Controlled Environments Tapes
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (3)
- (16)
- (4)
- (47)
- (20)
- (19)
- (10)
- (1)
- (10)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196º C (-311º F). Our cryogenic storage labels can be printed or written on and will not bleed, smudge or smear. Engineered for you to use in your laser printer.
| Sterility | Non-sterile |
|---|
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C (-311°F). Our cryo labels can be printed/written on and will not bleed, smudge or smear–perfect for identifying specimens after long periods of cryogenic storage.
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C (-311°F). Our cryo labels can be printed/written on and will not bleed, smudge or smear–perfect for identifying specimens after long periods of cryogenic storage.
Fisherbrand™ 3/8 in. Dot Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196º C (-311º F). Our cryogenic storage labels can be printed or written on and will not bleed, smudge or smear. Engineered for you to use in your laser printer.
Fisherbrand™ Cryogenic Dots in Laser Sheets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses of cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications. Come in an easy to use dispenser box with 20 sheets per pack.
| Format | Sheet |
|---|---|
| For Use With (Application) | 0.5 to 1.5mL tubes |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Radioactive Indicator Dots
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Radiation Indicator dots adhere to laboratory glassware and equipment to identify caution.
Micronova™ SST™ Striped Safety Tape
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A striped, laminated vinyl safety tape that is designed for delineating and color coding specific equipment and areas within cleanrooms and controlled environments. Available in black/yellow, red/white, and black/white for differentiating marks.
| Format | Roll |
|---|---|
| Length (Metric) | 16.5 m |
| Length (English) | 18 yd. |
| Temperature Range (English) | 60°F to 80°F |
| Material | Vinyl |
| Coating | Polylaminated Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | 16°C to 27°C |
| For Use With (Application) | Delineating and color-coding specific equipment and areas |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Rubber |
Micronova™ PCX™ Polyethylene Tapes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A low-density, low-outgassing polyethylene tape that is ideal for sealing, color coding, labeling, batching and food processing applications. Available in a variety of vibrant color options.
| Length (Metric) | 33 m |
|---|---|
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Polyethylene |
| Coating | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Sealing, Color Coding, Labeling, Batching and Food Processing Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic |
Grainger LABEL ENVIRONMENT GLOSS PAPER
NC3833511 LABEL ENVIRONMENT GLOSS PAPER
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Research Products International Corp Caution Radioactive Material Tape, 3 x 1 Inch, 500 Inch Roll
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
High-visibility, self-adhesive labels and tape designed for effective safety and hazard communication. Radiation Safety items feature a radiation yellow and magenta color scheme, ensuring clear identification of hazardous areas, radioactive materials, and restricted zones. Made with durable, high-adhesion materials, they securely stick to metal, plastic, and glass.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More