series | GPNHD |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.18 mm |
Uline Ansell Hyflex 11-900 Flat Nitrile Coated Gloves - Medium
AnsellHyflex11-900 Flat Nitrile Coated Gloves Medium
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Ansell Hyflex 11-900 Flat Nitrile Coated Gloves - Large
AnsellHyflex11-900 Flat Nitrile Coated Gloves Large
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Ansell Hyflex 11-900 Flat Nitrile Coated Gloves - Xl
AnsellHyflex11-900 Flat Nitrile Coated Gloves Xl
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Ansell Hyflex 11-900 Flat Nitrile Coated Gloves - Small
AnsellHyflex11-900 Flat Nitrile Coated Gloves Small
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Ansell Hyflex 11-801 Foam Nitrile Coated Gloves - Gray/Black, Xs
AnsellHyflex11-801 Foam Nitrile Coated Gloves Gray/Black Xs
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Ansell Hyflex 11-800 Foam Nitrile Coated Gloves - White/Gray, 2xl
AnsellHyflex11-800 Foam Nitrile Coated Gloves White/Gray 2xl
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More