Pipette Tip Racks and Inserts
Holders and replacement trays for disposable pipette tips; designed and packaged to facilitate the reuse of pipette tip boxes to reduce the overall amount of plastic waste; available in a variety of configurations and with and without pipette tips.
Pipette tip racks and inserts are available in various styles to accommodate different kinds of pipette tips.
Pipette tips are usually sold unracked, racked, or in a configuration that makes them easy to reload or refill. Many reload systems are stackable to save bench space and storage space, and to maintain pipette tip sterility. Outer sleeves on sterile pipette tips protect them from contamination during refill.
Some racks are numbered, and the tips may be lot-controlled for traceability. Other racks are vented so that tips can be autoclaved. Empty racks are also available to help with manual filling.
Pipette tip racks and inserts are available for:
- Filtered and unfiltered universal pipette tips
- Filtered and unfiltered pipette-specific tips
- Filtered and unfiltered specialty pipette tips
- (1)
- (6)
- (3)
- (3)
- (18)
- (4)
- (4)
- (3)
- (36)
- (11)
- (7)
- (2)
- (1)
- (55)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (81)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (38)
- (41)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Empty Racks for Basix™ Pipet Tips, with Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For 200 to 1000μL Basix pipette tips.
| Product Type | Pipette Tip Rack |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Basix™ pipet tips |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Gilson™ Tip Empty Rack For Pipet Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use with loose Gilson Diamond tips. GilsonTM Tip Empty Rack For Pipette Tips are color coded for ease of use.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Empty Rack |
| For Use With (Equipment) | Diamond Tips |
| Positions | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ SureGrip™ Pipet Tip Reload System: Empty Racks
Empty racks for use with Fisherbrand SureGrip Pipet Tip Reload System.
| Clean Claims | DNase, RNase, DNA, and PCR inhibitor Free |
|---|---|
| Product Type | Empty Cell Rack |
| Color | Natural |
| Certifications/Compliance | Certified DNase, RNase, human DNA and PCR inhibitor free |
DWK Life Sciences™ Autoclaving Box for 10mL Pipette Tips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds 24 pipette tips (10mL) for autoclave cleaning and sterilizing.
Thermo Scientific™ ART™ Pipette Tip Empty Hinged Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save valuable space in the lab with these stackable pipette tip hinged racks.
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Empty Hinged Rack |
| Stackable | Yes |
| Sterility | Non-sterile |
Gilson™ PipetmanTM EXPERTTM Empty Racks for Standard Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For holding up to 1000μL pipette tips
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Width (English) | 3.5 in. |
| Color | Clear |
| Length (English) | 5 in. |
| Quantity | 1 Rack/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 1x1 |
| Includes | Empty Rack |
| Product Type | Pipette Tip Rack |
| For Use With (Equipment) | EXPERT Universal Fit Pipette Tips |
| Stackable | Yes |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Gilson™ PIPETMANTM EXPERTTM Empty Racks for Standard Pipet Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PIPETMANTM EXPERTTM Empty Racks for Standard Pipet Tips is for holding up to 1000μL pipette tips.
| Clean Claims | RNase/DNase, Human DNA, Pyrogens, PCR Inhibitors |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Pipette Tip Rack |
| For Use With (Equipment) | Diamond Tips |
| Size | 483 x 330 x 229 mm |
| Stackable | Yes |
| Color | Clear |
| Positions | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Poltex Pipette Tip Receptacle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Receptacle for used pipette tips.
| Array | 1 x 1 |
|---|---|
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
| Length (Metric) | 11 cm |
| Product Type | Pipet Rack |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Positions | 1 |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipettes |
Globe Scientific PosiStop LTS-Compatible Pipette Tips, Empty Racks
Empty racks for PosiStop pipette tips in 20 μL (red tray), 200 μL (green tray), and 1000 μL (blue tray) sizes. Durable, reusable, and color-coded for quick volume ID and efficient lab organization. Ideal for refilling and maintaining clean, organized tip storage.
| Array | 12 x 8 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Empty Rack |
| Stackable | Yes |
| Color | Natural |
| Positions | 96 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
BIOTIX™ Empty Optimus Rack for CleanPak and Tip Eject Reloads
BIOTIX™ Empty Optimus Rack for CleanPak and Tip Eject Reloads is compatible with CleanPak and TipEject reloads for easy transfer and racking
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Length (Metric) | 130 mm |
| Color | Clear |
| Quantity | 10 Racks/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | uTIP and xTIP4 Reloads |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 8 x 12 |
| Includes | Base and lid |
| Product Type | Empty Refill Rack with Lid |
| For Use With (Equipment) | CleanPak and TipEject |
| Stackable | Yes |
| Positions | 96 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Axygen™ Tip Refill System, Empty Racks
Easy-to-load refill racks for Axygen Tip Refill System. For use with P2/P10 Gilson-Style and 200μL Universal fit inserts.
| Product Type | Empty Refill Rack with Lid |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | P2/P10 Gilson-Style and 200μL Universal fit inserts |
| Color | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
Axygen™ Empty Tip Rack for 96-well C-Tray Black Conductive Liquid Sensing Automation Tips
C-Tray empty tip racks are manufactured to stringent specifications under strict process controls and assembled via automation to ensure consistent performance and quality.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Empty Rack |
| Stackable | Yes |
| Color | Clear/White |
| Positions | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Socorex Qualitix™ 1000 μL Premium Micropipette Tips, Tip Refilling System from DWK Life Sciences™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Certified free of nuclease, endotoxin and ATP
Poltex Horizontal Tip Organizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Horizontally mounted Pipette Tip Organizer for use inside a BSC or other convenient area. Tape mount, comes with powerful VHB tape for mounting to stainless steel BSC surface.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Pipette Tip Box Holder |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Positions | 1 |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipette Tips |
Poltex Horizontal Tip Organizer-5 Pocket Magnet Mount
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex Horizontal Tip Organizer-5 Pocket is a horizontally mounted Pipette Tip Organizer for inside BSC, or other convenient area.
| Array | 5 x 1 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Pipette Tip Box Holder |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Positions | 5 |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipette Tips |