Label Tapes
- (1)
- (9)
- (5)
- (18)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (10)
- (20)
- (7)
- (7)
- (2)
- (13)
- (3)
- (9)
- (19)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (74)
- (16)
- (24)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (9)
- (9)
- (37)
- (1)
- (149)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (54)
- (2)
- (59)
- (56)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (122)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (6)
- (16)
- (19)
- (6)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (92)
- (12)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (18)
- (47)
- (1)
Filtered Search Results
Brady™ B30 Series Polyvinyl Fluoride Label Material
For labeling applications requiring self-extinguishing properties
Brady™ i5300 White Polyester Labels with Permanent Adhesive
Thermal transfer printable, permanent polyester (B-422) labels are ideal for use in all commercial and industrial applications.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 10,000 Labels |
| Material | Polyester (B-422) |
| For Use With (Application) | Barcode Labeling, Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Inventory and Inspection Labeling, General Identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | Brady™ Label Printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 212°F |
| Coating | None |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Height (English) | 0.2 in. |
Brady All Weather Permanent Adhesive Vinyl Labels for B30 Printers
Print multilingual headers or customize wording beyond DANGER, WARNING or CAUTION on these low-shrink vinyl, ultra-aggressive adhesive labels with color headers.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Cartridge (Label) |
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 10.16 cm |
| Length (English) | 4 in. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Arkray Thermal Printer Paper, 12 Rolls/Box
ARKRAY Thermal Printer Paper produces sharp, accurate printouts for ARKRAY analyzers, ensuring clear records and dependable performance in laboratory settings.
Interscience Thermal Printer Paper Rolls
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rolls of paper for use with a thermal printer.
Fisherbrand™ Labeling Tape 0.75 in Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.75 in. |
| Length (Metric) | 12.8 m |
| Length (English) | 14 yd. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 4/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| Width (Metric) | 19.05 mm |
Bel-Art™ Write-On™ Paper Label Tapes
Science Education
A science education product.
A science education product.
Use pencil, ball-point pen, or solvent ink marker to create labels that remain legible under the most demanding laboratory conditions. Paper label tapes resist moisture and most solvents and are great for use in low temperature applications.
Fisherbrand™ ChemAlert™ Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Color-coded, pressure-sensitive tape set.
Fisherbrand™ Lab Label Tape
Science Education
A science education product.
A science education product.
Lab Label Tape available in multiple colors.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.375 in. |
| Length (Metric) | 3 m |
| For Use With (Equipment) | Lab label maker |
| Length (English) | 118 in. |
| Quantity | 4 Pk. |
| Material | Plastic |
| Size (Metric) | 0.010 x 3.277 cm |
| Width (Metric) | 9 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
| Size (English) | 0.375 x 118 in. |
Cole-Parmer Write-On Tape, Assorted Colors, 1/2" x 14 yds, 24/pk
Use this durable labeling tape to identify specific applications by color coding.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Alkali Scientific ASI™ 1/2" wide x 500" Color Coding Labeling Tape, 500 per Roll, 24/Rolls, Rainbow
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colored Label Tape is our another popular item, which is offered in an assortment of colors. This tape is beneficial in any laboratory, medical, or educational setting. From labeling test tubes to laboratory wraps, our brand color coding tape is an essential! Strong and Durable – oil, acid, and water resistant Withstands temperatures from -23º C to +121ºC (-10º F to +250ºF) Can be written on with pen, pencil, or permanent marker without smearing Available in 27 different colors and 1/2”, 3/4”, 1”, 1 1/2”, and 2” widths Labels Per Case: 500"/Roll, 24 Rolls/case
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
USA Scientific Inc Labeling Tape, 0.75" x 2160"
Labeling tape, blue, water resistant, 3/4 inch wide, 2160 inch long (19mm x 54.9m)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
ATLANTIC BIOPHARM SOLUTIONS LLC
NC3937440 LAYFLAT POLY TUBING 2X500
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Biologix Technologies Inc PLATE LABELS,WHT,2ROLLS OF 350
BLX-039 Desktop Plate Labels - WHITE.Labels for Dymo Brand Printers, Plate Labels.3/8”x 2 1/4” rectangles for Petrie and 96-well plates.2 rolls/pk350 labels/roll
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More