Drum Accessories
Filtered Search Results
Eagle™ Spill-Control Drum Funnel
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Spout fits into any 2 in. (5.1cm) NPT bung
| Height (Metric) | 127 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 460 mm |
| For Use With (Equipment) | 55 and 30 gal. tight-head drums, 5 gal. pails |
| Color | Yellow |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Quantity | Ea. |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | U.S. EPA 40CFR265.173 |
| For Use With (Application) | Spill Control |
Eagle™ Spill-Control Drum Funnel Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use with Eagle Spill-Control Drum Funnel (see cat. no. 18600)
| Height (Metric) | 27.94 cm |
|---|---|
| Width (English) | 4 in. |
| Product Type | Coalescing Carbon Filter |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | EPA 40 CFR 264.173 |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Width (Metric) | 10.16 cm |
| Height (English) | 11 in. |
| Description | Self Close |
|---|---|
| Certifications/Compliance | FM |
Uline Optional Work Ramp For 2-Drum Spill Containment Drum Shed
Optional Work Ramp For 2-Drum Spill Containment Drum Shed
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
California Pacific Lab & Consulting 8 In Eco Funnel With 70 Mm Cap Adapter, 2000 Ml Capacity, Reduces Fume Emission 99.9%
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The ECO Funnel with 70mm Cap Adapter is a patented safety solution designed for laboratory hazardous liquid waste collection. It significantly reduces fume emissions by 99.9%, preventing chemical evaporation and spills with its secure latching lid and unique features like an 11-inch stem and removable filter. Made from HDPE, it offers compatibility with various solvents and up to 8 HPLC waste lines, ensuring a cleaner, safer work environment.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Grainger Drum Cover Red Steel 12 to 15 gal
The Grainger website features a variety of lids, covers, and rings for open head drums. These products are designed to seal and protect the contents of open head drums during storage and transport. They are available in different materials like steel, plastic, and fiber, and fit standard drum sizes like 30 gallon, 55 gallon, and 85 gallon. Key product details like dimensions, closure type, material, and regulatory compliance are provided. There are options for vented and non-vented lids. These drum lids, covers and rings can help prevent spills, contamination, and evaporation. They are an important accessory for companies using open head drums.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
AVANTOR MASTERFLEX (VWR LLC) CPC (Colder) DQPRO202BUT Pro 2"" Buttress Adapter
The DrumQuik PRO system offers a simplified solution to your chemical dispensing needs. Build your own system with these individual components. A complete dispensing system maintains a closed system, protecting your facility, your operating environment, and your employees from the potential dangers of chemical drips, spills and escaping fumes. The simple connections, rugged construction, and chemical-resistant materials handle a wide variety of applications¿including acids and caustics, agricultural liquids, cleaning agents and sterilants, paints and coatings, and food oils and syrups. The base components are a reusable quick-disconnect coupler and a single-use drum insert assembly; both of which are made from environmentally friendly, food-grade polyethylene (PE). The coupler body and plugs mate equally well with all drum inserts listed.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Includes | Removable Eyebolts |
|---|---|
| Shape | Conical |
| Description | Tapered |
| Product Type | Drain Plug |
| Color | Orange |
| Material | Polyurethane |
| For Use With (Application) | Prevents Contaminants from Entering Drains |
AVANTOR MASTERFLEX (VWR LLC) CPC (Colder) DrumQuik Drum Adapter System Kit, 902mm tube and 3/4" barbed connection
The DrumQuik PRO system offers a simplified solution to your chemical dispensing needs. This system maintains a closed system, protecting your facility, your operating environment, and your employees from the potential dangers of chemical drips, spills and escaping fumes. The simple connections, rugged construction, and chemical-resistant materials handle a wide variety of applications—including acids and caustics, agricultural liquids, cleaning agents and sterilants, paints and coatings, and food oils and syrups. The base components are a reusable quick-disconnect coupler and a single-use drum insert assembly; both of which are made from environmentally friendly, food-grade polyethylene (PE). Order a convenient dispensing kit which includes all required components, or customize your own system with individual components. The coupler body and plugs mate equally well with all drum inserts listed.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More