Custom Labels
- (1)
- (1)
- (57)
- (35)
- (9)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (5)
- (17)
- (8)
- (9)
- (5)
- (1)
- (4)
- (52)
- (7)
- (21)
- (14)
- (173)
- (1)
- (15)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (30)
- (3)
- (1,154)
- (19)
- (8)
- (4)
- (17)
- (27)
- (7)
- (3)
- (28)
- (5)
- (17)
- (10)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (81)
- (2)
- (9)
- (30)
- (1)
- (4)
- (16)
- (5)
- (80)
- (8)
- (1)
- (4)
- (87)
- (7)
- (2)
- (9)
- (112)
- (3)
- (48)
- (3)
- (14)
- (4)
- (114)
- (22)
- (1)
- (40)
- (1)
- (5)
- (17)
- (1)
- (8)
- (1)
- (731)
- (117)
- (2)
- (114)
- (6)
- (22)
- (114)
- (37)
- (71)
- (4)
- (19)
- (2)
- (653)
- (1)
- (4)
- (1)
- (28)
- (23)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (8)
- (50)
- (5)
- (3)
- (1)
- (10)
- (20)
- (194)
- (13)
- (1)
- (2)
- (35)
- (1)
- (373)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (83)
- (283)
- (1)
- (1)
- (25)
- (16)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (126)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (36)
- (37)
- (296)
- (6)
- (27)
- (3)
- (200)
- (14)
- (13)
- (31)
- (8)
- (1,803)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (527)
- (9)
- (1,268)
- (3)
- (449)
- (102)
- (1)
- (11)
- (22)
- (1)
- (1,507)
- (12)
- (1,492)
- (122)
- (83)
- (1)
- (48)
- (54)
- (56)
- (204)
- (315)
- (51)
- (1)
- (11)
- (1,467)
- (6)
- (13)
- (1,078)
- (11)
- (35)
- (191)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (39)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (31)
- (9)
- (1)
- (3)
- (12)
- (204)
- (4)
- (4)
- (1)
- (17)
- (2)
- (10)
- (72)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (11)
- (4)
- (31)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (15)
- (498)
- (1)
- (5)
- (12)
- (2)
- (21)
- (38)
- (6)
- (10)
- (6)
- (32)
- (35)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (195)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (14)
- (6)
- (12)
- (6)
- (12)
- (4)
- (1)
- (37)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (223)
- (9)
- (2)
- (2)
- (79)
- (2)
- (12)
- (2)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (169)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (212)
- (8)
- (8)
- (5)
- (1)
- (6)
- (1)
- (208)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (62)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Flourescent Blank Dot Circle Label
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Healthcare professionals are looking for simple, yet effective ways to communicate the status of patient samples to minimize exposure and reduce labeling errors. The Fisher Healthcare channel has a full suite of labeling solutions to insure maintaining effective laboratory practices.
| Shape | Round |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 3/4 in. |
| Length (English) | 3/4 in. |
| Material | EDP Paper |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent |
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
Brady™ Hazardous Waste Label: HAZARDOUS WASTE ACCUMULATION START DATE CONTENTS...
Identify hazardous waste materials for transportation off-site. Brady™ Hazardous Waste Labels are made of vinyl and comply with all current federal regulations regarding identification of hazardous waste material transportation.
| Shape | Square |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | HAZARDOUS WASTE ACCUMULATION START DATE CONTENTS...etc |
| Color | Black,Red,White |
| Material | Vinyl (B-7569) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Size (English) | 6 x 4 in. (W x H) |
Fisherbrand™ Clean Label
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Healthcare professionals are looking for simple, yet effective ways to communicate the status of patient samples to minimize exposure and reduce labeling errors. The Fisher Healthcare channel has a full suite of labeling solutions to insure maintaining effective laboratory practices.
Brady™ BBP85 RTK Diamond Labels: B-595 Vinyl Film with Diamond only
Allows printer to produce 5-color chemical labels in single print pass
Fisherbrand™ Direct Thermal Slide Label
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The use of Fisherbrand Laboratory and Pharmacy Information System Labels offers labs and pharmacies the highest level of efficiency when labeling all samples, supplies, locations, and even equipment.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 7/8 in. |
| Color | White |
| Length (English) | 7/8 in. |
| Material | Direct Thermal Paper |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Semi-gloss |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Dry Ice Carbon Dioxide Warning Label
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Help prevent workplace injury with durable, effective warning labels
Brady™ HMIG Labels
Inform employees of health, flammability and reactivity hazards. Brady HMIG Labels include a hazard rating index as well as a personal protective equipment guide.
Brady™ FreezerBondz Thermal Transfer Printer Circular Labels
Made of durable Freezerbondz™ Polyester (B-492). FreezerBondz Thermal Transfer Printer Labels are designed for laboratory identification applications such as vials, centrifuge, tubes, test tubes, straws and slides.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Description | FreezerBondz Thermal Transfer Printer Labels |
| Length (Metric) | 30 m |
| Color | White |
| Quantity | 3000/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Laboratory identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.020 mm |
| Format | Label |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -196°C |
| Thickness (English) | 0.0032 in. |
| Temperature Range (English) | -320°F to 266°F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +110°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ BBP85 RTK Diamond Labels: B-595 Vinyl Film with Dimond and text
Allows printer to produce 5-color chemical labels in single print pass
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
|---|---|
| Material | Vinyl Film (B-595) |
| Certifications/Compliance | RoHS Compatibility: Pass 2002/95/EC |
Brady™ Thermal Transfer Printer Labels, Circular
Circular printable labels for thermal transfer printers
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle with Circle |
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Quantity | 2000/Roll |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Laboratory identification, vial top |
| Width (English) Printable Area | 25.40 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -80°C |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -112°F to +158°F |
| No. per Pack | 2000 Sets / Roll |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | 2005/618/EC |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +70°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ BBP™ Pre-Printed Right-To-Know Chemical Labels with Color Bar only
Allows printer to produce five-color chemical labels in a single print pass
| Description | Pre-Printed Right-To-Know Chemical Labels for BBP3x Printers |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| Software Type | Brady Workstation, LabelMark, MarkWare |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | For quickly creating NFPA and color bar labels, allows printer to produce 5-color chemical labels in a single print pass, Indoor/outdoor grade material withstands exposure to moisture, chemicals and handling |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Gloss | 60 to 50 Gardner Units |
| Format | Label |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 180°F |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ Write-On Container Labels, Blank, HMIG Color Bar format
Economical option for secondary container labeling. Brady™ Write-On Container Labels are available in both HMIG Color Bar and NFPA format.
PDC Healthcare™ SafeGuard™ Direct Thermal Slide Labels
Highly chemical-resistant synthetic material with permanent adhesive
| Print Technology | Direct Thermal |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 0.875 in. |
| Color | White |
| Length (English) | 0.875 in. |
| Material | Plastic |
| Coating | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent (Rubber-based) |
Fisherbrand™ Quarantine Label
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Healthcare professionals are looking for simple, yet effective ways to communicate the status of patient samples to minimize exposure and reduce labeling errors. The Fisher Healthcare channel has a full suite of labeling solutions to insure maintaining effective laboratory practices.